Kość słoniowa spływa krwią
Kość słoniowa spływa krwią
Słoniom afrykańskim grozi zagłada - napisał amerykański biolog Samuel Wasser. Mimo międzynarodowych zakazów nielegalny handel kością słoniową przybiera coraz większe rozmiary. Kłusownicy wybili w ubiegłym roku 5 procent afrykańskich olbrzymów.
Puszcza do strzelania
Puszcza do strzelania
Na początku października jeden z pracowników nadleśnictwa Białowieża postrzelił łanię na granicy parku narodowego. Gdy ta padła na terenie chronionym – bez zażenowania wypatroszył ją i podjechał po nią samochodem, przy czym o całym zajściu nie poinformował Białowieskiego Parku Narodowego.
Wiatr największym zagrożeniem dla lasu
Wiatr największym zagrożeniem dla lasu
Spośród trzech żywiołów: wiatru, wody i ognia – to wiatr jest największym zagrożeniem dla drzewostanu. Szkody wyrządzone przez wichury, trąby powietrzne, czy tornada powodują największe straty, zarówno ekonomiczne jak i środowiskowe. Rozmowa z Tadeuszem Mamokiem, Nadleśniczym Nadleśnictwa Rudziniec.
Szansa dla nosorożców
Szansa dla nosorożców
W wyniku sztucznej inseminacji z mrożonego nasienia, na świat przyszedł nosorożec biały. Młody samczyk urodził się w środę 22 października o 4:57 w ogrodzie zoologicznym w Budapeszcie o czym poinformowało czasopismo „Theriogenology”. Być może dzięki tej metodzie, uda się ocalić te zagrożone ssaki.
"Tylko nieliczni Polacy zdają sobie sprawę z piękna rodzimej przyrody"
Rozmawiamy z Michałem Budzyńskim, młodym polskim fotografem, którego praca pt. „Ostatnie tchnienie jesieni” została wyróżniona w prestiżowym konkursie Wildlife Photographer of the Year 2008.
Rezerwat Leśny “Segiet”
Rezerwat Leśny “Segiet”
Na terenie lasów bytomskich wyżyny Miechowickiej, która jest częścią Płaskowyżu Bytomsko-Katowickiego, stanowiąca podregion Wyżyny Śląskiej, w r. 1969 na Srebrnej Górze utworzono Rezerwat Leśny “Segiet”.
Wielka nauka w mikołajskich lasach
Wielka nauka w mikołajskich lasach
Wrotki, dafnie, dżdżownice, nietoperze. Badania z dziedziny ekologii, zoologii, mikrobiologii i hydrobiologii. Eksperymenty, doświadczenia, obserwacje. Tym wszystkim zajmują się naukowcy wszystkich dziedzin biologii oraz innych nauk w samym centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich - w Stacji ...
Ginące gatunki samotnych wysp
Ginące gatunki samotnych wysp
Nie ma wątpliwości, że działalność człowieka trwale wpływa na biosferę. Bogata literatura naukowa opisuje negatywne skutki ingerencji człowieka w środowisko naturalne. Ludzie bez skrupułów eksploatują najodleglejsze i najbardziej dzikie rejony świata przyrody. Czy zatem wzrost aktywności człowieka ...
Świat motyli
Świat motyli
Motyle widzą inaczej, niż ludzie. Oko larwy rejestruje tylko światło i cień. Świat dorosłych osobników jest bogaty w kolory, ale ubogi w szczegóły. Choć żyją krótko, ich żywot pełen jest tajemnic, a zwyczaje warte są zainteresowania każdego przyrodnika i miłośnika przyrody.
PAN w Popielnie czyli naukowcy w puszczy
PAN w Popielnie czyli naukowcy w puszczy
W centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie wtłoczonym między jeziora - Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Wartołty spotkać można dziko żyjące, niewielkie i łagodne koniki polskie. Na kilku fermach zobaczymy też piękne okazy jeleni szlachetnych oraz żubronia przypominającego do złudzenia żubra, choć jego ...
Pasaż zakupowy