Kiedy niektórzy widzą daniela zwyczajnego, często mylą go z większym kuzynem. Ileż to razy nasłuchałem się opowieści o jeleniach w ciapki, albo „mniejszych jeleniach”… Te „mniejsze jelenie”, gdyby nie nasza ingerencja, w ogóle nie pojawiłyby się w naszym kraju, chociaż już tutaj bardzo, bardzo dawno temu były. Ale teraz znowu są, klasyfikują się gdzieś między sarną a jeleniem, i chyba nikt nie ma pomysłu na to, co zrobić z niemal 30 tysięczną populacją danieli zwyczajnych.

- Daniel zwyczajny to taka "dumna dama"
- Na bekowisku u danieli zwyczajnych
- Daniel zwyczajny pierwotnie europejski
Daniel zwyczajny to taka "dumna dama"
Daniel zwyczajny (Dama dama) to ssak z rodziny jeleniowatych, z rzędu parzystokopytnych, pierwotnie pochodzący z terenów Azji Mniejszej. Podobno został sprowadzony na Stary Kontynent jeszcze przez Fenicjan, dla których miał być źródłem skór oraz jedzenia. Ale o tym nieco później. Daniel zwyczajny dorasta do około 80 – 110 cm wysokości w kłębie oraz długości ciała 130 – 150 cm, a byki (samce) ważą nawet 100 kg, z kolei łanie (samice) osiągają 55 kg. Ma bardziej krępą sylwetkę niż jeleń szlachetny i co bardzo ważne, białe plamy na bokach ciała oraz ciemny pasek na grzbiecie. Na zadzie znajduje się biała plama nazywana lustrem, która jest ciemno obrzeżona. Ogon osiąga długość do 25 cm, z wierzchu jest ciemny, a od spodu biały. Zimą białe plamy znikają, a ubarwienie futra staje się bardziej szare. Poroże samców waży nawet 7 kg, zbudowane jest z łopatowato rozszerzających się ku górze tyk. W tylnej części łopat wyrastają odnogi nazywane sękami.
Zwierzęta te gromadzą się w stada, czyli chmary. Zazwyczaj ich przewodniczką jest najstarsza łania, a struktura takiego kształtuje się w następujący sposób: są tam łanie z cielętami oraz ubiegłoroczne osobniki należące do obu płci. Byki dorosłe dołączają tylko doń na okres rui, natomiast poza nią wiodą samotniczy tryb życia. Bekowisko – analogicznie do rykowiska w ten sposób określa się okres godowy danieli zwyczajnych – odbywa się z reguły jesienią w październiku i listopadzie. Ciąża trwa 220 dni, po których na świat przychodzą zazwyczaj dwa młode, intensywnie rudobrązowe z białymi plamami i już po tygodniu są w stanie wędrować za matką, a do czasu następnej rui żywią się jej mlekiem. Dojrzałość płciową osiągają w drugim lub trzecim roku życia, ale do rozrodu najczęściej przystępują dopiero w wieku około pięciu lat. Preferowane środowisko życia tych zwierząt to lasy iglaste, mieszane lub iglaste graniczące z łąkami albo polami uprawnymi, albo innym przestrzeniami otwartymi. Unikają obszarów podmokłych, biotopów bagiennych i innych tego typu. Zapewne jest to związane z przeszłością gatunku, bowiem daniel zwyczajny to zwierzę lubiące suche tereny. Zjada mchy, porosty, pędy, korę drzew, żołędzie oraz kasztany.

Samica daniela z młodym. Źródło: shutterstock
Na bekowisku u danieli zwyczajnych
Jeleniowate, których ruja ma najbardziej spektakularny przebieg to bez wątpienia jelenie szlachetne. Samce z pięknymi, ogromnymi porożami, bujną grzywą na szyi, na początku jesieni lub nawet już pod koniec lata, w zależności od pogody i regionu, prezentują swoje atuty. Starsze, silniejsze osobniki pokazują młodszym, nieco słabszym, gdzie ich miejsce, udowadniają swój prymat nad innymi zwierzętami.
Ekologia.pl poleca

Walczące daniele. Źródło: shutterstock
Daniel zwyczajny pierwotnie europejski
Obecnie bardzo dużo mówi się o tym, że daniel zwyczajny to gatunek wcześniej nie zamieszkujący naszej części Europy, został tutaj zawleczony, jeszcze w średniowieczu. Był wówczas podarkiem dla naszych królów oraz książąt, który wpuszczano w łowiska lub przyzamkowe zagrody, po to by cieszył oko władcy lub po prostu dlatego, żeby można było nań polować dla mięsa i skór. Za głównych sprawców sprowadzenia daniela do Europy uważa się Fenicjan, ponieważ oni ściągnęli pojedynczych przedstawicieli gatunku z Azji Mniejszej, gdzie zwierzęta te się zatrzymały i zyskały schronienie na wiele, wiele lat. W tych rozważaniach jednak powinniśmy cofnąć się o jakieś 130 – 115 tys. lat. Był to okres nazywany tzw. interglacjałem eemskim. Czas ten poprzedzał ostatnie zlodowacenie w plejstocenie. Obecnie już wiemy jak mniej więcej wyglądała tzw. megafauna z tamtego okresu. Po naszych ziemiach chodziły nosorożce, słonie, duże drapieżniki, a pośród nich…także daniele. Dowodem na występowanie tych zwierząt może być chociażby odkrycie kości śródręcza w czasie budowy drogi szybkiego ruchu S3 w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego. Obok zachowanego szkieletu nosorożca z rodzaju Stephanorhinus wykopano również szczątki tego jeleniowatego, pochodzące właśnie z interglacjału eemskiego. Można zatem stwierdzić, że to okresy zlodowaceń stoją za tym, iż zwierzęta te zostały zepchnięte niejako w cieplejsze rejony świata, czyli na obszary dzisiejszego półwyspu Azji Mniejszej, gdzie znajdował się trzon populacji danieli zwyczajnych. Obecnie jest gatunkiem silnie rozprzestrzenionym w całej Europie i wszędzie tam, gdzie się znajduje był ściągany głównie w celach łowieckich.
Ekologia.pl (Kacper Kowalczyk)
Bibliografia
- Haidt, Andżelika & Fyalkowska, Kateryna. (2018); “Winter spatial distribution of the fallow deer Dama dama in a boreal forest. ”; Sylwan. CLXII. 572-579. ;
- Badura J., Ciszek D., Kotowski A., Przybylski B., Ratajczak - Skrzatek U., Stefaniak K., Urbański K. 2017.; “Szczątki nosorożca (Stephanorhinus sp.) oraz daniela (Dama dama) odkryte w osadach kopalnego jeziora eemskiego na Równinie Gorzowskiej. ”; Przegl¹d Geologiczny, vol. 65, nr 4, 2017;
- “https://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/defaultd09c.html?nazwa=opis&id=109&je=pl”; data dostępu: 2020-09-13
- McElligott A. G., Mattiangeli V., Mattiello S., Verga M., Reynolds C. A., Hayden T. J. 2010; “Fighting Tactics of Fallow Bucks (Dama dama, Cervidae): Reducing the Risks of Serious Conflict. ”; Ethology 104(9): 789–803.;
- Mullineaux E., Keeble E. 2016. ; “Deer. ”; BSAVA Manual of Wildlife Casualties 2nd edition;