Papuga nimfa – ile żyje, jaka jest cena i koszt utrzymania papugi nimfy?
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Papuga nimfa – jak długo żyje i czy warto hodować ją w domu?

Papuga nimfa – jak długo żyje i czy warto hodować ją w domu?

Papuga nimfa tak naprawdę należy do rodziny kakaduowatych – ptaków, które wyróżnia niezwykle wyrazisty czubek na głowie. Oryginalna fizjonomia w połączeniu z przyjacielskim usposobieniem uczyniły z niej jednego najpopularniejszych skrzydlatych pupilów domowych. Dzięki aktywności hodowców na świecie jest już ponad 20 barwnych mutacji papugi nimfy: biała, perłowa, płowa, oliwkowa czy nawet pastelowa srebrna.

Papuga nimfa - ile żyje i jaki jest koszt utrzymania

Samiec papugi nimfy, fot. Daria_vg/Shutterstock
Spis treści


Nimfa (Nymphicus hollandicus) jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju zoologicznego i w stanie naturalnym występuje wyłącznie na suchych i półsuchych terytoriach zachodniej oraz północnozachodniej Australii. Tam też bywa zmorą farmerów, zacięcie wyjadając ziarna z pól. Ochoczo przemieszcza się przy tym z miejsca na miejsce w poszukiwaniu wody oraz bardziej urozmaiconego menu. Migrujące stada liczą często setki lub tysiące papużek.

Jak wygląda papuga nimfa?

Nimfy to średniej wielkości ptaki mierzące ok. 30 cm długości – połowę z tego tworzą długie pióra ogona. Jak przystało na kuzynkę kakadu, jej głowę zdobi pierzasty czubek, który u dorosłych osobników osiąga wysokość nawet 5-6 cm. Jego wygląd zmienia się jednak w zależności od nastroju papugi i w sytuacjach stresujących bywa położony całkiem płasko.

Choć ogólnie są szare, w stanie dzikim istnieją spore różnice między samcem a samicą papugi nimfy. Jak rozpoznać płeć? Samica ma szarą lub brązową głowę i ogon w żółte prążki, podczas gdy głowa samca jest jaśniejsza – biała lub żółta, a upierzenie na ciele bardziej jednostajne. Pisklęta wyglądem przypominają matkę, a dopiero po pierwszym pierzeniu, w wieku 6-9 miesięcy, męskie osobniki rozwijają typowe upierzenie. Cechę charakterystyczną dla obu płci są natomiast „policzki” – okrągłe, pomarańczowe plamy po obu stronach głowy. U samców są one bardziej wyraziste.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, hodowlane nimfy dzięki krzyżowaniu zyskały na kolorystycznej różnorodności. Obecnie największą popularnością cieszy się papuga nimfa lutino – o białym lub jasnożółtym upierzeniu. Poza tym w domowych klatkach chętnie witane są całkiem białe albinosy, elegancka odmiana perłowa czy bardziej wyszukane mutacje typu „dominująca srebrna białogłowa”.

Co je papuga nimfa?

Nimfy, jak wszystkie papugi, posiadają dwa palce skierowane do przodu i dwa do tyłu. Dzięki temu są w stanie mocno trzymać się każdej gałęzi, ale i stabilnie spacerować po podłożu. To na ziemi właśnie znajdują swoją ulubioną strawę – nasiona, które łatwo rozłupują zagiętym dziobem. Na żer wyruszają zwykle grupkami, poszukując przede wszystkim nasion traw, krzewów i drzew, które zdążyły dobrze przeschnąć na słońcu. Z pomocą długiego języka obrabiają nawet najtwardsze kęsy w kilka sekund.

Co je papuga nimfa, kiedy nasion nie ma w okolicy pod dostatkiem? Jako racjonalny ptak zaspokaja się owocami, a czasem nawet wyjada z ziemi owady. W warunkach domowych potrzeby żywieniowe zaspokajają specjalne mieszanki nasion lub nieco mniej kaloryczne suche granulki w ilości ok. 1 łyżki dziennie. To menu warto dopełnić porcją świeżych owoców lub warzyw.

Papuga nimfa lutino, fot. Miss Nachcha Chayapan/shutterstock

Czy papuga nimfa mówi? Rodzaje komunikacji

Czubek na głowie nimfy dobremu obserwatorowi powie bardzo wiele o samopoczuciu i emocjach ptaka. Gdy jest wyprostowany, papuga jest zaskoczona lub gotowa do akcji. Gdy układa się pod kątem 45°, to oznaka ogólnego zadowolenia. W stanie zagrożenia czub jest całkiem spłaszczony, zaś w okresach zmęczenia wznosi się połowicznie z wierzchołkiem zakręconym do góry.


Odpowiedź na pytanie czy papuga nimfa mówi jest nieco bardziej złożona. W porównaniu do innych papug jest na pewno cichsza i bardziej nieśmiała, ale nie oznacza to, że nie wydaje się z siebie odgłosów. Wręcz przeciwnie – jest bardzo umuzyczniona i chętnie naśladuje dźwięki zasłyszane w okolicy, czasem nawet całe melodie. Nie jest jednak specjalistą w imitowaniu ludzkiego głosu, więc jej „mowa” może rozczarować. W warunkach zagrożenia wydaje z siebie natomiast bardzo głośne, wysokie tony, które rozbrzmiewają na długie dystanse niczym alarm.

Także przygotowanie do lęgu okraszone jest ciekawą serią popisów wokalnych, zwłaszcza w wykonaniu samców. Nimfy bardzo wcześnie łączą się jednak w pary i pozostają sobie wierne do końca życia, co ogranicza potrzebę wysilania się w przed każdym sezonem. Zaloty są więc raczej formą grzecznej tradycji.

Tabela przedstawiająca fakty o papugach nimfach; opracowanie własne

Papuga nimfa – wady i zalety jako zwierzęcia domowego

Nimfy nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością jako rodzinni towarzysze – są stosunkowo tanie, niewielkie i nie tak głośne, jak inne papugi. Rzadko przejawiają agresję i generalnie dostarczają dużo radości w codziennych kontaktach. Lubią się bawić, a oswojone chętnie przysiadają na ramieniu właściciela.

Z drugiej strony, nimfy wymagają codziennej uwagi i kontaktu – niedopieszczone popadają w otępienie i choroby. A ponieważ zalecane jest wypuszczanie ich z klatki, dla właścicieli oznacza to potrzebę regularnego uprzątania, zarówno odchodów, jak i keratynowego pyłu, który obsypuje się z pierza. Gdy im się nudzi, papugi bywają też destrukcyjne – mogą np. atakować zasłony lub rozrzucać drobne przedmioty po wnętrzu. Chętnie wyrzucają też nasiona z klatki.

Papuga nimfa to dobry przyjaciel dla miłośników ptaków, ale jednocześnie długoletnie zobowiązanie. Nie powinna być prezentem dla dziecka, które za kilka miesięcy może znudzić się zwierzakiem. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia najlepiej jest zainwestować w parę papug, które będą dotrzymywać sobie towarzystwa, nawet gdy właściciele mają mniej czasu na interakcje.

Papuga nimfa – najczęściej zadawane pytania

Dlaczego papuga nimfa syczy?
    

Nimfy lubią i potrafią się komunikować z otoczeniem. Syczeniem oznajmiają swoje niezadowolenie, irytację lub stres, często z powodu towarzystwa, rodzaju pokarmu czy nieznanych obiektów w klatce.

Ile lat żyje papuga nimfa?
    
środowisku naturalnym średnia oczekiwana długość życia wynosi zwykle 12-15 lat. Domowe papugi w dobrych warunkach dożywają  nawet 25 lat.

Ile kosztuje papuga nimfa?
    
Najtańsze okazy kupowane bezpośrednio u hodowców to wydatek rzędu 50-60 zł. Sklepy zoologiczne zwykle życzą sobie więcej za papugi nimfy – ceny sięgają od 100 do ponad 250 zł w zależności od mutacji kolorystycznych.

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia
  1. “Nymphicus hollandicus” Animal Diversity Web, https://animaldiversity.org/accounts/Nymphicus_hollandicus/, 29/01/2024;
  2. “Cockatiel” Wild Parrot Trust, https://www.parrots.org/encyclopedia/cockatiel, 29/01/2024;
  3. “Cockatiel” Britannica, https://www.britannica.com/animal/cockatiel, 29/01/2024;
  4. “Cockatiel” Animalia, https://animalia.bio/cocaktiel, 29/01/2024;
  5. “Cockatiels - General Information” Gregory Rich, https://vcahospitals.com/know-your-pet/cockatiels---general-information, 29/01/2024;
  6. “Why Your Cockatiel Is Hissing And What You Should Do” Gaurav Dhir, https://beautyofbirds.com/why-your-cockatiel-is-hissing/, 29/01/2024;
4.7/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments