PARK MIKROKOSMOS. Czy gigantyczne owady opanują Polskę?
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Park Edukacyjno-Rozrywkowy MIKROKOSMOS. Gigantyczne owady opanują Polskę!

Park Edukacyjno-Rozrywkowy MIKROKOSMOS. Gigantyczne owady opanują Polskę!

modliszka, fot. dreamstime
modliszka, fot. dreamstime

Olbrzymia modliszka wysoka na cztery metry, biedronka o gabarytach Fiata 126 p, potężna ważka o wysokości dwóch i pół metra. Takiego wydarzenia w Polsce i Europie jeszcze nie było! – mówi prof. dr hab. Kazimierz Wiech, entomolog, Kierownik Katedry Ochrony Roślin na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

We wrześniu tego roku, zostanie otwarty jedyny w swoim rodzaju i pierwszy na świecie Park Edukacyjno-Rozrywkowy MIKROKOSMOS, z replikami owadów wykonanych techniką 3D, wielokrotnie powiększonych. Te niezwykle realistyczne rzeźby owadów w pełni odzwierciedlać będą szczegóły budowy morfologicznej prawdziwych owadów. – Jestem przekonany, że projekt zyska uznanie nie tylko wśród fachowców – entomologów, ale też wśród rzeszy ludzi, pozytywnie reagujących na pomysły służące poznawaniu świata i zdobywania wiedzy przez dzieci i młodzież – tłumaczy prof. dr hab. Kazimierz Wiech.

Na pomysł stworzenia Parku z owadami w lipcu 2010 roku wpadł Łukasz Wagner, z wykształcenia leśnik. – Na początku myślałem o

Mało kto wie, że popularne rzepy u butów swój pierwowzór znajdują w postaci haczyków skrzydłowych u pszczół. Czółenko tkackie to wierne odzwierciedlenie szczęk mrówek, które tkają z liści swoje gniazdo

dinozaurach, ale mój park byłby 17 obiektem w Polsce. Z racji tego, że moje zainteresowania to entomologia, przyroda i w moim domu zawsze jakieś były owady, narodził się pomysł – a może zbudować świadomość w ludziach jak fascynujące są takie owady. Bo mało kto wie, że popularne rzepy u butów swój pierwowzór znajdują w postaci haczyków skrzydłowych u pszczół. Czółenko tkackie to wierne odzwierciedlenie szczęk mrówek, które tkają z liści swoje gniazdo – mówi Łukasz Wagner.

A dlaczego nazwa Mikrokosmos? – Bo owady w powiększeniu wyglądają jak osobniki z obcej planety – wyjaśnia Wagner. Przecież owady są w naszym życiu codziennie przez cały rok. Dzięki temu parkowi będziemy mogli zobaczyć, coś czego nie dostrzegamy na co dzień – dodaje.

Biedronka o gabarytach Fiata 126 p i 4-metrowa modliszka

Co będzie można zobaczyć w owadzim parku? Niespotykane rozmiary osiągnie 25 owadów spośród 13 rzędów, a wśród nich: mucha, żuk, komar, karaczan, chrząszcz, motyl, osa i pchła. – Na dzień otwarcia planujemy, by było około 25 form, takich wielkich owadów. Będzie mrówka, biedronka, będzie kilka żuków – od jelonka rogacza po bardzo pospolitego żuka gnojarza. Będą też błonkoskrzydłe, turkuć podjadek. 99 proc. okazów, to okazy, które można spotkać w Polsce. Będzie jeden, bardzo ciekawy okaz, żuk z Madagaskaru, nie ma polskiej nazwy, dlatego z racji bardzo ciekawej szyi może być nazywany żyrafą. – wymienia Wagner. Niektóre eksponaty będzie można dotknąć, na niektóre będzie można posadzić małe dziecko – dodaje.

Jak powstają takie okazy?

Jak wiadomo wszystko zaczyna się od projektu, by później przejść do żmudnej pracy rzemieślniczej. Według zapewnień pomysłodawcy Mikrokosmosu, każdy owad rzeźbiony jest ręcznie, więc wszystkie modele są niepowtarzalne. – Na formy nakładane są odpowiednie laminaty, by to wszystko utrwalić i zabezpieczyć. Kolejny etap prac to uzupełnianie ubytków przy pomocy szpachli. Na koniec obiekty pryskane są lakierami samochodowymi, z racji tego, że są one odporne na czynniki atmosferyczne. Poza tym bardzo ładnie się błyszczą co daje realistyczny efekt – mówi Wagner.

Ale Mikrokosmos to nie tylko owady. Będzie to także mini ogród botaniczny – każda figura owada zostanie obsadzona roślinami, które stworzą mini środowisko, gdzie będzie można spotkać prawdziwe okazy. No i także część rozrywkowa – zjeżdżalnia, huśtawki, domek na drzewie i trampolina – to tylko niektóre dostępne na terenie Parku atrakcje dla dzieci.

– Jest to park edukacyjno-rozrywkowy. 80 proc. parku to edukacja, natomiast pozostała część to rozrywka – informuje Łukasz Wagner. – Będą altanki, będzie miejsce na ogniska dla grup 50 osobowych z zadaszeniem, będzie zewnętrzny bar, będzie można sobie powędkować – wymienia.  

Czego możemy się jeszcze spodziewać? – Nawiązuję współpracę z polskimi zoo i mam nadzieję, że w przyszłości powstanie miejsce

Bezpośrednie obserwacje przyczynią się do utrwalenia wiedzy o owadach, a niektórych uczniów może zachęcą do rozwijania zainteresowań entomologią

gdzie będzie można wejść i poobcować  z owadami – oczywiście tylko dla odważnych – dodaje na koniec Wagner.

Główny cel – edukacja!

Jednak najważniejszym założeniem działalności Parku jest edukacja dzieci i młodzieży. Obsługa Parku będzie mogła przygotować tematy lekcji i niezbędne materiały dydaktyczne dla szkół chcących wziąć udział w zielonych lekcjach.

– Zajęcia w terenie są dla uczniów fascynujące i intrygujące. – Wykonane w ogromnym powiększeniu modele owadów umożliwią uczniom zaobserwowanie wielu szczegółów ich budowy owadów. Bezpośrednie obserwacje przyczynią się do utrwalenia wiedzy o owadach, a niektórych uczniów może zachęcą do rozwijania zainteresowań entomologią – tłumaczy Sława Sinkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Ujeździe.

Inwazja ruszyła!

Do otwarcia Parku pozostało kilka miesięcy. Do tego czasu, wybrane owady będą pojawiać się w różnych miastach na terenie kraju. W ten sposób organizator chce zachęcić dzieci, młodzież oraz dorosłych do odwiedzenia Parku we wrześniu. Najbliższa wystawa owadów rozpocznie się 16 kwietnia w Galerii Kazimierz w Krakowie.

Ekologia.pl





4.7/5 - (16 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Miejsce w którym można połączyć rozrywkę z edukacją. Bilety nie są drogie a można poznać ciekawe gatunki owadów. Moje dziecko było zachwycone. Wycieczka do Mikrokosmos była dobrze spożytkowanym czasem. Polecam

Oczywisty wydaje się fakt, żę zamieszczone w artykule zdjęćia, obrazują proces tworzenia owadów.

ZAPRASZAM do odwiedzin strony http://www.mikrokosmos.edu.pl lub na profil FB Parku, gdzie na bieżąco zamieszczane są zdjęcia owadów.

Pozdrawiam

mikrokosmos.edu.pl

Mam nadzieję, że w przyszłości te owady będą lepiej wyglądały niż te na zdjęciach. Ale i tak wiadomo, że przyrody nie da się podrobić:P No, ale życzę powodzenia

Park nie ma na celu „podrabiać przyrodę” i nie ma stanowić dla niej konkurencji!

Wręcz przeciwnie, poprzez starania nad wiernym odzwierciedleniem budowy morfologicznej tej grupy zwierząt, pragniemy przybliżyć mniej zorientowanym, jak fascynujący jest „mikro-świat”

pozdrawiam

Czuję się pokrzywdzona! Czemy tylko małe dzieci będą mogły siadać na obiektach:P

…gdyż najczęściej są lżejsze od dorosłych :-)

pozdrawiam