Czy kleszcze skaczą?

Przez wiele lat ludzie wierzyli w to, że kleszcz skacze na swoje ofiary z drzew. Jednakże patrząc na jego budowę anatomiczną – jest to wręcz niemożliwe. Te pajęczaki wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością oraz możliwością przetrwania bez żywiciela przez kilka dni. Można je spotkać niemalże wszędzie: w lasach, na łąkach, w miejskich parkach lub przydomowych ogródkach czy też na działce rekreacyjnej. Dowiedz się zatem, jak kleszcze polują na swoje ofiary i kto tak naprawdę skacze.Czy kleszcze potrafią skakać? Fot. Erik Karits/ShutterstockCzy kleszcze potrafią skakać? Fot. Erik Karits/Shutterstock
  1. Kiedy można spotkać kleszcze?
  2. Czy kleszcze skaczą? Jak polują?
  3. Gdzie spotkasz kleszcza, a gdzie nie?
  4. Kto na nas skacze w lesie? Czy to kleszcz?
  5. Czy klesze skaczą? Odpowiadamy stanowczo – nie!

Kiedy można spotkać kleszcze?


Ogólnie mówiąc, ta grupa stawonogów uaktywnia się wczesną wiosną, a bezczynna staje się dopiero późną zimą. Dlatego najczęściej są one spotykane już w marcu. Oczywiście im wyższa jest temperatura, tym lepsze panują warunki do życia dla tych pajęczaków. Z tego powodu w porze letniej jesteśmy najbardziej narażeni na ich ataki. Ponadto kleszcze są aktywne w sezonie grzybowym, czyli we wrześniu i październiku. Jednakże coraz łagodniejsze zimy oraz duża wilgotność w trakcie lipca i sierpnia przyczyniają się do tego, że tych stawonogów jest coraz więcej.

Czy kleszcze skaczą? Jak polują?


Jak już wspomnieliśmy, przed długi czas wierzono, że kleszcze skaczą na ludzi prosto z krzaka czy też drzewa. Jednakże nic bardziej mylnego. Anatomia tych pajęczaków uniemożliwia im wykonywanie takich rewolucji, ponieważ są to bezskrzydłe stworzenia, o odnóżach krocznych, a nie skocznych. Dlatego stawonogi tego gatunku wspinają się na zarośla, maksymalnie na wysokość 150 cm. W takim miejscu zastygają i czekają na swoją ofiarę. Gdy ta pojawi się w ich okolicy, zazwyczaj przypadkowo ociera się o roślinę, o którą zaczepił się kleszcz.

Po znalezieniu się na ciele ofiary insekt przemieszcza się, poszukując odpowiedniego miejsca do wgryzienia. W przypadku ludzi są to uszy, kark, ramiona, pachy, pachwiny, obszar pod biustem, pod kolanami, na szyi. Podobnie to wygląda u zwierząt. Należy wiedzieć, że ugryzienie tego pasożyta zewnętrznego jest bezbolesne. Jest to spowodowane obecnością jego śliny, która ma działanie znieczulające i przeciwkrzepliwe.

Gdzie spotkasz kleszcza, a gdzie nie?


Czy wiesz, że ta grupa stawonogów unika niektórych gatunków roślin? Od lat powtarza się, że kleszcze spotkać można przede wszystkim w paprociach, jeżynach, na bzie czarnym oraz leszczynie. Jednakże nie jest to takie oczywiste, ponieważ te pajęczaki zazwyczaj wybierają do bytowania po prostu wilgotne i zacienione miejsca. Bezpośrednie wystawienie na słońce im nie służy, zwłaszcza że wodę pobierają z powietrza.

Wśród roślin odstraszających te zwierzęta można wyróżnić takie gatunki, jak: wrotycz pospolity, kocimiętka, lawenda wąskolistna, rozmaryn lekarski, a nawet złocień dalmatyński. Wiedz, że to ich olejki eteryczne zniechęcają tego pajęczaka do ataku. Dlatego warto je stosować, zwłaszcza podczas rodzinnych wypraw na łono natury.
Strzyżak sarni, fot. adamikarl/Shutterstock
Strzyżak sarni, fot. adamikarl/Shutterstock

Kto na nas skacze w lesie? Czy to kleszcz?


Kiedyś mówiono, że kleszcze skaczą z drzew na swoje ofiary. Nic bardziej mylnego! Insektem, który może być tego zdolny, jest strzyżak sarni, którego budowa ciała umożliwia zarówno latanie, jak i wybijanie się wysoko w górę z podłoża. Ten owad swoim wyglądem bardzo przypomina krwiopijczego pajęczaka, a na dodatek potrafi ukąsić człowieka. Jego ugryzienia bywają bolesne. Atakuje wraz z całymi grupami przedstawicieli swojego gatunku, a najczęściej na swoje ofiary wybiera zwierzęta.

Strzyżak sarni jest długi na 5–6 mm. Jest koloru brązowego, a jego silne odnóża zakończone są pazurkami, którymi insekt przyczepia się do włosów czy też sierści. Ważny jest fakt, że odrzuca on skrzydła, gdy skoczy i trafi na odpowiedniego żywiciela. Zwykle żeruje na łosiach, borsukach, sarnach czy też jeleniach.

Czy klesze skaczą? Odpowiadamy stanowczo – nie!


Mając już tak dużą wiedzę na temat życia tych żądnych krwi pajęczaków, bez problemu możemy obalić mit mówiący o tym, że kleszcze skaczą na swoich żywicieli. Mimo tego należy zachować szczególną ostrożność na łonie natury, ponieważ ich ugryzienia mogą negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia. Nierzadko choroby przez nie przenoszone bywają groźne, a nawet śmiertelne.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. Stephanie Lantry; “Do Ticks Jump?”; https://www.petmd.com/dog/parasites/do-ticks-jump; data dostępu: 2023-05-10
2. CDC; “How ticks spread disease”; https://www.cdc.gov/ticks/life_cycle_and_hosts.html; data dostępu: 2023-05-10
3. Americanpest.net; “Top 8 Things You Should Know About Ticks”; https://americanpest.net/blog/top-8-things-you-should-know-about-ticks/; data dostępu: 2023-05-10

Ocena (5.0) Oceń: