Araucana - kura, która znosi niebieskie i zielone jaja

Czym byłaby Wielkanoc bez pisanek? Jeżeli mówimy o pisankach, to trzeba wspomnieć o wielkanocnych nioskach. Bo mało kto wie, że istnieją kury, które znoszą kolorowe jajka. Tą niesamowitą zdolność posiadają Araucany, które znoszą jaja w zielonym albo przechodzącym w błękit kolorze.Araucany znoszą jaja w zielonym albo przechodzącym w błękit kolorzeAraucany znoszą jaja w zielonym albo przechodzącym w błękit kolorze
  1. Indiańskie kury
  2. Ptaki z charakterem
  3. Zdrowe czy nie zdrowe?
  4. Na święta, jak znalazł
Ptaki tej rasy wyglądają dość… specyficznie. Bowiem natura poskąpiła im ogonów (brak kręgów ogonowych), ale za to obdarzyła wąsami. Niektóre posiadają też pęczki piór wokół uszu, zwisające swobodnie wzdłuż szyi, które tworzą tzw. baki (bokobrody).  Stąd często można spotkać się z określeniem „wąsate kury”. Nazwa pochodzi od chilijskich Indian Araucana. Współcześnie nam znana  Araucana jest prawdopodobnie krzyżówką dwóch południowoamerykańskich ras: Collonca (niebieskie jaja, brak ogona i wąsów) i Quetros (z ogonem i wąsami).

Indiańskie kury

Pierwsza historyczna wzmianka związana z kurami pochodzi z XVI wieku i dotyczy Maggellana i jego podróży dookoła świata. Jednak zagłębianie się w historię kur nie jest takie proste. Tajemnicę pochodzenia Araucanas chciał odkryć znany chilijski hodowca drobiu ozdobnego dr Ruben Bustos. Odbył on w tym celu wiele wypraw do historycznej krainy zwanej Araukania. Swoje spotkanie z mieszkańcami opisał tak:

 „Miało to miejsce  około  1880 roku, kiedy  jako  młody  człowiek  pełniłem  służbę  w  chilijskiej  armii.  Podczas  jednej  z  misji  wojskowej  obozowałem  w  niedostępnej  części  dżungli  Araukanii.  Będąc   w  małej  indiańskiej  wiosce, nieopodal  obozu  spostrzegłem  wśród  biegających  dookoła  chat ptaki  o  osobliwym  wyglądzie. Szczególnie  moją  uwagę  zwrócił  brak  ogonów. Ogromna  ciekawość  i   zainteresowanie  tymi  dziwnymi  ptakami   pchnęły  mnie  do  rozmowy  na ich  temat  z  wodzem   Indian  o  imieniu  Quinenao. Wódz  bardzo  chętnie  udzielił  mi  informacji . Odpowiedział ,  że  brak  ogona  jest  bardzo  pożyteczną  cechą  w  dżungli, pełnej  niebezpieczeństw  ze  strony  drapieżników.  Drapieżnik  goniąc  potencjalną  ofiarę  nie  ma  za  co  jej  złapać  i  takie  ptaki  bardzo  szybko  mu  uciekają.  Jest  to  cecha  przystosowania   się  do  życia  w dżungli. Tak  po  prostu  musi  być  i  już – skomentował .  Na  dowód  swoich  stwierdzeń   wskazał  na stado,  gdzie  na  pierwszy  rzut  oka  dało  się  zauważyć przeważającą  liczbę  takich  osobników   nad  pozostałymi.  Po  kilku  negocjacjach  z  Indianami   otrzymałem  kilka  sztuk  ptaków i  zabrałem  je  ze  sobą  do  domu”.
Biała araukana, która puszy swoja baki (bokobrody), By User:Anne Cushing (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Czy aby na pewno kury wywodziły  się z chilijskiej  dżungli? – Zdania  są  podzielone  i nie  jestem  w  stanie  w  tej,  z  konieczności  skróconej  wersji,  dokładnie  je  opisać. Profesor Prado, z  katolickiego  Uniwersytetu  w  Santiago,  twierdzi,  że  Indianie  nie  mieli  kur  do  momentu   przywiezienia  ich  do  Ameryki  Południowej  z  Europy – powiedział Stanisław Olbryś, który w swojej hodowli posiada kilka kur z rasy Araucana.
Tak naprawdę ciężko jednoznacznie określić pochodzenie rasy Araucana, bo nie zachowały się żadne rzetelne informacje na ten temat. Przypuszcza się, że te oryginalne kury wywodzą się z Ameryki Południowej. Były hodowane w Chile jeszcze w czasach prekolumbijskich. Ich nazwa – Araucana – pochodzi od chilijskich Indian Araucana, którzy prawdopodobnie trzymali te ptaki (lub ich przodków) w celach gospodarczych. Profesor Castello z Hiszpanii oraz Dr Bustos są zdania, iż kury te pochodzą od dzikiego  praprzodka żyjącego południowo-amerykańskiej dżungli.

Ptaki z charakterem

Co jeszcze można powiedzieć o tej rasie? Na pewno to, że dobrze sobie radzi z aklimatyzacją w nowym środowisku, jest waleczna i lubi przesiadywać na drzewach. – Są  bardzo  zaradne i waleczne, doskonale  znoszą  zimy  i  nie  chorują.  Polecam  je  dla  każdego   jako  najprostsze  w  utrzymaniu,  no  i  niosące  piękne  kolorowe  i  stosunkowo duże jaja – zachwala Stanisław Olbryś. Jedynym problemem może być to, że Araucany doskonale fruwają, więc niskie płotki nie są dla nich przeszkodą. 
Kurczak Araukana, LeGrkery [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Zdrowe czy nie zdrowe?

Araucany słyną też z tego, że ich jajka nie mają cholesterolu. Co  do  prawdziwości tego twierdzenia są duże rozbieżności. Spór rozstrzygnęli w 1977 roku naukowcy z Uniwersytetu w Kansas, którzy porównali zawartość cholesterolu w jajach Araucany z jajkami kur rasy Livorno i Plymouth Rock. Badania wykazały, że historię o jajkach bez cholesterolu można włożyć między bajki.

Na święta, jak znalazł

Jednak co jest najbardziej niesamowitego w tych kurach? To, że znoszą niebieskie i zielone jaja! Są one dosyć duże, o pastelowej barwie. Skąd ta niespotykana barwa? –  Niebieski barwnik skorupki (cyjanina) jest produktem ubocznym żółci przy tworzeniu się powłok jajka. Może pojawić się w różnych odcieniach niebieskiego i zmierzać w kierunku zielonego – można przeczytać na forum internetowym miłośników i hodowców ptaków Woliera.com. Ciekawostką jest to, że skorupki Araucany i jej mieszańców są zielone w całym przekroju, a nie tylko na powierzchni. Poza tym wśród krzyżówek Araucany można spotkać jajka od koloru zielonkawego, aż do oliwkowego. Na święta Wielkanocne jak znalazł, bo nie trzeba farbować.
Jajko kury Araukana (niebieskie z lewej), By Gmoose1 (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. “Cytat pochodzi ze strony kuryrasowe.pl”; ;
Moim zdaniem
Czy farbujesz jajka na Święta Wielkanocne?

Galeria zdjęć

Araucany znoszą jaja w zielonym albo przechodzącym w błękit kolorzeAraykana czarna  fot. staszek Olbryś/www.kuryrasowe.plAraukana jastrzębiata   fot. staszek Olbryś/www.kuryrasowe.plKuropatwiana fot. staszek Olbryś/www.kuryrasowe.pl
Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy