Prawnik Marcin Korolec nowym ministrem środowiska
Premier przedstawił nowego ministra środowiska – profesora Politechniki Warszawskiej, Andrzeja Kraszewskiego zastąpi Marcin Korolec, który pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki. Czy nowemu Ministrowi uda się znaleźć równowagę między ochroną środowiska, a interesami gospodarczymi?
Nowy minister środowiska „nie będzie rzecznikiem Greenpeace” – podkreślił wczoraj Donald Tusk i zaznaczył, że zadaniem Korolca będzie znalezienie równowagi między ekologią, a biznesem.
Wybór pochwala ekspert w sprawach dotyczących energii, prof. Krzysztof Żmijewski. „Marcin Korolec był wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym m.in. za negocjacje z Unią Europejską. On wie, na czym polega polityka klimatyczna UE i jaki jest jej wpływ na polską gospodarkę, w tym energetykę. Tu nie będzie sytuacji, gdzie nowy minister zacznie się uczyć tematów, z jakimi się musi zmierzyć, lecz od razu zacznie działać – powiedział serwisowi wnp.pl.
Korolec będzie odpowiedzialny między innymi za. za negocjacje z instytucjami unijnymi, nad nowymi regulacjami dotyczącymi m.in. redukcji emisji różnych substancji, w tym CO2. Jak informuje portal wnp.pl, Korolec z pewnością nie zgodzi się na dalszą redukcję dwutlenku węgla, ponad ustalone 20 proc w 2020 roku. Dlatego urzędnicy Komisji Europejskiej odpowiedzialni za sprawy klimatu, obawiają się, iż nowy minister środowiska, który jest zwolennikiem niskoemisyjnej gospodarki węglowej będzie bardziej brał stronę „przemysłu” niż stawiał na ochronę środowiska.
Czego oczekują od nowego Ministra ekolodzy?
Powstrzymanie niszczenia Puszczy Białowieskiej i ustanowienie prawnej ochrony Parków Narodowych w Polsce, zatrzymanie rozprzestrzeniania w naszym kraju genetycznie modyfikowanych organizmów i przyśpieszenie zmian systemu energetycznego w Polsce w kierunku rozwoju odnawialnych źródeł energii – takie postulaty widnieją na stronie internetowej Greenpeace. Ekolodzy mają nadzieję, że nowy Minister, skorzysta z doświadczenia i rad organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska.
W swoim oświadczeniu Greenpeace nawiązał także do słów Donalda Tuska: „nie oczekujemy i nigdy nie oczekiwaliśmy, że nowy Minister będzie „rzecznikiem Greenpeace’u”. Oczekujemy, że pełniąc tę funkcję nie będzie poddawać się lobbingowi wielkich koncernów (np. energetycznych) czy potężnym grupom nacisku, jak np. Lasy Państwowe. Wierzymy, ze będzie on rzeczywiście dbać o ochronę przyrody i środowiska, bo to jest istotą tego urzędu, a nie traktował je jako przeszkodę w realizacji celów gospodarczych. Tym bardziej, że przed nowym Minister czeka wiele wyzwań”– czytamy na stronie organizacji.
Czy doświadczenia, które Marcin Korolec wyniósł z resortu gospodarki będą mu pomocne? Miejmy nadzieję, że tak i liczymy na to, że nowemu ministrowi uda się znaleźć równowagę między ochroną środowiska, a interesami gospodarczymi.
Życiorys
Urodził się 24 grudnia 1968 r. w Warszawie. Ukończył studia w Ecole Nationale d’Administration w Paryżu (1996 r.), a także Uniwersytet Warszawski, najpierw na Wydziale Historii, a następnie Prawa i Administracji. Od czerwca 1993 r. do grudnia 1994 r., a także od czerwca 1997 r. do marca 1998 r. pracował jako prawnik w kancelariach prawniczych. Od stycznia do kwietnia 1995 r. był prawnikiem w Departamencie Prawno-Traktatowym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od marca 1998 r. do lipca 1999 r. pełnił funkcję asystenta Pełnomocnika Rządu ds. Negocjacji o Członkostwo RP w UE, Jana Kułakowskiego.
Od 1999 r. do 2001 r. jako Doradca Jana Kułakowskiego, Pełnomocnika Rządu ds. Negocjacji o Członkostwo RP w UE, odpowiadał za takie obszary negocjacji jak: swobodny przepływ towarów, swobodny przepływ osób, rolnictwo, polityka konkurencji, polityka ochrony konsumentów.
W latach 2001-2004 był Radcą Ministra w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w gabinecie minister Danuty Hübner. Od października 2004 r. do listopada 2005 r. był wspólnikiem Euroidea i prowadził działalność doradczą w zakresie funduszy unijnych. Prowadził także szeroką działalność dydaktyczną m.in. w dziedzinie funduszy strukturalnych i koordynacji polityki europejskiej w Polsce (warsztaty w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW).
Od 2010 członek Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od kwietnia 2011 reprezentuje Polskę w Radzie Międzynarodowej Agencji ds. Energii Odnawialnej (IRENA). Od 2011 członek Rady Doradczej UE ds. Gazu Unia Europejska-Rosja.
Jest autorem publikacji na temat polskich negocjacji akcesyjnych: „Polityka społeczna i zatrudnienie” – rozdział „Organizacja i przebieg negocjacji akcesyjnych w dziedzinie polityki społecznej i zatrudnienia”(KPRM, Warszawa, 2001); Członkostwo Polski w Unii Europejskiej – na jakich zasadach? – rozdziały „Swobodny przepływ towarów”, „Rolnictwo” (UKIE, Warszawa, 2003).
Życiorys pochodzi ze strony: bip.mg.gov.pl
Moim zdaniem Pan Kraszewski bardzo dobrze spisywał się w roli Ministra Środowiska. Szkoda, że już nim nie będzie. Potrafił złapać nic porozumienia chyba między wszystkimi. Pewne sprawy są niedokończone. A czy nowy Minister będzie dobry, to się jeszcze okaże. Ale niestety odnoszę wrażenie, że sprawy środowiskowe zostaną zepchnięte na bardzo daleki plan:/