Czy dokarmiać mewy? Czym karmić?

Każdy, kto był na wybrzeżu, miał okazję zobaczyć krzykliwe ptaki o białym upierzeniu. Mewy można spotkać również w innych miejscach, które mają dostęp do wody. Gromadzą się w jej okolicy, by korzystać z dostępnym źródeł pożywienia. Co zrobić, gdy nie mają wystarczająco dużo pokarmu? Czy należy je dokarmiać jak inne ptaki egzystujące na wspólnym terenie z ludźmi? Czytaj dalej, by dowiedzieć się, czym i jak je karmić.
 Czy mewy należy dokarmiać? Fot. mariokinhed/ShutterstockCzy mewy należy dokarmiać? Fot. mariokinhed/Shutterstock
 1. Co jedzą mewy?
 2. Czym dokarmiać mewy?
 3. Kiedy dokarmiać mewy?
 4. Czym nie karmić mew?
 5. Jak karmić mewy?
 6. Plusy i minusy dokarmiania mew

Co jedzą mewy?


Wszystkożerność jest cechą, którą mewy zdają się traktować bardzo poważnie. Świetnie przystosowują się do otoczenia i zmieniają jadłospis w zależności od dostępności pokarmów. Odżywiają się zarówno rybami, mięczakami, roślinami, jak i padliną. W okresie, gdy zamieszkiwany przez nie zbiornik wodny obfituje w ryby, można zaobserwować, jak krążą nad taflą i nurkują w poszukiwaniu zdobyczy. Z mułu i piasku wygrzebują małże i ślimaki. Nie wzgardzą też schwytanymi owadami. Ulegają także pokusie zdobycia łatwego pożywienia i jedzą odpadki pozostawiane przez ludzi, nawet jeśli nikt nie chce ich nimi karmić. Nauczyły się szukania resztek w koszach na śmieci i okolicach lokali gastronomicznych.

Czym dokarmiać mewy?


Osoby, które zdecydują się na dokarmianie ptaków, muszą pamiętać, że każdy gatunek powinien otrzymać odpowiedni i bezpieczny pokarm. Czym karmić mewy? Należy podawać pożywienie bogate w łatwe do przyswojenia białko. Najlepsze będą kawałki świeżej ryby i owoce morza. Dobrze sprawdzą się również jajka i chude, surowe mięso. Oczywiście produkty nie mogą być niczym doprawione. 

Kiedy dokarmiać mewy?


W kontaktach z dzikim ptactwem warto pamiętać, że zwykle nie wymaga ono stałego dokarmiania. Rekomendowane jest wsparcie gatunków wodnych jedynie w okresie, gdy akwen jest skuty lodem przez kilka tygodni. W takich lub podobnych okolicznościach dostęp do źródła pokarmu jest utrudniony i pomoc zwierzętom ma uzasadnienie. Osoby, które chcą karmić mewy, powinny upewnić się, że jest to rzeczywiście potrzebne.

Czym nie karmić mew?


Jednym z najczęściej spotykanych pokarmów, jakie ludzie podają dzikim ptakom, jest pieczywo. Niestety jest to także jeden z najbardziej szkodliwych składników ptasiej diety. Różne gatunki lubią chleb, więc chętnie go zjadają. Skutkiem są choroby, otyłość, a nawet śmierć. Nieodpowiednie są także wszelkie produkty wysoko przetworzone i przyprawione, również solą. Zamiast czerstwymi wypiekami, chipsami i frytkami, lepiej karmić mewy naturalnym pożywieniem bogatym w białko.

Jak karmić mewy?


Jeżeli zdecydujesz się karmić mewy, pamiętaj o kilku bardzo istotnych kwestiach, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i ptakom:
 • wybierz miejsce z dala od ruchliwych ulic i innych zagrożeń,
 • pokarm umieść w przygotowanym pojemniku lub bezpośrednio na podłożu; podając go z ręki, ryzykujesz bolesne zranienie dziobem lub pazurami,
 • najlepszą porą na dokarmianie jest wczesny ranek lub późne popołudnie, kiedy ptaki są aktywne i szukają pożywienia; podawanie pokarmu w nocy może zakłócić naturalny rytm dobowy zwierząt.
 • Po zakończeniu dokarmiania należy uprzątnąć resztki żywności. Pozostawione odpadki mogą przyciągać szkodniki, takie jak gryzonie i owady.
Mewy można dokarmiać zimą, kiedy powierzchnia wody skuta jest lodem, fot.Nick Greaves/Shutterstock

Plusy i minusy dokarmiania mew


Dokarmianie dzikiego ptactwa jest kontrowersyjnym tematem. Głównym problemem nie jest kwestia, czym karmić mewy, ale czy w ogóle to robić. Osobniki żyjące na wybrzeżu i w innych miejscach naturalnie bogatych w źródła pożywienia powinny samodzielnie poradzić sobie z jego zdobyciem. Jeśli będą miały podawany pokarm, to wybiorą łatwiejszą opcję najedzenia się i w konsekwencji mogą zatracić umiejętności i instynkty łowieckie.
Dokarmianie może być uzasadnione w miejscach, gdzie dostępność jedzenia jest ograniczona, a ptaki mogą pozyskać jedynie produkty dla siebie nieodpowiednie lub nawet szkodliwe. W takich przypadkach można karmić, by umożliwić im przetrwanie. Ponadto rozdrażnione i głodne mewy, które bezskutecznie poszukują pożywienia, mogą atakować ludzi. Przeciwnicy takiej formy pomocy podnoszą jednak argument, że podawany pokarm przyciąga kolejne osobniki. Zwiększa się populacja ptaków, a problem narasta.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. TASKER M. 1994. ; “Common GullLarus canus. ”; W: Tucker G. M., Heath M. F. (red.) Birds in Europe: their conservation status.Cambridge, s. 288–289.;
 2. BUKACIŃSKI D., BUKACIŃSKA M. 1994.; “Czynniki wpływające na zmiany liczebności i rozmieszczenie mew, rybitw i sieweczek gniazdujących na Środkowej Wiśle. ”; Not. Orn., 35: 79–97.;
 3. BUKACIŃSKI D., BUKACIŃSKA M. 2003.; “Larus canus Common Gull. ”; BWP Update, 5: 13–47.;
Ocena (4.3) Oceń: