Powódź a epidemia. Skutki powodzi w Polsce
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Powódź a epidemia

Powódź a epidemia

Powódź a epidemia
Fot. pchgorman

Woda zalewająca domy w czasie powodzi powoduje nie tylko straty materialne, ale stanowi także realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Fala powodziowa zabiera ze sobą wszystko, co spotka na swojej drodze – śmieci, groźne substancje chemiczne, padłe zwierzęta, a nawet zawartość szamb.

– Sytuacja epidemiologiczna w Polsce pod kątem powodzi jest dobra w tym znaczeniu, że nie mamy żadnego sygnału z kraju o jakichś ogniskach czy zachorowaniach, które można by z nią łączyć – mówi Jan Bondar, Rzecznik Prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego – Sytuacja jest monitorowana na bieżąco każdego dnia – dodaje.

Jak informuje dalej Bondar, zagrożone epidemią są wszystkie zalane rejony – nie tylko te, przez które przeszła wielka fala, jak miało to miejsce w Sandomierzu, ale także tam, gdzie doszło tylko do lokalnych podtopień.

 – Na terenach powodziowych woda roznosi, przenosi i osadza drobnoustroje zakaźnych schorzeń przewodu pokarmowego – informuje Robert Orzechowski, Kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska Wojewódzkiej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach – W glebie oraz chłodnych, wilgotnych pomieszczeniach mogą one pozostać zdolne do zakażenia nawet przez kilka tygodni.

Zwraca także uwagę na to, aby na terenach objętych powodzią szczególnie zachowywać zasady higieny. – Ręce należy myć bardzo często wodą z mydłem czyszcząc też paznokcie: po każdym korzystaniu z ustępu, oporządzeniu zwierząt czy oczyszczaniu warzyw, mięsa i jaj – wymienia Orzechowski – Te same czynności należy wykonywać przed każdym przystąpieniem do obróbki produktów przeznaczonych do spożycia, przygotowywania posiłków, karmienia dzieci czy pielęgnowania niemowląt. Wodę do picia, płukania warzyw, owoców, a także do mycia zębów trzeba zawsze przegotować przed użyciem. Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego należy traktować jako skażone i nie dopuszczać do ich zetknięcia z produktami gotowymi do spożycia, zwłaszcza gotowanymi i przeznaczonymi do spożycia na zimno lub przechowywania – wskazuje. Dodaje też, że trzeba także dbać o czystość budynków gospodarczych oraz pomieszczeń sanitarnych, które trzeba także wysuszyć oraz zdezynfekować.

Co jednak w sytuacji, kiedy pojawią się objawy chorobowe (biegunka, bóle brzucha, wymioty, podwyższona temperatura)? – Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wiadomo że choroby zakaźne przewodu pokarmowego szerzą się poprzez zakażoną wodę, żywność i brudne ręce. Tylko rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny chroni przed zachorowaniem – podkreśla Orzechowski.

Na razie jednak niemożliwe jest jakiekolwiek działanie zapobiegawcze, dopóki na zalanych terenach wciąż stoi woda.

– W tej chwili jako inspekcja sanitarna musimy czekać aż ta woda opadnie, nie możemy podejmować żadnych działań, bo np. w studniach woda musi być wybrana i trzeba oczyścić ją ze szlamu i zalegających nieczystości, oczyścić cembrowinę, zabetonować ubytki itp. – informuje Orzechowski – Te czynności będą robione po zakończeniu powodzi.

Jednak to nie oznacza, że powodzianie pozostawieni są sami sobie. Przykładowo – na terenie powiatu Sandomierskiego, chociaż nie doszło tam do zalania ujęć wody ani podtopień sieci wodociągowej, to jednak przeprowadzane są regularne badania jakości wody. Ponadto w niektórych miejscach (Otoka, Sandomierz) woda jest profilaktycznie chlorowana. Dodatkowo też do osób, które zdecydowały się na pozostanie w domach, dostarczana jest woda pitna i suchy prowiant, a dla tych, które uległy zranieniom podczas akcji ratunkowej, prowadzone są szczepienia przeciwko tężcowi. W szczepionkę zaopatrzone są przychodnie na terenie miasta.

Kiedy jednak opadnie woda, to nie będzie koniec wszystkich kłopotów. Jak przypomina Bondar, pod kątem czystość wody, gleby itd. powrót do równowagi zajmie kilka miesięcy. Tyle też będzie trwał okres podwyższonego ryzyka epidemicznego.

Ekologia.pl (ET)

4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments