Planet Doc Review rozbudził nadzieję ekologów
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Planet Doc Review rozbudził nadzieję ekologów

Planet Doc Review rozbudził nadzieję ekologów

Białowieski Park Narodowy, Fot. Wikipedia CC
Białowieski Park Narodowy, fot. Wikipedia CC

Siódma edycja Planet Doc Review już za nami. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku ekologia odegrała znaczącą rolę na festiwalu. Nie chodzi tu tylko o tematykę wyświetlanych filmów, ale także o zajścia, które towarzyszyły projekcjom.

Niespodzianką tegorocznego festiwalu i bezprecedensowym wydarzeniem było wystąpienie podsekretarza stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska. Pan Maciej Waśniewski zabrał głos podczas niedzielnej gali wręczenia nagród na zakończenie Planet Doc Review. Zainspirowany tematyką filmów ekologicznych, pogratulował organizatorom festiwalu wprowadzenia panelu dotyczącego ekologii i zapowiedział w imieniu Ministra, że rząd podjął istotne decyzje w sprawie ratowania Puszczy Białowieskiej, która w ostatnim okresie mocno ucierpiała na skutek nadmiernej wycinki drzew. To niespodziewane wystąpienie wzbudziło gromkie brawa.

– Ministerstwo Ochrony Środowiska zdecydowało się po zapoznaniu z raportami organizacji ekologicznych i naukowych w końcu zadbać o Białowieski Park Narodowy i Puszczę Białowieską. Konkretnie Ministerstwo zdecydowało się, że w Puszczy nie będzie żadnej wycinki drzew do 31 lipca, tzn. do zakończenia okresu lęgowego ptaków, jak również, ponieważ BPN nie obejmuje całego terenu Puszczy Białowieskiej, zostanie to w najbliższym czasie zmienione. Ministerstwo podejmie wszelkie kroki żeby BPN objął całą puszczę – powiedział Waśniewski do zgromadzonych na sali gości i dziennikarzy.
 
Decyzja Ministerstwa to ogromne zaskoczenie. Ekolodzy i naukowcy czekali na nią od dawna apelując o ograniczenie wycinki drzew w Puszczy do niezbędnego minimum tzn. do takiej ilości, która wystarczy na potrzeby miejscowej ludności. Ilość drewna pozyskiwanego obecnie jest 4 razy wyższa. Jest ono sprzedawane na wolnym rynku. Lasy Państwowe zarabiają na tym ok. 20 mln. złotych rocznie.

Od lat trwają także zabiegi na rzecz poszerzenia BPN na obszar całej Puszczy. Jak do tej pory ani Ministerstwo Ochrony Środowiska ani lokalne władze nie brali takiego pomysłu nawet pod uwagę. Wczorajsza decyzja jest więc przełomowa i może oznaczać koniec problemów ostatniego lasu naturalnego Europy.

Jak widać kino i filmy dokumentalne mogą inspirować i zachęcać do ekologicznych działań. Tegoroczny festiwal Planet Doc Review obfitował w propozycje, które nawiązywały do problemów ochrony środowiska. Pojawił się dział „Klimat na zmiany”, który obejmował 10 wyselekcjonowanych filmów związanych z ekologią oraz sekcja konkursowa Panasonic Green Award. W tym roku o „Zieloną Nagrodę” walczyło 11 tytułów. Jury w składzie: Edwin Bendyk (przewodniczący), Katarzyna Radzikowska oraz Kazimierz Monkiewicz postanowiło przyznać nagrodę Panasonic Green Award i 3000 euro filmowi „Jądro wieczności” w reż. Michaela Madsena. Poniżej prezentujemy pełną listę tytułów konkursowych:

  • „Baśniowa kraina” reż. Thorfinnur Gudnason, Andri Snaer Magnason, Islandia, 2009
  • „Bezrybie” reż. Rupert Murray, Wielka Brytania, 2009
  • „Biznes kwitnie” reż. Ton van Zantvoort, Holandia, 2009 – film bierze udział również w konkursie MAGICZNEJ GODZINY i AMNESTY INTERNATIONAL AWARD
  • „Jądro wieczności” reż. Michael Madsen, Dania/Finlandia/Szwecja/Włochy, 2009
  • „Kowboje z Indii” reż. Simon Chambers, Wielka Brytania, 2009 – film bierze udział również w konkursie AMNESTY INTERNATIONAL AWARD
  • „Krajobraz bez ludzi” reż. Andreas Apostolidis, Grecja, 2010
  • „Marzenia pośród śmieci” reż. Mai Iskander, USA, 2009
  • „Petropolis“ reż. Peter Mettler, Kanada, 2009
  • „Tęczowi wojownicy” reż. Suzanne Raes, Holandia, 2009
  • „Walka na końcu świata” reż. Dan Stone, USA, 2009
  • „Zatoka delfinów” reż. Louie Psihoyos, USA, 2009 – laureat Oscara 2010 dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego

Źródło: Inicjatywa dla Puszczy

4.8/5 - (18 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments