Co wsypujesz do karmnika, czyli dieta ptaków zimujących

Nie wszystko, czym ludzie karmią ptaki, jest dla nich zdrowe. Pochylmy się przez chwilę nad tym, co jest dla nich najlepsze, a dla nas wygodne. Jakie ziarna, jakie tłuszcze, i jak podawane, posłużą ptakom najlepiej.sikorka karmnikKarmnik na szybę oznacza możliwość obserwacji ptaków przy samym oknie.Fot. materiały Semini

Od jesieni do wczesnej wiosny do naszych domów i osiedli garną się sikorki, wróble, mazurki, kwiczoły, grubodzioby, dzwońce, rudziki i całe rzesze gołębi. Przyciągamy je, ponieważ w naszych ogrodach i w bezpośredniej bliskości murów jest cieplej i bardziej zacisznie niż na otwartym terenie. Wykorzystajmy więc tą okazję, aby nauczyć się czegoś na temat naszych skrzydlatych sprzymierzeńców. Wiecie, że bez nich nie poradzilibyśmy sobie z ogromem szkodników takich jak ćmy bukszpanowe, toteż należy im się dobrej jakości jedzenie zimą. Jeśli dokarmiać, to z głową!
ludzik
Takiego orzechowego ludzika DIY znajdziecie na semini.pl


Ziarna oleiste, bo ptaki nie są na diecie

Żaden ptak nie odchudza się zimą, wręcz przeciwnie. Zdrowy roślinny tłuszcz to dla nich dobre źródło energii. Nieocenione bogactwo tkwi w słoneczniku, olejarce, konopiach, krokoszu, siemieniu lnianym, rzepaku i rzepiku, oraz w orzechach. To wspaniałe nasiona, którymi możemy częstować ptaki w karmnikach. Zwróćcie uwagę, kupując gotowe mieszanki, o wdzięcznych nazwach „oleiste” lub „energetyczne”. Mogą być absolutnie bezwartościowe, jeśli nie zawierają wyżej wymienionych smakołyków. Z orzechami poradzą sobie ptaki nawet o najmniejszych dziobkach, ponieważ orzechy są miękkie od tłuszczu. Ziarna oleiste mogą być duże, ale twarde ziarna powinny być małe, o ile nie chcemy dokarmiać gołębi, gawronów i srok. Te akurat ptaki radzą sobie bez naszej pomocy, a zostawiają mnóstwo guana, które zwykle nie jest pożądane wokół naszych domów.
sikorki
fot. materiały semini.pl


Białko i węglowodany dla skrzydlatych sportowców

Małe, twarde ziarna to świetne źródło białka dla ptaków. Najważniejsza to mozga kanaryjska, proso i sorgo oraz ostropest. Ten ostatni, świetny na wątrobę, nadaje się i dla ludzi, i dla ptaków. Co do ziaren dostarczających węglowodanów, używamy pszenicy, owsa i gryki. Groch i kukurydza nadają się tylko dla ptaków, które potrafią je wykorzystać, a są to na przykład gołębie. Ponieważ większość z nas woli dokarmiać małe towarzystwo, mieszanki z grochem i kukurydzą są znacznie gorszym wyborem.

Kilka słów o pszenicy i sorgu

To jest taki sekret: pszenica i sorgo stanowią budżetowe składniki mieszanek ziaren dla ptaków. Są ponad dziesięciokrotnie tańsze niż olejarka abisyńska, nie mówiąc o konopiach. Stąd producenci obficie je stosują. A ptaki, mając do wyboru słonecznik lub pszenicę, zawsze wybiorą słonecznik. I bez problemu wyłuskają go z łuszczyny! Praktyka pokazuje, że pszenica najczęściej nie jest wyjadana z karmnika, ląduje na ziemi, gdzie kiełkuje jako ogrodowy chwast. W terenach budownictwa wielorodzinnego osoby dokarmiające ptaki głównie pszenicą muszą zdawać sobie sprawę, że przyciągają także gryzonie, na przykład szczury. Ptaki zrzucają na ziemię te tańsze ziarna, a stamtąd wynajdują je małe ssaki. Wybierając supermarketowe mieszanki na bazie pszenicy, miejmy to na uwadze. Mała jej domieszka jest potrzebna, aby zbilansować składniki odżywcze, ale jeśli jest jej oraz sorga ponad 30%, mieszanka staje się mało wartościowa. Doskonale zbilansowane mieszanki ziaren dla ptaków znajdziecie na semini.pl.
choinka tłuszczowa
Choinka dla ptaków. Fot. Semini.pl


Tłuszcze dla zimujących ptaków

Słonina dla sikorek – oczywiście wielkie TAK. Pod warunkiem, że nie solona, i wieszana na maksymalnie kilka dni, ponieważ łatwo jełczeje. Bez porównania wygodniejsze są produkty z łoju wołowego, które mogą wisieć długo i nie trzeba ich trzymać w lodówce. A ptaki kochają je jeść. Jeśli chcecie zwabić wesołe sikorki, dzięcioły czy dzwońce – powieście dla nich coś z tłuszczu.
Miłego dokarmiania!


art sponsorowany
Ocena (4.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy