Akwamaryn kamień – opis, właściwości i występowanie akwamarynu

Akwamaryn, czyli piękny kamień szlachetny o przyciągająco niebieskiej barwie, będzie doskonały dla osób zestresowanych, wrażliwych i poszukujących w sobie siły i odwagi. Ułatwia nawiązanie kontaktu z samym sobą, a także uspokaja, wprowadza harmonię, sprzyja relaksowi i wejściu w stan głębokiej medytacji. Pomaga przetrwać trudne chwile. Jakie jeszcze zastosowanie ma akwamaryn i dla kogo będzie najbardziej korzystny?Akwamaryn od wieków kojarzy się z morzem i oceanem, głównie ze względu na swoją piękną barwę. Źródło: shutterstockAkwamaryn od wieków kojarzy się z morzem i oceanem, głównie ze względu na swoją piękną barwę. Źródło: shutterstock
 1. Akwamaryn – co to jest?
 2. Występowanie i pozyskiwanie akwamarynu
 3. Historia akwamarynu
 4. Symboliczne znaczenie akwamarynu
 5. Akwamaryn – 10 najciekawszych właściwości
 6. Zastosowanie akwamarynu
 7. Akwamaryn w medytacji
 8. Akwamaryn – jak używać?

Akwamaryn – co to jest?

Akwamaryn to piękny kamień szlachetny, odmiana mineralnego berylu (podobnie jak szmaragd), charakteryzujący się barwnym, niebieskim kolorem – od bladego jasnoniebieskiego do niebieskiego i niebiesko-zielonego, przy czym warto wiedzieć, że jaśniejsze kamienie (i jednocześnie te bardziej klarowne, błyszczące), są uznawane za bardziej szlachetne. To jeden z najpopularniejszych kamieni tego typu. Dodatkowo, akwamaryn jest wręcz przesiąknięty przeróżnymi mitami i legendami. Czasami nazywa się go także „klejnotem morza”, a dosłownie oznacza „wodę morską”.

Występowanie i pozyskiwanie akwamarynu

Większość akwamarynów dostępnych obecnie na rynku, pochodzi przede wszystkim z Brazylii, a także z Madagaskaru, Sri Lanki, Pakistanu, Kolumbii, Indii, Rosji i jeszcze kilku innych krajów. Brazylia jest już od ponad 100 lat wiodącym na świecie wydobywcą akwamarynu o wysokiej jakości. Dobrze wiedzieć, że większość akwamarynów używanych w biżuterii, jest poddawana obróbce cieplnej, żeby pogłębić ten piękny, niebieski kolor. Uważa się jednak, że surowy, nieobrabiany akwamaryn, ma silniejszą energię.
Większość kryształów akwamaryny tworzy się w zagłębieniach pod powierzchnią Ziemi, w późnych stadiach krystalizacji ciała magmy. Podobnie jak szmaragd, akwamaryn charakteryzuje się dosyć dużą twardością, czyli jest odporny na zarysowania, jeśli porównać go z innymi klejnotami i kamieniami tego typu. Jednak mimo tego, wciąż można go złamać lub wyszczerbić bez większego wysiłku. Trzeba także uważać z jego przechowywaniem, ponieważ może stracić swój charakterystyczny kolor, jeśli jest wystawiony na działanie zbyt silnego światła słonecznego przez dłuższy czas.

Historia akwamarynu

Akwamaryn od zawsze kojarzony był z wodą i morzem, a to za sprawą swojego morskiego, niebieskiego koloru. Uważany był nawet za „skarb syren”, a nosili go żeglarze i podróżnicy, by uchronić się przed rozbiciem statku i chorobą morską – traktowali go jako talizman. Rzymianie i Grecy również czcili ten kamień i uważali go za tzw. „klejnot żeglarza”. Jest wiele legend związanych z akwamarynem i większość z nich powiązana jest oczywiście z wodą – np. jedna z takich opowieści mówi, że właściwości tego klejnotu są szczególnie silne, gdy jest on zanurzony w wodzie. Akwamarynowi nie brakuje też przypisanych właściwości leczniczych – np. Rzymianie twierdzili, że ten kamień może skutecznie leczyć dolegliwości gardła, żołądka i wątroby. Starożytni Rzymianie wierzyli także, że akwamaryn ochroni ich przed niebezpieczeństwem podczas długich podróży, a mit głosił, że bóg Posejdon stworzył akwamaryn z wody morskiej i był to najcenniejszy klejnot ze wszystkich im znanych.

Nieco później, w średniowiecznej Europie, akwamarynowi przypisywano właściwości przywracania miłości między małżonkami – uważano, że skutecznie naprawia związki. Sądzono również, że gdy trzyma się go w ustach, może uleczyć wiele chorób, a także zapewnić zwycięstwo (np. na sali sądowej). Ten kamień od wieków zachowuje swoje pozytywne konotacje i popularność, między innymi dzięki swojemu uspokajającemu, niebieskiemu kolorowi. Ponadto, jest używany, szczególnie w biżuterii, od co najmniej 500 r.p.n.e. 
Akwamaryn bywa uznawany za kamień sprzyjający miłości! Źródło: shutterstock

Symboliczne znaczenie akwamarynu

Akwamaryn, czyli inaczej kamień morskiej wody, ma bardzo kojącą, spokojną energię. W znaczeniu symbolicznym, jest związany z miesiącem marcem i przynależy do znaku zodiaku Ryby, czasami także Barana. W chińskich znakach zodiaku przypisuje się go do Wołu (który patronuje rokowi 2021).

Akwamaryn to przede wszystkim kamień odwagi. Jego uspokajające i pozytywne energie, wyraźnie zmniejszają stres i wyciszają niespokojny umysł. Akwamaryn idealnie pasuje do ludzi wrażliwych i nadwrażliwych. Wzmacnia dobre zachowania, np. tolerancję dla innych, pomaga przezwyciężyć nawyk osądzania i oceniania, wspiera tych, którzy są przytłoczeni odpowiedzialnością. Rozjaśnia percepcję, wyostrza intelekt i usuwa zamęt. Łagodzi lęki i zwiększa wrażliwość. Wyostrza intuicję, a czasami mówi się, że otwiera na jasnowidzenie. Akwamaryn jest też świetnym kamieniem do medytacji, ponieważ uspokaja, osłania aurę i wyrównuje pracę wszystkich czakr. Dobrze nadaje się dla kobiet w ciąży, ponieważ pomaga chronić matkę oraz jej dziecko przed krzywdami i nieszczęściami.

Akwamaryn ma też trochę właściwości leczniczych - jest pomocny przy bólach gardła, obrzękach i przy problemach z tarczycą. Reguluje szalejące hormony, a także wzmacnia układ odpornościowy i łagodzi nadmierne reakcje organizmu, takie jak na przykład katar sienny czy alergie. Przeciwdziała krótkowzroczności lub dalekowzroczności, a więc sprzyja naprawie problemów ze wzrokiem.
Akwamaryn okazuje się bardzo pomocny w trudnych chwilach – ułatwia i pomaga w przechodzeniu przez proces żalu, żałoby i straty. Te kamienie potrafią stanowić naprawdę potężną pomoc w samoleczeniu i dochodzeniu do siebie. Wibracja tych kryształów uspakaja, zmniejsza smutek i uczucie złości czy niesprawiedliwości.

Akwamaryn – 10 najciekawszych właściwości

Uważa się, że ten kamień jest nasycony kobiecą energią, jest także przepełniony energią Księżyca. Ze względu na swoją spokojną, dobrą, „płynącą” energię, akwamaryn ma silną zdolność pomocy w ochronie i oczyszczaniu własnej energii, czyli doskonale nadaje się do (samo)uzdrawiania emocjonalnego i medytacji. Akwamaryn ma tendencję do wprowadzania radosnego poczucia harmonii. Pomaga w leczeniu traum, poczucia straty, wspomaga spokojne przejście przez proces żałoby, łagodzi konflikty, łagodzi stres, pomaga nawiązać kontakt ze sobą i ze swoimi tłumionymi emocjami. Przynosi spokój, również spokój serca, oczyszcza umysł, dodaje odwagi i pomaga mówić prawdę. W przypadku medytacji czy głębokiej relaksacji, użycie akwamarynu pomaga uzyskać dostęp do głębszych stanów medytacyjnych, a także pomóc nawiązać kontakt z własną wewnętrzną mądrością i „źródłem mocy”.
10 GŁÓWNYCH WŁAŚCIWOŚCI AKWAMARYNU
 • Dodaje odwagi
 • Uspokaja umysł i serce
 • Oczyszcza energię
 • Pomaga w medytacji
 • Pomaga w leczeniu traum i przejściu przez żałobę
 • Wyostrza intuicję i umysł
 • Pomaga nawiązać głębszy kontakt ze sobą
 • Sprzyja zakochanym
 • Łagodzi stres
 • Łagodzi nadmierne reakcje organizmu, np. katar sienny
Tab. opracowanie własne

Zastosowanie akwamarynu

Akwamaryn jest popularnym kamieniem w produkcji biżuterii już od co najmniej I-ego wieku przed naszą erą! Jest to idealny kamień do pierścionków, wisiorków, kolczyków, naszyjników i wszelkich innych form biżuterii. Jest łatwo dostępny w sklepach jubilerskich.

Akwamaryn jest także popularnym wyborem w przypadku zaręczyn – dzieje się tak, ponieważ ten kamień symbolizuje szczęście w małżeństwie i powodzenie w miłości, a przy okazji nadaje się do codziennego noszenia (jest odporny, np. na zarysowania).
Akwamaryn jest kamieniem często używanym przez jubilerów. Źródło: shutterstock

Akwamaryn w medytacji

Niektórzy twierdzą, że najlepszym zastosowaniem kamieni akwamarynowych jest medytacja i relaksacja. Energia akwamarynu pomaga połączyć się z „wyższym ja”, ułatwia także wejście w głęboki stan relaksu. To idealny pomysł dla osób niespokojnych i zestresowanych, ponieważ może pomóc w uzdrawianiu tych dolegliwości. Uspakaja umysł.

Akwamaryn – jak używać?

Akwamaryny mają kolejny plus - nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji. Są bardzo odporne na zarysowania spowodowane codziennym noszeniem, ale nie należy próbować ich np. łamać. Ryzyko ewentualnego pęknięcia zwiększają mechaniczne techniki czyszczenia, np. ultradźwięki lub para – niektóre z kamieni mogą nie wytrzymać takich metod czyszczenia. Najlepiej używać miękkiej szczoteczki lub szmatki, bardzo łagodnego detergentu i ciepłej lub letniej wody. Należy pamiętać, by akwamarynu nie wystawiać na zbyt długo na działanie promieni słonecznych, ponieważ jego kolor może wyblaknąć.
Ekologia.pl (Magdalena Karwat)

Bibliografia

 1. “https://www.thespruce.com/aquamarine-stone-properties-calm-and-peace-1274364”; data dostępu: 2021-02-21
 2. “https://geology.com/gemstones/aquamarine/”; data dostępu: 2021-02-21
 3. “https://www.healing-crystals-for-you.com/aquamarine.html”; data dostępu: 2021-02-21
 4. “https://www.withclarity.com/education/gemstone-education/aquamarine/meaning”; data dostępu: 2021-02-21
 5. “https://www.crystalvaults.com/crystal-encyclopedia/aquamarine/”; data dostępu: 2021-02-21
 6. “https://www.charmsoflight.com/aquamarine-healing-properties”; data dostępu: 2021-02-21
 7. “https://www.minerals.net/gemstone/aquamarine_gemstone.aspx”; data dostępu: 2021-02-21
 8. “https://www.gemporia.com/en-us/gemology-hub/article/919/what-is-aquamarine--gemstone-facts-and-information/”; data dostępu: 2021-02-21
 9. “https://www.gemsociety.org/article/aquamarine-jewelry-and-gemstone-information/”; data dostępu: 2021-02-21
 10. “https://www.thespruce.com/aquamarine-stone-properties-calm-and-peace-1274364”; data dostępu: 2021-02-21
Ocena (4.2) Oceń: