Smog - jest lepiej, czy gorzej? Historia smogu w Polsce

Paweł Szypulski, Greenpeace Polska Paweł Szypulski, Greenpeace Polska

Joanna Szubierajska: Ostatnie dni pokazały, że nagle w Polsce pojawił się problem smogu. Skąd takie zaskoczenie?Paweł Szypulski, Greenpeace Polska: To zaskoczenie to wynik – z jednej strony braku świadomości, a z drugiej strony wieloletnich zaniedbań kolejnych rządów, które skutecznie udawały, że problemu nie ma.

Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce to nie jest nowa rzecz. Ten problem widoczny jest od wielu lat. Szum medialny z ostatnich dni powstał dzięki temu, że zmienia się świadomość ludzi, że pojawia się presja obywateli, którzy coraz bardziej domagają się, by politycy w tej sprawie podjęli jakieś działania.

Druga sprawa jest taka, że kilka dni temu mieliśmy epizod smogowy o gigantycznej skali. I nagle okazało się, że smog może pojawić się w miastach, gdzie na co dzień nie mamy problemów w aż tak wielkiej skali, jak smog, który powszechnie występuje w sezonie zimowym w śląskich miastach, Małopolsce czy woj. łódzkim.

Takim miastem, które paradoksalnie w porównaniu z innymi w Polsce ma trochę czystsze powietrze, a które ostatnio dotknął problem smogu, była Warszawa. Oczywiście powietrze w Warszawie jest zanieczyszczone, ale w porównaniu z tym, co dzieje się na południu Polski, to mówimy o zupełnie innej klasie i innej kategorii. Niestety jesteśmy ofiarą „warszawocentryzmu” wśród polskich polityków, którzy z jakichś powodów uważają, że zdrowie mieszkańców południowych regionów jest mniej istotne i nie warto się nad nim pochylić. A południe Polski przez sezon jesienno-zimowo-wiosenny pokrywa taka smutna, szara kołdra zanieczyszczenia. Tam wyniki, które pokazują stacje monitoringowe, są zatrważające. Także problem istnieje od lat.

Czyli smog, to nie jest to wymysł szalonych ekologów czy teoria spiskowa naszych zachodnich sąsiadów?

Pojawiają się takie głosy, ale musimy odłożyć je na półkę razem z głosami, które mówią o Reptilianach. Dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza są powszechnie dostępne, jakość powietrza jest od lat badana i mierzona przez instytucje państwowe, przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska. Te dane są naprawdę sprawdzone, rzetelnie weryfikowane przez specjalistów.

Jeżeli ktoś chciałby się przekonać jak wygląda sytuacja z powietrzem wystarczy wejść na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i tam jest taka zakładka, w której możemy znaleźć precyzyjne dane z każdej stacji pomiarowej z lat ubiegłych oraz sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza na bieżąco.

Można zobaczyć tam dane, z których wynika, iż dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 są przekroczone w prawie całym kraju. Nie tylko w tych województwach na południu Polski czy w woj. łódzkim. Od południa Polski po północ, nawet w tych relatywnie czystych częściach kraju, dopuszczalne poziomy zanieczyszczenia są przekraczane.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy