Polskie plaże otrzymują certyfikat Błękitna Flaga. Plaże nad morzem

Kąpielisko na plaży we wschodniej części Mrzeżyna, fot. jDavid/ Wikipedia CCKąpielisko na plaży we wschodniej części Mrzeżyna, fot. jDavid/ Wikipedia CC
Czy polskie plaże i mariny są czyste? Czy kąpieliska w Polsce mogą spełniać najwyższe kryteria w zakresie jakości wody oraz bezpieczeństwa? Okazuje się, że tak! W tym sezonie aż 31 plaż i 6 marin otrzymało wyróżnienie Blue Flag – międzynarodowy certyfikat przyznawany za najwyższą dbałość o bezpieczeństwo plażowiczów, środowisko oraz czystość wody. Wyróżnienie przyznawane jest tylko na jeden sezon.

W tym roku Błękitna Flaga zawiśnie nad sześcioma kąpieliskami w Gdańsku: Jelitkowie, przy Kąpielisku Mogo i Dom Zdrojowy w Brzeźnie, na Stogach, w Sobieszewie, na kąpielisku Orle na Wyspie Sobieszewskiej i na Przystani Żeglarska Tamka.
Trzy flagi zawisną również nad gdańskimi marinami. Certyfikat dostały także plaże w Międzyzdrojach, Dziwnowie, Mrzeżynie i Pogorzelicy, kąpieliska w Mielnie i w Lubczynie oraz mariny w Świnoujściu, Wapnicy i w Gdyni. W sumie 31 polskich plaż i 6 marin otrzymało w tym roku błękitne flagi, i dołączyło tym samym do sieci 4271 plaż i marin na całym świecie, które również mogą poszczycić się tym certyfikatem.

Z roku na rok wzrasta liczba kąpielisk, które spełniają wyśrubowane kryteria Programu Błękitna Flaga. Program realizowany jest w Polsce od 2004 r. i od tego czasu liczba plaż i marin z certyfikatem znacznie się zwiększyła.

Surowe kryteria

Jednak o Błękitną Flagę wcale nie jest łatwo – kryteria są bardzo trudne do spełnienia. Jakość wody w kąpielisku musi spełniać  wymogi, które są bardziej restrykcyjne niż te wymagane przez polskie prawo. 

Certyfikat przyznawany jest tylko na jeden sezon. Otrzymują go kąpieliska, które spełniają wyśrubowane wymogi czystości środowiska. Ocena jest 3-etapowa – od aplikacji, przez weryfikację po losową międzynarodową kontrolę. Sprawdzane są głównie kryteria czystości (stan i liczba toalet, segregacja śmieci, porządek na plaży) i bezpieczeństwa (stan służb ratowniczych). Na uhonorowaną plażę nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być strzeżone a także wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej. Brany jest również pod uwagę klimat i przyjazność infrastruktury – podjazdy dla niepełnosprawnych czy tablice informacyjne. Ostatecznie o przyznaniu Błękitnej Flagi decyduje krajowe i międzynarodowe jury.

Idea Błękitnej Flagi narodziła się we Francji, gdzie kilka miejscowości położonych na Lazurowym Wybrzeżu w 1985 roku przyznało certyfikaty znajdującym się tam kąpieliskom. Pomysł na tyle się spodobał, że w kolejnych latach przekształcił się w międzynarodowy program Blue Flag (www.blueflag.org), prowadzony przez Foundation for Environmental Education (FEE) – duńską pozarządową organizację ekologiczną. Przedstawicielem FEE w Polsce jest Fundacja Partnerstwo dla Srodowiska, zaś koordynatorem Blue Flag z ramienia Fundacji jest spółka ISO – TECH Sp. z o.o.

W ramach programu realizowana jest również inicjatywa Indywidualnej Błękitnej Flagi, skierowana do osób uprawiających żeglarstwo, które chciałyby osobiście przyłączyć się do promowania zasad ekologicznego zachowania na wodzie. Flaga jest przyznawana właścicielom bądź użytkownikom jachtów, którzy zobowiążą się do przestrzegania żeglarskiego kodeksu ekologicznego.

Pełną listę polskich kąpielisk i marin, które otrzymały dotychczas certyfikat Błękitnej Flagi można znaleźć na stronie www.blueflag.org.

Ekologia.plMoim zdaniem
Czy polskie plaże i mariny są czyste?
Ocena (3.4) Oceń: