"Tylko nieliczni Polacy zdają sobie sprawę z piękna rodzimej przyrody"
Rozmawiamy z Michałem Budzyńskim, młodym polskim fotografem, którego praca pt. „Ostatnie tchnienie jesieni” została wyróżniona w prestiżowym konkursie Wildlife Photographer of the Year 2008.
Rezerwat Leśny “Segiet”
Rezerwat Leśny “Segiet”
Na terenie lasów bytomskich wyżyny Miechowickiej, która jest częścią Płaskowyżu Bytomsko-Katowickiego, stanowiąca podregion Wyżyny Śląskiej, w r. 1969 na Srebrnej Górze utworzono Rezerwat Leśny “Segiet”.
Ginące gatunki samotnych wysp
Ginące gatunki samotnych wysp
Nie ma wątpliwości, że działalność człowieka trwale wpływa na biosferę. Bogata literatura naukowa opisuje negatywne skutki ingerencji człowieka w środowisko naturalne. Ludzie bez skrupułów eksploatują najodleglejsze i najbardziej dzikie rejony świata przyrody. Czy zatem wzrost aktywności człowieka ...
Świat motyli
Motyle widzą inaczej, niż ludzie. Oko larwy rejestruje tylko światło i cień. Świat dorosłych osobników jest bogaty w kolory, ale ubogi w szczegóły. Choć żyją krótko, ich żywot pełen jest tajemnic, a zwyczaje warte są zainteresowania każdego przyrodnika i miłośnika przyrody.
PAN w Popielnie czyli naukowcy w puszczy
W centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie wtłoczonym między jeziora - Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Wartołty spotkać można dziko żyjące, niewielkie i łagodne koniki polskie. Na kilku fermach zobaczymy też piękne okazy jeleni szlachetnych oraz żubronia przypominającego do złudzenia żubra, choć jego ...
Cykliczność wymierania gatunków
Cykliczność wymierania gatunków
Około 4 miliardów lat temu ewolucja materii nieorganicznej na Ziemi doprowadziła do fenomenu na być może kosmiczną skalę: pojawiły się wczesne formy życia. W toku ewolucji formy te ulegały licznym przeobrażeniom, by w efekcie doprowadzić do powstania zróżnicowanych, współczesnych organizmów żywych.
Człowiek pożera rekina
Człowiek pożera rekina
Jakie skojarzenia wzbudzają w nas rekiny? Najczęściej na myśl przychodzą potężne szczęki, beznamiętne oczy i krwawe sceny z hollywoodzkich superprodukcji. Rekiny są postrzegane przez pryzmat legendy o żarłaczu białym - bezwzględnym zabójcy ludzi. Tymczasem to nie one są zagrożeniem dla ...
Dlaczego słoneczniki tańczą?
Dlaczego słoneczniki tańczą?
Rytmy biologiczne do dziś nie są dokładnie poznane. Naukowcy próbują dołożyć swoją cegiełkę do istniejącej wiedzy na ten temat. Ile trwa doba? To banalne z pozoru pytanie nabiera specyficznego sensu w doświadczeniach prowadzonych przez zespół z Zakładu Biofizyki Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi ...
Mity o grzybach
Mity o grzybach
Wokół grzybów narosło wiele nieprawdziwych przekonań i obiegowych opinii, pozornie naukowych danych i zwykłych nawyków u, nawet całkiem poważnych, uczonych. Słowem – mitów.
Sztuka czekania
Sztuka czekania
Nie tylko ludzie są zdolni do planowania i hazardu. Natura wynalazła cnotę cierpliwości już dawno temu. To taka zwyczajna cecha, a jednak pozwala nam na niezwykłe wyczyny – dzięki niej możemy grać w totka, wpłacać składki na emeryturę, obiad zjadać w domu, a nie pod sklepem spożywczym.