Co zrobić po ugryzieniu przez kleszcza?

Lubisz spacerować po leśnej gęstwinie, poszukując poroża lub grzybów? A może to piesze wycieczki na łono natury są Twoim sposobem na wypoczynek? Pamiętaj, takie wyprawy mogą zakończyć się ukąszeniem tego pajęczaka. I choć wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, to stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, ponieważ przenosi różnorodne choroby. Dlatego przeczytaj i dowiedz się, co zrobić po ugryzieniu kleszcza. Na co zawracać uwagę i jak reagować, gdy znajdziesz na swoim ciele to stworzenie?Kleszcz wbity w skórę, fot. Tomasz Klejdysz/ShutterstockKleszcz wbity w skórę, fot. Tomasz Klejdysz/Shutterstock
  1. Czym jest kleszcz i dlaczego bywa on groźny?
  2. Co zrobić po ugryzieniu przez kleszcza? Czas odgrywa dużą rolę!
  3. Jak nie usuwać kleszczy? Czego nie robić?
  4. W jaki sposób usunąć kleszcza i na co zwrócić uwagę?

Czym jest kleszcz i dlaczego bywa on groźny?


Czy zdarzyło Ci się wrócić do domu ze spaceru z małym, jasnobrązowym pajęczakiem na ubraniu lub, co gorsza – wbitym w Twoją skórę? To kleszczstawonóg o długości ciała ok. 1,5 mm, który żywi się krwią zarówno ludzką, jak i zwierzęcą. Obecnie spotkać go można wszędzie: na łące, w lesie, we własnym ogrodzie czy w miejskim parku. Jego największa aktywność przypada na okres letni, lecz w związku ze stosunkowo ciepłymi zimami z łatwością można na niego natrafić również zimą. Co zrobić po ugryzieniu kleszcza? Już odpowiadamy!

W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że obecność tego pajęczaka w ciele człowieka czy też zwierzęcia jest groźna. Jest on bowiem nosicielem kilku niebezpiecznych chorób, a jak wskazują statystyki, od 10 do 40% tych stawonogów jest zarażonych m.in. boreliozą, babeszjozą, bartonelozą. Wywołują także odkleszczowe zapalenie mózgu. Jednakże samo ugryzienie nie jest niebezpieczne – to długość czasu żerowania na ofierze wpływa na to, czy organizm żywiciela zostanie zakażony, czy też nie. Warto wiedzieć, że do pojawienia się infekcji przyczynia się również to, co dokładnie zrobisz, żeby go usunąć.

Co zrobić po ugryzieniu przez kleszcza? Czas odgrywa dużą rolę!


W przypadku, gdy zdarzy się ugryzienie kleszcza, należy przede wszystkim szybko działać. Im dłużej wbity jest on w ciało, tym bardziej zwiększa się ryzyko zakażenia niebezpieczną infekcją. Z kolei, gdy usuniesz go w czasie krótszym niż 24 godziny, istnieje szansa, że żadna z chorób Cię nie dopadnie.

Oczywiście, dużą rolę odgrywa także to, co zrobisz, aby się go pozbyć. Chorobotwórcze patogeny są obecne w jelicie środkowym pajęczaka, więc zanim przedostaną się do organizmu żywiciela, musi upłynąć trochę czasu. Dlatego należy go usunąć, jak tylko zostanie zauważony. Można to zrobić samodzielnie bądź poprosić o pomoc fachowca – lekarza.

Jak nie usuwać kleszczy? Czego nie robić?


Pamiętaj, nie smaruj kleszcza tłuszczem ani kremem! Ta metoda jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ zanim pajęczak odpadnie, to pod nałożoną warstwą smarowidła zacznie się dusić. A to bezpośrednio się wiąże z tym, że pozbędzie się całej zawartości swojego układu pokarmowego, przez co może Cię zakazić.

Co więcej, również metoda taka jak wykręcanie pajęczaka po ugryzieniu też jest nieodpowiednim pomysłem. W takiej sytuacji istnieje bowiem ryzyko, że można oderwać jego odwłok od aparatu gębowego, który pozostanie wbity w ciało ofiary. Dodatkowo, gdy ściska się kleszcza palcami, zwiększa się możliwość zakażenia boreliozą lub inną chorobą, ponieważ przypadkowo zostanie wyciśnięte to, co w sobie ma, prosto do krwiobiegu żywiciela.
Kleszcza należy przede wszystkim usunąć, fot. Ocskay Mark/Shutterstock

W jaki sposób usunąć kleszcza i na co zwrócić uwagę?


W związku z tym, że prawidłowe usunięcie palcami kleszcza po ugryzieniu jest wręcz niemożliwe, warto więc zakupić specjalny przyrząd do jego wyciągania. Sprzęt ten dostępny jest w kilku różnych wariantach, a znaleźć go można w aptekach oraz w Internecie. Jedno z akcesoriów przypomina ssawkę, która wytwarza podciśnienie, z kolei inne – specjalne szczypczyki lub kartę ze szczelinką. Dobrym, domowym sposobem na pozbycie się tego stawonoga, jest wykorzystanie pęsety kosmetycznej. Należy pamiętać, aby w takiej sytuacji chwycić go za miejsce znajdujące się tuż przy skórze, nigdy za odwłok!
Jeżeli w skórę na Twym ciele wbije się kleszcz to, co musisz zrobić po ugryzieniu, to przede wszystkim prawidłowe jego usunięcie, a następnie czujne obserwowanie miejsca ukąszenia. Gdy zauważysz duże zaczerwienienie wokół rany, obrzęk, wysypkę na skórze lub rumień zacznie się powiększać, a przy okazji pojawią się u Ciebie objawy grypopodobne – niezwłocznie udaj się do lekarza!
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk; “POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU WKŁUCIA SIĘ KLESZCZA”; data dostępu: 2023-05-09
  2. Joanna Stańczak; “KLESZCZE (ACARI, IXODIDAE) JAKO PRZENOSICIELE PATOGENÓW ROZWIJAJACYCH SIĘ CHORÓB INFEKCYJNYCH I INWAZYJNYCH („EMERGING INFECTIOUS DISEASES”) NA TERENIE POLSKI”; Wydano za zgodą Senackiej Komisji Wydawnictw Akademii Medycznej w Gdańsku © Copyright by Medical University of Gdańsk; 2023-05-09
  3. Narodowy Fundusz Zdrowia; “Profilaktyka chorób odkleszczowych”; data dostępu: 2023-05-09
Ocena (5.0) Oceń: