Oxytree w Polsce - właściwości i opinie. Co to jest Oxytree?

Bezkonkurencyjne pod każdym względem. Rośnie najszybciej na świecie. Pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla, produkując przy tym życiodajny tlen. Jest lekkie i wytrzymałe. Hiszpańscy naukowcy wyhodowali drzewo, które charakteryzuje się niesamowitym tempem wzrostu i tym, że wielokrotnie się odradza, jak Feniks z popiołów. Oxytree, to drzewo rosnących korzyści.Oxytree nie jest drzewem wymagającym – wyrośnie więc wszędzie, nawet na glebach ubogichOxytree nie jest drzewem wymagającym – wyrośnie więc wszędzie, nawet na glebach ubogich
  1. Jak zmusić drzewa do szybszego wzrostu?
  2. Co to jest Oxytree?
  3. Czy Oxytree przyjmie się w Polsce?
  4. Oxytree z korzyścią dla środowiska
  5. Oxytree kontra lokalny ekosystem


Co minutę znika las naturalny, którego wielkość można porównać do 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski – alarmują ekolodzy i przyrodnicy. A drzewa chronić i sadzić warto, bo odgrywają niebagatelną rolę w globalnym ekosystemie.

Jak zmusić drzewa do szybszego wzrostu?

Drzewa dzięki procesowi fotosyntezy najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie na tlen ponad 2500 ludzi. Rośliny drzewiaste są też doskonałym „konsumentem” dwutlenku węgla z atmosfery dzięki czemu stabilizują klimat na Ziemi. Drzewa też stanowią źródło pokarmu dla ludzi i zwierząt oraz głównym budulcem ich ciał, tworzą środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Zalety drzew można wymieniać bez końca. A co z wadami? Wad drzew nie mają. No może poza jedną – bardzo wolno rosną. Zanim z maleńkiego nasionka wyrośnie potężne drzewo, upłynie wiele lat. Jak w takim razie zmusić drzewa do szybszego i wyższego wzrostu? Tu z pomocą przychodzi nauka.

Jest drzewo, które w ciągu 6 lat jest w stanie wystrzelić w górę na wysokość 16 metrów, dając przy tym rozłożystą koronę, produkujących tlen liści i pień o średnicy 35 cm. Oxytree (Paulownia Clon In Vitro 112), bo o nim mowa, to dzieło naukowców z Hiszpańskiego Uniwersytetu Castilla La Mancha. By otrzymać super-drzewo badacze skrzyżowali ze sobą dwie odmiany Paulowni – Paulownia elongata i Paulownia fortunei. W ten sposób stworzono najlepszą odmianę klona – przekonuje departament rolnictwa i leśnictwa genetyki Uniwersytetu Castilla La-Mancha w Hiszpanii. Na czym polega wyjątkowość tej rośliny?
Pień 6-miesięcznego Oxytree

Co to jest Oxytree?

W wyniku połączenia tych dwóch odmian powstała roślina o nietypowych właściwościach, która pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla w porównaniu do innych gatunków drzew, w ciągu 6 lat jest w stanie osiągnąć 16 metrów wysokości i daje drewno stosunkowo lekkie, ale wytrzymałe. Szybki przyrost roczny (okazałe liście i długie pędy) sprawia, że Oxytree idealnie sprawdza się jako roślina energetyczna do produkcji biomasy, podobnie jak nasza rodzima wierzba.

Oxytree ma też zdolność odradzania się z pnia pozostałego po ścięciu – uszkodzone przez mrozy, czy też zniszczone przez wycięcie, potrafi odrosnąć. Cykl ten może powtórzyć cztery razy. Chińczycy wierzą, że jest to zasługa mitycznego ptaka Feniksa, który według legend, lubił przesiadywać na paulowni.

Niezwykle cenną właściwością Oxytree jest jego lekkość, przy dobrej wytrzymałości. Dlatego surowiec uzyskiwany z rośliny bywa określany mianem „drewnianego aluminium”. Drewno jest mocne, gładkie, bez defektów, nie pęka i nie deformuje podczas okresu, jest odporne na krzywienie i deformacje mechaniczne, posiada dobrą izolację i jest łatwe w obróbce. Z powodzeniem może być wykorzystywane do produkcji mebli.

Nie tylko drewno Oxytree ma zastosowanie. Każdy element Paulowni Clon In Vitro 112 można wykorzystać. Z gałęzi, liści i kwiatów powstaje pełnowartościowa pasza dla zwierząt, a same liście, dzięki sporej zawartości azotu i białka, mogą posłużyć jako nawóz.
Pień 3-letniego drzewa Oxytree - obwód pnia po 3 latach wynosi 80-85 cm
Pień 3-letniego drzewa Oxytree - średnica pnia wynosi 35 cm

Czy Oxytree przyjmie się w Polsce?

Oxytree nie jest drzewem wymagającym – wyrośnie więc wszędzie, nawet na glebach ubogich. Wymaga jedynie 750 mm opadów na rok. Ale jest szansa, że wyrośnie w miejscu, gdzie opady roczne wynoszą nawet 500 mm. Trzeba tylko pamiętać, by w czasie suszy drzewo dodatkowo podlewać. Oxytree jest światłolubne i ciepłolubne, dlatego najlepiej przyjmie się w miejscach osłoniętych, ciepłych i zacisznych, dobrze oświetlanych  słońcem od południa.

Rośnie bardzo szybko. W młodości szybkością wzrostu prześciga wszystkie znane gatunki i odmiany topoli. Po 6 latach może osiągnąć średnicę pnia do 35 cm. Szybki przyrost roczny sprawia, że jego drewno bywa wykorzystywane jako źródło biomasy.

Liście Oxytree mogą być ogromne – kilkukrotnie większe niż ludzka dłoń. Mają sercowaty kształt i są osadzone na długich ogonkach. Liście tworzą gęste korony, które w upalne, letnie dni dają sporo całkowitego cienia. Oxytree raz w roku owocuje. Wcześniej kwitnie na różowo, przyciągając pszczoły – dzięki temu z jednego hektara Oxytree można otrzymać aż 700 kg jasnego i aromatycznego miodu, który w smaku przypomina miód lipowy.
Oxytree kwitnie różowo, przyciągając pszczoły, które są w stanie wyprodukować sporą ilość jasnego miodu, który w smaku przypomina lipowy.

Oxytree z korzyścią dla środowiska

Oxytree ma też niebagatelny wpływ na środowisko. Ze względu na dużą powierzchnię asymilacyjną drzewa (dużo liści i duże blaszki liściowe) Oxytree pochłania spore ilości dwutlenku węgla, ale nie tylko. Drzewo oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń atmosferycznych, ale też wprowadza do atmosfery duże ilości tlenu.Od niedawna drzewa te, za pośrednictwem firmy z Carbon Solutions Poland, dostępne są również w naszym kraju. – Tylko w 2016 roku planujemy posadzić ponad 250 tys. Oxytree, co jest dobrą wiadomością, dla miliona drzew, których dzięki temu nie trzeba będzie wycinać. Jest to również dobra wiadomość dla nas wszystkich, bo taka ilość drzew pochłonie ponad 55 000 ton dwutlenku węgla. Można powiedzieć, że przyszłość Oxytree w Polsce wygląda bardzo pracowicie – mówi Łukasz Wilczewski z Carbon Solutions Poland.
Liść Paulownia Clon In Vitro 112

Oxytree kontra lokalny ekosystem

Pozostaje tylko jedna kwestia. Czy coś, co powstało w laboratorium jest bezpieczne dla naszej rodzimej flory? Co z ryzykiem „wymykania się z uprawy” lub świadomego porzucenia  plantacji i pozostawienia jej bez kontroli?

– Oxytre przez ponad 10 lat było badane przez niezależne instytucje, m.in. przez Katedrę Leśnictwa Uniwersytetu w Castilia-La Mancha. Ponad wszelką wątpliwość ustalono, że odmiana ta jest gatunkiem homogenicznym, jednorodnym i stabilnym pod względem cech związanych z rozmnażaniem wegetatywnym. Krótko mówiąc, nie stanowi zagrożenia dla środowiska, w którym jest sadzona. Co więcej, pomaga chronić rodzime gatunki drzew, pozyskując drewno z Oxytree, możemy ograniczyć wycinkę innych gatunków. – przekonuje Łukasz Wilczewski.

Szybko rośnie, produkuje tlen i daje dobrej jakości drewno, pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla. Jednocześnie w procesie krzyżowania odmian Paulowni zadbano o to , aby nowy gatunek był bezpieczny dla środowiska, w który jest sadzony. Można powiedzieć, że Oxytree to drzewo rosnących korzyści. Czy zadomowi się w Polsce? O tym przekonamy się za parę lat.
Sadzonka Oxytree
Artykuł sponsorowany
Ocena (4.1) Oceń:
Pasaż zakupowy