Co stosować na kleszcze dla psów?

Jesteś właścicielem szczekającego czworonoga i często chodzicie na długie leśne wycieczki? Niestety może to skutkować przyniesieniem na jego sierści lub – co gorsza – w skórze – pijącego krew pajęczaka. Dowiedz się zatem, co stosować na kleszcze dla psa. Sprawdź, jak możesz zabezpieczyć swojego pupila przed tym stawonogiem. Pamiętaj, również dla zwierząt jego ugryzienie bywa groźne!Krople na kleszcze dla psa, fot. Anikin Dmitrii/ShutterstockKrople na kleszcze dla psa, fot. Anikin Dmitrii/Shutterstock
  1. Dlaczego należy chronić psy przed kleszczami?
  2. Co dla psa na kleszcze – jakie zastosować preparaty?
  3. Co jeszcze można użyć na kleszcze dla psa?
  4. Regularna obserwacja psa zapobiega zakażeniu przez kleszcze
  5. Nie daj się kleszczom!

Dlaczego należy chronić psy przed kleszczami?


Jak wiadomo, ugryzienie kleszczy jest niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i domowych czworonogów. Przenoszą one bowiem choroby wirusowe oraz bakteryjne, które mogą źle wpłynąć na stan zdrowia pupila. Wiedz, że zwierzę, które jest żywicielem kilku osobników naraz, może także stracić na wadze, odmówić jedzenia, zachorować na anemię, a nawet umrzeć. Na szczęście istnieją sposoby, aby ochronić psa przed taką sytuacją.

Należy mieć jednak świadomość, że każdy czworonóg powinien być zabezpieczony przed ugryzieniem tych pajęczaków, nawet te mieszkające w centrum miasta. Dlaczego? Ponieważ kleszcze żyją w miejscach zacienionych, wilgotnych i ciepłych. W związku z tym są spotykane w zaroślach, w trawie czy też w krzakach.

Co dla psa na kleszcze – jakie zastosować preparaty?


Na rynku są dostępne liczne środki, które skutecznie odstraszają te stawonogi. Można do nich zaliczyć spraye o działaniu owadobójczym. Mają one naturalny skład, więc jeżeli zastanawiasz się co stosować na kleszcze dla psów, a dbasz o ekologię, to takie rozwiązanie jest idealne dla Ciebie. Jednakże używanie takich preparatów w przypadku dużych czworonogów może być stosunkowo uciążliwe i czasochłonne.

Warto wiedzieć, że oferowane są również bezzapachowe akcesoria dla pupili, takie jak specjalne obroże. Nasączone są one aktywnymi substancjami, które mają za zadanie odstraszyć potencjalnych krwiopijców. Zazwyczaj są one wodoodporne, a ich działanie trwa od 6 do 8 miesięcy. Jedynie, o czym należy pamiętać podczas doboru tego zabezpieczenia, to waga czworonoga.

Co jeszcze można użyć na kleszcze dla psa?


Dobrym rozwiązaniem są także preparaty pod postacią tabletek. Jedne z nich mają na celu odstraszyć kleszcze, inne z kolei je zabijają. Specyfiki te mają w taki sposób opracowany skład, aby krew psa oraz zapach jego sierści były dla nich mniej atrakcyjne niż do tej pory. Ponadto dostępne są środki w kroplach, które aplikuje się na skórę znajdującą się na grzbiecie zwierzęcia. Chronią one pupila przez ok. 5 tygodni, a ich sposób działania jest podobny, jak w przypadku tabletek.
Po spacerze zawsze sprawdzaj sierść psa, fot. New Africa/Shutterstock

Regularna obserwacja psa zapobiega zakażeniu przez kleszcze


Jak już wspomniano, istnieje wiele preparatów, które pomogą Ci zabezpieczyć Twojego futrzaka przed niechcianymi pajęczymi pasożytami. Jednakże należy pamiętać, że również dobrym sposobem na kleszcze u psa jest regularne sprawdzanie jego sierści. Oznacza to, że tuż po powrocie do domu ze spaceru czy zabawy na podwórku, zwierzę powinno być obejrzane z każdej strony. Dzięki temu szybko można wyłapać osobniki, które znalazły się na jego ciele.

Bardzo ważne jest, aby pies był sprawdzany pod kątem kleszczy w takich miejscach, jak: głowa, uszy, szyja, łapy, a nawet miejsca między palcami. Takie działania pozwolą Ci zabezpieczyć także wszystkich innych domowników przed atakiem tych pajęczaków. Gdy zwierzę przyniesie go na swoim futrze do mieszkania, niechciany gość może z niego spaść i tym samym trafić na ludzkiego żywiciela. Uwaga! Może on przetrwać w domu bez posilania się krwią. Dlatego należy oglądać także wszystkie legowiska czworonoga, wraz z budą.

Nie daj się kleszczom!


Teraz już wiesz, co zastosować u psa na kleszcze – ale jak usunąć pajęczaka z jego ciała? Oczywiście również w przypadku zwierząt zabronione jest smarowanie stawonoga tłustą maścią. Także wyjmowanie go palcami lub przy pomocy nożyczek nie jest zalecane. Do tej czynności możesz wykorzystać np. pęsetę kosmetyczną. Wystarczy, że uchwycisz insekta jak najbliżej skóry pupila (nigdy za odwłok!) i wyciągniesz go prostym oraz szybkim ruchem. Powinieneś zrobić to w taki sposób, aby ten pasożyt wyszedł w całości, wraz ze swoimi ośmioma odnóżami i aparatem gębowym.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Krzysztof Siuda, Magdalena Nowak, Malgorzata Gierczak, Izabela Wierzbowska i Magdalena Faber; “Kleszcze (Acari: Ixodida) pasożytujące na psach i kotach domowych w Polsce”; Wiadomości Parazytologiczne 2007, 53 (suplement), 155;
  2. Wojciech Zygner; “Borelioza u psów”; Życie Weterynaryjne • 2008 • 83(10); 2023-05-10
  3. Franz J.K., Krause A.; “Lyme disease (Lyme borreliosis). Best Practice & Research ”; Clinical Rheumatology 2003, 17, 241-264.;
Ocena (5.0) Oceń: