Agat kamień – opis, właściwości i występowanie agatu

Agat to wyjątkowy kamień szlachetny, który prezentuje szereg korzystnych właściwości – poprawia relacje, wzmacnia więzi, pomaga redukować stres i wzmacnia organizm. Do tego jest piękny, różnokolorowy, a na dodatek łatwo dostępny i tani, ponieważ wydobywa się go niemal na całym świecie. Dobra energia tego kamienia pozwoli zrównoważyć życie i jasno ocenić swoje problemy. Kto najbardziej potrzebuje agatu?Niebieski agat słynie ze swoich właściwości uspakajających i równoważących. Źródło: shutterstockNiebieski agat słynie ze swoich właściwości uspokajających. Źródło: shutterstock

 1. Agat – co to jest? Pozyskiwanie agatu
 2. Jak wygląda agat?
 3. Historia agatu
 4. Rodzaje agatu - przykłady
 5. Symboliczne znaczenie agatu
 6. Agat – 5 podstawowych właściwości
 7. Jak korzystać z agatu?
 8. Agat w feng-shui
 9. Agat ‒ o czym warto pamiętać?

Agat – co to jest? Pozyskiwanie agatu

Agat to półprzezroczysta odmiana kwarcu, a w przypadku, gdy ma odpowiedni i pożądany kolor oraz odpowiednią jakość, jest uznawany i używany także jako kamień półszlachetny.

Agat tworzy się przez osadzanie się krzemionki z wód gruntowych we wnękach skał (magmowych); krzemionka osadza się w charakterystyczny sposób wokół ścian wnęki lub w poziomych warstwach tworzących się od dna wnęki skały, tworząc pasmowe, piękne wzory. Co ciekawe, niektóre z tych wnęk skalnych są też wyłożone kryształami (fachowo nazywa się je geodami).

Jak wygląda agat?

Można powiedzieć, że nie ma dwóch takich samych agatów. Kamień ten występuje w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej – agaty mogą być brązowe, białe, czerwone, szare, różowe, czarne i żółte. W przypadku tych kamieni, kolory spowodowane są naturalnymi zanieczyszczeniami i układają się w agacie w naprzemienne, wyjątkowe pasma. Wszystko zależy od składu wód gruntowych, które przenikają do jam skalnych. Te przypadkowe, barwne, tworzone przez naturę wzory sprawiają, że agat pozostaje jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych.

Historia agatu

Agaty znane były już w III i w IV wieku przed naszą erą. W czasach neolitu używano go do rzeźbienia przedmiotów, robiono z niego także specjalne amulety. W starożytnym Egipcie oraz w starożytnej Grecji był znany ze swoich właściwości leczniczych, a następnie wiedza o nim rozprzestrzeniła się na całym świecie i o jego właściwościach medycznych wiedziano nawet w dalekiej Rosji czy na Bliskim Wschodzie.

Obecnie agat można znaleźć prawie na całym świecie. Jest powszechnie dostępny, piękny i efektowny, a przez co lubiany od wielu wieków. Używały go wszystkie kultury i cywilizacje, a każda nakładała na niego swoje magiczne interpretacje. W islamie nosili go prorocy, w Babilonie był używany jako kamień ochrony i siły, w Chinach uważano go za kamień oczyszczający umysł i dodający energii chi. W starożytności ozdabiano nim np. miecze i napierśniki. Wierzono także, że odpędza lęki, równoważy energię w ciele, odsuwa niepewności, a nawet że pomaga pozbyć się zazdrości, ponieważ sądzono, że równoważy wszystkie energie i „uziemia” te niekorzystne. W niektórych legendach uważa się, że agat uspokaja grzmoty i burze z piorunami!

Rodzaje agatu - przykłady

Poszczególne odmiany agatu charakteryzują się różnymi kształtami i kolorami. Wyróżnić można np. agaty żebrowe, w których paski wyglądają jak proste linie w przekroju. Taki właśnie agat, z białymi paskami przeplatającymi się z czarnymi, brązowymi lub na przykład z czerwonymi pasmami, jest znany jako onyks. Agaty mogą mieć także okrągłe paski w najróżniejszych kolorach. Z kolei odmiana agatu zawierająca osadzone w środku, zielone części, nazywa się agatem mchu. Istnieją także agaty bardzo delikatne w swoich pasmach – nazywane są irysowymi, a swoim wyglądem przypominają ludzką tęczówkę. Łatwo odbija się w nim światło. Z kolei „tęczą ziemi” nazywa się czasem agat koronkowy (meksykański agat), który nasycony jest żelazem i aluminium. Występuje w jaskrawych kolorach, ma bardzo złożone wzory i dominują w nim złoto, czernie, brązy i szarości, a czasami także białe lub kremowe paski.

Symboliczne znaczenie agatu

Agat to doskonały kamień, jeśli brakuje nam równowagi, harmonii, uziemienia. Symbolicznie harmonizuje ciało, umysł i ducha, a także poprawia różne funkcje umysłowe, od koncentracji i spostrzegawczości, po zdolności analityczne. Agaty łagodzą nastrój, uspakajają, leczą wewnętrzny gniew, napięcie, zdenerwowanie i budują poczucie bezpieczeństwa.

Agat leczy oczy, żołądek i macicę, oczyszcza układ limfatyczny i trzustkę, a także wzmacnia naczynia krwionośne i leczy choroby skóry. W znakach zodiaku przypisywany jest Bliźniętom i Pannom, a czasem Bliźniętom i Bykom, a także miesiącowi maj.
Agaty charakteryzują się niebanalnymi połączeniami kolorowych pasów. Źródło: shutterstock

Agat – 5 podstawowych właściwości

Agat posiada sporo ciekawych właściwości, które warto znać przed zakupem. Są to między innymi:

1. Lecznicze właściwości

Agat to kamień chłodzący, uspakajający, który często pomaga obniżyć puls i zapewnić ogólny dobry stan zdrowia. Niektórzy twierdzą, że noszenie agatu może pomóc chronić się przed niebezpieczeństwem. Rozjaśnia sytuacje, pozwala spojrzeć na świat i problemy z szerszej perspektywy. Może być także doskonałym remedium na bezsenność, a także może zapewniać piękniejsze i pozytywniejsze sny!

2. Wnosi pozytywną energię

Noszenie agatu lub otaczanie się nim w domu, pomaga wnieść pozytywną energię do życia. Noszenie tego kamienia może pomóc nauczyć się akceptować pojawiające się sytuacje i ułatwia sprostaniu wyzwaniom codziennego życia. Agat pomaga także pielęgnować pozytywne odczucia, takie jak spokój, uznanie, zgodność. Pomaga pozbyć się stresu i wypalenia zawodowego.

3. Wzmacnia organizm

Agat może wzmacniać organizm i wspomagać prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu. Pomaga w zaburzeniach snu, takich jak np. bezdech senny. Trzymanie go na brzuchu pomaga w leczeniu dolegliwości żołądka, a także ułatwia trawienie. Osoby ze skłonnością do występowania refluksu czy niestrawności, także mogą nosić przy sobie agat lub położyć go sobie na brzuchu. Dodatkowo agat wzmacnia wzrok i ochrania przed chorobami nerek, korzystnie działa na naczynia krwionośne i może leczyć choroby skóry.

4. Poprawia relacje

W symbolicznych wierzeniach agat uchodzi za kamień uzdrawiający i umacniający relacje. Pomaga także rozwijać silną więź między rodzicem a dzieckiem. Otaczając się agatem, można usunąć wokół siebie emocjonalną dysharmonię, odsunąć negatywne myśli, skupiając się na pozytywnych rozwiązaniach i dobrych rzeczach. Jeśli jakieś związki w naszym życiu wydają się bardziej skomplikowane lub wkradło się w nie trochę negatywów, warto zaopatrzyć się w agat.

5. Sprzyja oszczędzaniu pieniędzy

Agat ma też jedną bardzo praktyczną właściwość! Podobno pomaga zniechęcać do nadmiernych wydatków i marnotrawstwa pieniędzy. Pomaga znaleźć obszary, z których pieniądze „wyciekają”, pomaga zwrócić uwagi na drobiazgi. Energia tego kamienia sprzyja spełnianiu swoich celów finansowych, sprzyja logicznym wyborom i pomaga podjąć właściwe decyzje. W takim przypadku warto mieć go na biurku lub na przykład nosić go w portfelu. Agat pomoże uzyskać jasne rozwiązania.

WŁAŚCIWOŚCI AGATU
 • Lecznicze – sprzyja utrzymaniu dobrego zdrowia
 • Wnosi pozytywną energię, redukuje stres
 • Wzmacnia organizm
 • Poprawia relacje
 • Sprzyja oszczędzaniu pieniędzy
Właściwości kamienia szlachetnego – agatu. Źródło: opracowanie własne.

Jak korzystać z agatu?

Jest wiele sposobów na korzystanie z agatu – można go kupić w pojedynczych kamieniach albo np. zanurzone w pięknej biżuterii. Warto postawić go np. w biurze, ponieważ jest bogaty w właściwości lecznicze, wprowadza równowagę, poprawia energię w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Niebieski agat jest szczególnie przydatny dla tych, którzy chcą uspokoić przestrzeń. Jeśli z kolei chcemy pozbyć się stresu i zrównoważyć swoją energię, warto zadbać o bezpośredni kontakt agatu ze skórą. Można go połączyć także z innymi kamieniami szlachetnymi, by wzmocnić efekt i poczucie równowagi.

Co więcej, warto zadbać o jego czyszczenie, by w pełni wykorzystać jego możliwości. Podobnie jak wszystkie inne kryształy, warto je czasami wystawiać na słońce lub do światła księżyca. Agaty można także delikatnie czyścić miękką szmatką i ciepłą wodą z mydłem, a potem pozostawić do wyschnięcia.
Agat czerwony, dodający energii, siły i wzmocnienia. Źródło: shutterstock

Agat w feng-shui

Fani i wielbiciele feng-shui, a więc sztuki urządzania wnętrz w odpowiedni, zrównoważony sposób twierdzą, że agat posiada leczniczą energię, która może być bardzo kojąca i może łagodzić stres, a dotyczy to przede wszystkim agatu o kolorze niebieskim. Kolory mają tutaj spore znaczenie – przykładowo, ognisty, czerwony agat, też wykazuje się leczniczą energią, ale trzeba ją rozumieć jako energię dodającą siły, dynamiczną, a zielony agat leczy, ale także odświeża – umysł i ciało.

Agat można umieścić w dowolnym miejscu w domu, ale przede wszystkim w takim, które wymaga większej ekspresji lub uzdrowienia albo po prostu w pokoju, w którym spędza się najwięcej czasu. Ważne, by sięgać po agaty w naturalnej formie (nie np. plastikowej).

Agat ‒ o czym warto pamiętać?

Agat – piękny kamień szlachetny, który może być ozdobą w domu lub w torebce. Mimo że przypisuje się mu wiele właściwości, w tym symbolicznych i o podłożu duchowym, oczywiście nigdy nie należy traktować go jako zastępstwo tradycyjnego leczenia, a informacji o jego właściwościach jako porady medycznej. W przypadku chorób lub jakichkolwiek dolegliwości, należy skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://rocktumbler.com/blog/what-is-agate-jasper-chalcedony/”; data dostępu: 2021-02-20
 2. “https://geology.com/gemstones/agate/”; data dostępu: 2021-02-20
 3. “https://tinyrituals.co/blogs/tiny-rituals/agate-meaning-healing-properties-everyday-uses”; data dostępu: 2021-02-20
 4. “https://www.howardfenstermanminerals.com/minerals/history-of-agate/”; data dostępu: 2021-02-20
 5. “https://earthinspiredgifts.com.au/blogs/latest/agate-meaning”; data dostępu: 2021-02-20
 6. “https://www.thespruce.com/how-do-i-use-agates-for-good-feng-shui-1274381”; data dostępu: 2021-02-20
 7. “https://www.charmsoflight.com/agate-healing-properties”; data dostępu: 2021-02-20
 8. “http://www.geologypage.com/2020/01/types-of-agate-what-are-the-different-types-of-agate.html”; data dostępu: 2021-02-20
 9. “https://www.britannica.com/science/agate”; data dostępu: 2021-02-20
 10. “https://www.energymuse.com/agate-meaning”; data dostępu: 2021-02-20
Ocena (5.0) Oceń: