Ryby - Słodkowodne olbrzymy
Ryby - Słodkowodne olbrzymy
Duże ryby są powszechnie kojarzone z rekinami.  Jest to prawda, ale niepełna – ryby niewiele mniejsze od tych morskich, można spotkać w dużych rzekach całego świata. Duże gatunki ryb słodkowodnych są jednak skrajnie zagrożone wyginięciem, nie tylko za sprawą amatorów wędki.
Czy zwierzęta mają kulturę?
Zwierzęta traktowano do niedawna jako istoty żywe kierujące się wrodzoną zdolnością wykonywania pewnych stereotypowych, niewyuczonych czynności, właściwych dla danego gatunku, niezbędnych dla jego przetrwania. Mówiąc inaczej: dostrzegano u nich naturalną, wrodzoną predyspozycję, będącą zdolnością ...
Straż dla zwierząt
Straż dla zwierząt
Rozmowa z Mateuszem Jakubem Jandą – komendantem Głównym Straży dla Zwierząt. Uchwała Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami w Polsce z dnia 18 grudnia 2005 powołała do życia pierwszą w Polsce Straż dla Zwierząt, której celem stała się aktywna pomoc zwierzętom. Działalność straży jest wzorowana na ...
EKOPATROL Straży Miejskiej w Warszawie
EKOPATROL Straży Miejskiej w Warszawie
Rozmowa z Piotrem Żmudzkim – zastępcą kierownika ekopatrolu Warszawskiej Straży Miejskiej, W swojej strukturze OPI (oddział Patrolowo-Interwencyjny) ma również patrole ekologiczne, których zadaniem jest niesienie pomocy zwierzętom oraz usuwanie skutków anomalii pogodowych. Dzwoniąc pod numer ...
Perły przyrody
Na świecie jest coraz mniej miejsc zasługujących na miano przyrodniczych perełek.W ciągu ostatnich 50 lat wymarła połowa gatunków zwierząt i roślin występujących na Ziemi. Zdaniem naukowców, to dopiero początek. Wraz ze znikaniem kolejnych przedstawicieli flory i fauny poważnie zagrożona jest ...
Kość słoniowa spływa krwią
Kość słoniowa spływa krwią
Słoniom afrykańskim grozi zagłada - napisał amerykański biolog Samuel Wasser. Mimo międzynarodowych zakazów nielegalny handel kością słoniową przybiera coraz większe rozmiary. Kłusownicy wybili w ubiegłym roku 5 procent afrykańskich olbrzymów.
Puszcza do strzelania
Puszcza do strzelania
Na początku października jeden z pracowników nadleśnictwa Białowieża postrzelił łanię na granicy parku narodowego. Gdy ta padła na terenie chronionym – bez zażenowania wypatroszył ją i podjechał po nią samochodem, przy czym o całym zajściu nie poinformował Białowieskiego Parku Narodowego.
Szansa dla nosorożców
Szansa dla nosorożców
W wyniku sztucznej inseminacji z mrożonego nasienia, na świat przyszedł nosorożec biały. Młody samczyk urodził się w środę 22 października o 4:57 w ogrodzie zoologicznym w Budapeszcie o czym poinformowało czasopismo „Theriogenology”. Być może dzięki tej metodzie, uda się ocalić te zagrożone ssaki.
"Tylko nieliczni Polacy zdają sobie sprawę z piękna rodzimej przyrody"
Rozmawiamy z Michałem Budzyńskim, młodym polskim fotografem, którego praca pt. „Ostatnie tchnienie jesieni” została wyróżniona w prestiżowym konkursie Wildlife Photographer of the Year 2008.
Rezerwat Leśny “Segiet”
Rezerwat Leśny “Segiet”
Na terenie lasów bytomskich wyżyny Miechowickiej, która jest częścią Płaskowyżu Bytomsko-Katowickiego, stanowiąca podregion Wyżyny Śląskiej, w r. 1969 na Srebrnej Górze utworzono Rezerwat Leśny “Segiet”.
Pasaż zakupowy