Inwazja, czyli kto jest obcy
Inwazja, czyli kto jest obcy
Polska od wieków słynie z gościnności. Nie inaczej jest w przypadku przyrody – aktualna baza gatunków obcych na terenie naszego kraju obejmuje ponad 1000 rekordów. Pośród setek obcych gatunków roślin, grzybów i zwierząt są takie, które stanowią zagrożenie dla rodzimych ekosystemów.
Europejskie dni ptaków
Europejskie dni ptaków
Pierwszy weekend października już od kilkunastu lat jest poświęcony różnorodności ptasiego życia wokół nas.  Obchodzimy wtedy Europejskie Dni Ptaków, podczas których tysiące miłośników ptaków  będzie obserwować ich migracje na zimowiska.
Zatrucia grzybami wciąż groźne
Zatrucia grzybami wciąż groźne
W Polsce zatruciu grzybami ulega od kilkuset do tysiąca osób rocznie, umiera coraz mniej, ale wciąż są pojedyncze przypadki. Sanepid i lekarze ostrzegają, że najczęściej ofiarami zatruć padają osoby, którym wydaje się, że dobrze znają się na grzybach.
Bociany szykują się do odlotu
Bociany szykują się do odlotu
Bociany, które przyleciały do Polski wiosną, właśnie szykują się do odlotu. Większość z nich wyleci między 15 a 23 sierpnia. "Startują instynktownie, gdy ziemia jest nagrzana i występują tzw. prądy wstępujące. Pokonują nawet 250 kilometrów dziennie" - wyjaśnia Ireneusz Kaługa, prezes Towarzystwa ...
Jak odczarować złą sławę wilka?
Jak odczarować złą sławę wilka?
Wilki bardzo rzadko atakują człowieka, a ludzkie mięso wcale im nie smakuje. Poza tym, ich DNA jest w 90 proc. takie samo, jak psów - obydwa gatunki przejawiają wiele wspólnych cech. Mimo tego wilk w powszechnej świadomości pozostaje groźnym zwierzęciem, atakującym zwierzęta domowe i ludzi. ...
Foki i delfiny też mają prawo do Bałtyku
Foki i delfiny też mają prawo do Bałtyku
Ochrona ssaków bałtyckich – foki szarej i morświna – to główny cel projektu „Ssaki bałtyckie”, zainicjowanego przez WWF Polska happeningiem zorganizowanym 25 czerwca w Warszawie.
Czy owady czują ból?
Czy owady czują ból?
Owady mają zdolność odczuwania bólu i zagrożenia - wykazały badania naukowe. Na razie nie wiadomo jednak, czy odbierają go w sposób świadomy - wyjaśniali Beata Symonowicz i Paweł Mazurkiewicz podczas sympozjum naukowego "To się w głowie nie mieści" na Wydziale Biologii UW.
Prof. Elżanowski o prawach zwierząt
Największym problemem, jeśli chodzi o przestrzeganie praw zwierząt w Polsce, jest brak egzekucji obowiązujących przepisów - uważa prof. Andrzej Elżanowski, zoolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. W piątek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt.
Jak to jest z bielikiem
Jak to jest z bielikiem
Ostatnio media obiegła sensacyjna wiadomość, że bielik jest ponownie na skraju zagłady. A jeszcze kilka lat temu mówiło się, że populacja bielika jest w Polsce stabilna a  nawet w ekspansji. A zatem jak naprawdę miewa się nasz ptasi symbol?
Żółw cierpi w milczeniu
Żółw cierpi w milczeniu
"W naszym społeczeństwie pokutuje opinia, że żółwiom wystarczy liść sałaty, woda, można je puścić na podłogę i będą żyły. Zapewniam, że nie będą żyły w warunkach komfortowych, za to umierały będą długo i w cierpieniach. Niestety, gady nie zachowają się jak pies czy kot, nie skomlą, nie potrafią ...