Wiosenne porządki. Ekologiczna chemia gospodarcza w domu

Zanim przeczytasz ten artykuł, spójrz do szafki, w której trzymasz tzw. chemię gospodarczą i policz, ile masz środków czystości. Płyn do mycia podłóg, emulsja lub mleczko do czyszczenia glazury, kret do udrażniania rur, proszki do prania – osobny do białego, kolorowego i dziecięcych ubranek, płyn do mycia szyb, do prania dywanów i tapicerki, pasta do podłogi, preparat do drewna, odkażacz do ubikacji, odkamieniacz do pralki i czajnika, odświeżacz do zmywarki... Czy coś jeszcze?Fot. dreamstimeFot. dreamstime

Na pewno by się znalazło. Bo lista może być o wiele dłuższa, ale po co? Czy naprawdę potrzebujesz dziesiątek specyfików do sprzątania? Oczywiście tytułowa „chemia” to skrót myślowy, wszak wszystkie substancje, które nas otaczają są związkami chemicznymi, woda też. Można jednak zdecydowanie ograniczyć zużycie związków chemicznych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i środowisko.

Które środki są bezpieczne?

Bezpieczne związki chemiczne to woda, sól, kwasek cytrynowy, ocet i soda. To tanie, zdrowe i uniwersalne środki czyszczące, w ponadto w pełni biodegradowalne. Może w ramach eksperymentu spróbujesz ograniczyć się do sprzątania przy ich pomocy? I jeszcze ściereczek z mikrofibry? Prawdopodobnie po tygodniu stwierdzisz, że to całkowicie wystarcza do utrzymania domu w czystości.

Ilość używanych detergentów warto ograniczyć z kilku powodów:
  1. ekologicznych – do kanalizacji nie trafią dziesiątki toksycznych substancji chemicznych;
  2. ekonomicznych – twój domowy budżet nie będzie narażony na koszty wielu środków;
  3. zdrowotnych – nadmiar chemikaliów może powodować alergie dotykowe, wziewne, a w konsekwencji wzrost zachorowań na astmę. Najbardziej ryzykowne pod tym względem są środki czyszczące w aerozolu.

Od czego zacząć ekologiczne sprzątanie?

Od przeglądu środków czystości i zrobienia listy tych, które używasz najczęściej. Z reguły najbardziej regularnie sięgamy po środki do zmywania naczyń, środki do prania i środki do czyszczenia zabrudzonych powierzchni (podłóg, blatów, wanny, okien, itp.). We wszystkich przypadkach komercyjne płyny, emulsje i proszki można zastąpić kombinacjami wody, sody, octu, soli i kwasku cytrynowego. Warto także kupić kilka ściereczek z mikrofibry o różnej grubości oraz mopa z mikrofibry. Mikrowłókno ma właściwości antystatyczne, nie pozostawia smug. Wystarczy więc sama woda bez dodatku detergentów, żeby dokładnie wyczyścić każdą powierzchnię.


Fot. Lory Lindner custom_tshirts [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com
Moim zdaniem
Czy używasz ekologicznych środków czystości?
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy