Fretka – rasy, pokarm i zabawki dla fretki. Jaka klatka dla fretki?

Fretki to stosunkowo popularne, choć dość kontrowersyjne zwierzątka domowe, które podbijają serca swym rozkosznym wyglądem. Eksperci podkreślają jednak, że chociaż wielu rodzinom przynoszą mnóstwo radości, nie są najlepszym wyborem do każdego domu. Dowiedz się czego potrzebuje fretka i dla kogo będzie doskonałym towarzyszem.Fretka domowa w łazience. Źródło: Irina Vasilevskaia/Shutterstock Fretka domowa w łazience. Źródło: Irina Vasilevskaia/Shutterstock
  1. Pochodzenie fretek
  2. Jak dobrać klatkę / terrarium dla fretki?
  3. Prawidłowa dieta dla fretki
  4. Jakie zabawki dla fretki
  5. Zachowanie i usposobienie fretek
  6. Najczęstsze choroby fretek
  7. Czy fretki są odpowiednie dla dzieci?
Fretka domowa (Mustela furo) to mały ssak z rodziny łasicowatych, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem amatorskich hodowców. Ma jednak dość duże wymagania i może stać się uciążliwością przy braku odpowiednich warunków i zaangażowania. Bywa wykorzystywana również jako zwierzę laboratoryjne oraz futerkowe.

Z systematycznego punktu widzenia fretka jest po prostu udomowioną postacią tchórza pospolitego (Mustela putorius) lub tchórza stepowego (Mustela eversmanii). Hodowlane zwierzątka są bardzo podobne do swoich dzikich przodków – mają wydłużone ciała, małe sterczące uszka i sięgające 10 cm ogony. Samiczki są nawet dwa razy mniejsze niż samce i ważą maksymalnie 1100 g (samce do 3kg!). Fretki rozróżnia się na podstawie kolorów futerka. Podstawowe odmiany to albinos oraz podobna tchórzowi ciemna, szaro-brązowa maść, czasem dodatkowo w odcieniu rudym lub czekoladowym. W ramach krzyżówek osiągnięto jednak również zwierzątka całe czarne, całe białe oraz łaciate (nazywane w zależności od deseniu borsukiem, arlekinem, pandą, strzałką lub typem platynowym). Hodowcy cenią sobie również typ angory o miękkim, długim futerku.

Pochodzenie fretek


Zdaniem zoologów fretki udomowione zostały ok. 2500 lat temu. Dziś nie występują w środowisku naturalnym jako gatunek dziki – te, które uciekną hodowcom zwykle nie przeżywają więcej niż kilka dni. Ich naturalni przodkowie czyli tchórze pochodzą przede wszystkim z terytorium Europy (poza północnym i południowym krańcem), gdzie kryją się w lasach i zagajnikach polując na owady, jaszczurki i drobne gryzonie. Nie kopią same jam, ale zajmują zwykle nory opuszczone przez inne zwierzęta. Są cenionym ogniwem ekosystemów zwalczając szkodniki takie jak myszy, ale, niestety, ich populacja stale maleje.

Pokrewne fretkom tchórze czarnołape (Mustela nigripes) zamieszkiwały z kolei terytorium Północnej Ameryki, od Meksyku po Kanadę, ale wyginęły wskutek chorób oraz odstrzeliwania. W ramach reintrodukcji gatunku udało się jednak w Stanach Zjednoczonych przywrócić dziką populację, która obecnie liczy już ponad tysiąc osobników.

Jak dobrać klatkę / terrarium dla fretki?


Fretki zasadniczo hoduje się w klatkach, ale ruchliwe i pełne energii zwierzątka zdecydowanie nie powinny spędzać w zamknięciu całych dni. Eksperci zalecają, aby codziennie wypuszczać pupilów na co najmniej kilka godzin. Potrzebują one dużo ruchu, chętnie biegają, wspinają się, są bardzo szybkie. Klatka potrzebna jest jednak koniecznie na okresy, gdy właściciel nie może zająć się zwierzątkiem, bądź jest nieobecny w domu. Bez kontroli fretki mogą bowiem swoim spontanicznym zachowaniem wyrządzać szkody w otoczeniu.

Idealna klatka dla fretki powinna być dwupiętrowa i generalnie jak największa. Wnętrze należy wyłożyć siankiem i zaopatrzyć w miękkie legowisko do spania, hamaki (szczególnie uwielbiane przez zwinne ssaki) oraz miskę na pożywienie oraz poidełko. Dodatkowo warto postarać się o kuwetę ze żwirkiem, gdzie fretka będzie chodzić załatwiać fizjologiczne potrzeby.

W wielu domach klatka pozostaje przez większość czasu otwarta, a zwierzak sam decyduje kiedy chce iść się wyspać, najeść czy wypróżnić. Pomieszczenie, w którym fretka będzie mogła dokazywać, musi być oczywiście stosownie zabezpieczone. Przede wszystkim należy zaślepić wszelkie otwory, przez które pupil mógłby się przecisnąć – fretki są mistrzami ucieczki. Dalej, należy również zadbać o odpowiednią ochronę dla kabli, które często padają ofiarą ostrych ząbków.
Fretka podczas zabawy, źródło: shutterstock

Prawidłowa dieta dla fretki


Fretki są mięsożerne. Zamiast owadów i małych gryzoni można im jednak z czystym sumieniem podawać „upolowane” już mięso, zarówno surowe, jak i gotowane. Zwierzątka z ochotą spałaszują wołowinę, indyka, kurczaka, a nawet kaczkę czy jagnięcinę. Nie pogardzą również morską rybą raz na jakiś czas. Nie wolno im jednak podawać wieprzowiny ze względu na ryzyko zakażenia wirusem Ajukszty, który jest dla fretek śmiertelny. Generalnie surowe mięso lepiej jest podawać po uprzednim zmrożeniu lub sparzeniu, tak, aby uniknąć ewentualnego przeniesienia drobnoustrojów lub pasożytów.

Bardzo praktyczna jest również karma dla fretek sprzedawana w sklepach zoologicznych w postaci suchych granulek lub puszek. Racjonalną alternatywą jest też karma dla kotów, jeśli zawiera przynajmniej 30% białka.

Ponadto jadłospis domowej fretki warto urozmaicać jajkami przepiórczymi, kurzym żółtkiem, a także owocami i warzywami o wyższej zawartości wody, np. ogórkiem. Na liście produktów cenzurowanych oprócz mięsa wieprzowego znajdują się natomiast wszelkie pokarmy bogate w sól (np. wędliny), ryby słodkowodne, mleko i nabiał, słodycze (zwłaszcza czekolada!), owoce cytrusowe, a także klasyczne przekąski typu chipsy czy krakersy.

Jakie zabawki dla fretki


Fretki to bardzo aktywne, przedsiębiorcze i sprytne ssaki. Oprócz sporego wybiegu wymagają również odpowiedniej ilości stymulantów. Zabawki są dobrym pomysłem jak zająć fretkę i odwrócić jej uwagę od domowych sprzętów. Przede wszystkim godne polecenia są wspomniane już wyżej hamaki, a także różnego rodzaju huśtawki, drabinki i tunele. Tego typu sprawnościowe akcesoria można instalować w klatce lub w wolnej przestrzeni – zapewnią one pupilowi mnóstwo wesołej zabawy i dobry trening. Przed zakupem warto upewnić się, że wielkość odpowiada rozmiarom fretki.

Poza tym ciekawskie ssaki docenią również zabawki typu „snack ball”, czyli kule, do których wkłada się karmę prowokując zwierzę do jej wydostania. Podobne w pomyśle modele mogą mieć postać pudełek czy szufladek zachęcających do otwierania.
Charakterystyka fretki; opracowanie własne

Zachowanie i usposobienie fretek


Fretki są najbardziej aktywne w okolicach świtania i o zmierzchu. Ponadto potrzebują 14-18 godzin snu na dobę, ale jest on przerywany okresami aktywności. Fretka lubi towarzystwo i sprzyja jej hodowla w grupach, ale poradzi sobie również jako pojedynczy pupil, o ile właściciel będzie poświęcać jej odpowiednio dużo czasu. Jest bardzo skora do zabawy, wesoła i sympatyczna, ale lubi płatać figle. Nie daje się przy tym łatwo zdyscyplinować. W obliczu zagrożenia wydaje z siebie dość głośny krzyk przypominający szczekanie.

Warto też wiedzieć, że fretki są zwierzętami terytorialnymi, chętnie się zagrzebują i znaczą swój obszar za pomocą wydzieliny z gruczołów zapachowych. Jest ona dość intensywna i może wielu ludziom przeszkadzać, zwłaszcza, jeśli przesiąkną nią kanapy, poduszki czy dywany w domu. Z tego względu w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się fretki pobawione gruczołów zapachowych.
Fretka podczas obcinania paznokci, źródło: shutterstock

Najczęstsze choroby fretek


Fretki mają dość krótki i wrażliwy układ pokarmowy – stąd też tak ważna jest prawidłowa dieta. Wymioty i biegunka świadczyć mogą o nietolerancji dla określonego pokarmu, ale także o stanach zapalnych żołądka i jelit. W razie ich wystąpienia warto na kilka dni ograniczyć jadłospis do gotowanego kurczaka i suchej karmy. Same wymioty bez oddawania stolca mogą z kolei świadczyć o niedrożności układu pokarmowego, która pojawia się dość często i jest zwykle konsekwencją konsumpcji niejadalnych przedmiotów. W tym przypadku należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

Poza tym fretkom dokuczają choroby infekcyjne układu oddechowego i moczowego, choroby uszu i skóry (m.in. grzybice), nowotwory, cukrzyca oraz niewydolność nerek mogąca wynikać z niewystarczającej ilości wody i tłuszczu w diecie. Bardziej specyficzne problemy obejmują nadczynność nadnerczy, która pojawia się często po kastracji, oraz ruję przetrwałą, która trwa dłużej niż 4-6 tygodni i również wymaga interwencji lekarskiej.

Ponieważ fretki często skrywają wiele symptomów choroby, warto profilaktycznie raz na rok udać się z nimi na kontrolę weterynaryjną. Uwaga: Fretka powinna być odrobaczana i szczepiona. Niektóre jej pasożyty mogą przenosić się na człowieka! Zwierzęta, które nie mają mieć młodych, warto poddać kastracji, która oszczędza im wielu cierpień.

Czy fretki są odpowiednie dla dzieci?


Patrząc na fretkę można by odnieść wrażenie, że będzie to doskonałym kompan dla dziecka. Niestety, rzeczywistość jest wręcz odwrotna. Eksperci nie polecają hodować tych sympatycznych zwierząt w domach z dziećmi do lat 12. Po pierwsze, ich zabawy mogą być dość agresywne – zdarzają się podrapania i ugryzienia, zwłaszcza, jeśli maluch próbuje się spoufalać z rozkosznym zwierzakiem. Poza tym, fretki żyją stosunkowo długo i wymagają ciągłego zaangażowania oraz opieki, a u wielu dzieci ochota na „zwierzątko” bywa tylko krótkotrwałym kaprysem – później odpowiedzialność spada na rodziców, a przy brak czasu pupil bywa często zaniedbywany.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „Beginner’s Guide to Ferret Care” Vet Care, https://www.vetcarepethospital.ca/beginners-guide-ferret-care/, 23/06/2022
2. “Caring for your ferret” Blue Cross, https://www.bluecross.org.uk/advice/ferret/caring-for-your-ferret, 23/06/2022
3. “The ideal home for your ferret” PDSA, https://www.pdsa.org.uk/pet-help-and-advice/looking-after-your-pet/small-pets/the-ideal-home-for-your-ferret, 23/06/2022
4. “10 Things You Should Know Before Getting a Ferret” Laurie Hess, http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/10-things-you-should-know-before-getting-a-ferret, 23/06/2022
5. “How to house your ferrets” WoodGreen, https://woodgreen.org.uk/advice/how-to-house-your-ferrets/, 23/06/2022
6. “History of the ferret” Susan A. Brown, https://weaselwords.com/ferret-articles/history-of-the-ferret/, 23/06/2022

Ocena (3.9) Oceń: