Grzebiuszka ziemna - opis, występowanie i zdjęcia. Płaz grzebiuszka ziemna ciekawostki

Grzebiuszka ziemna, fot. Kacper Kowalczyk Grzebiuszka ziemna, fot. Kacper Kowalczyk

Płazy ogonowe z reguły milczą. Nie posiadają bowiem żadnych struktur, które umożliwiałyby im komunikację za pomocą głosu. Mimo to, płazy bezogonowe potrafią wydawać naprawdę przeróżne dźwięki. Żaby, ropuchy, rzekotki, kumaki – ich arie rozchodzą się w promieniu kilku kilometrów! Nie są to jakieś cichutkie popiskiwania czy niepozorne szepty, ale donośne brzmienia w pełni rozwiniętych rezonatorów. Jednak jak to w przyrodzie bywa, także i w tym przypadku mamy do czynienia z wyjątkiem, zdającym się potwierdzać tę regułę. Grzebiuszka ziemna, nazywana również huczkiem to płaz bez ogona, który woli zachować milczenie, ale nie do końca.Samotność wśród płazów


Grzebiuszka jako jedyny przedstawiciel rodzaju Pleobatidae prowadzi samotniczy tryb życia pośród polskich, dzikich ostępów. To duże ułatwienie dla początkujących przyrodników, bowiem tak charakterystycznego płaza bezogoniastego, jakim jest grzebiuszka ziemna wśród rodzimej fauny próżno szukać.

Krępa sylwetka, może przypominająca ropuchę, ale z drugiej strony, patrząc z profilu posiadająca bardziej okrągły kształt. Te charakterystyczne krągłości grzebiuszka zawdzięcza silnemu uwypukleniu puszki mózgowej, która wystaje pomiędzy oczami. Samce dorastają do 5 cm długości ciała, natomiast samice mogą mierzyć nawet 8 cm. W odróżnieniu od ropuch, skóra grzebiuszki jest gładka z regularnie rozmieszczonymi po całym ciele gruczołami wydzielającymi w razie zagrożenia substancję o zapachu czosnku. Stąd też wzięła się jeszcze inna, potoczna nazwa tego gatunku – żaba czosnkowa.

Ubarwienie może być bardzo zróżnicowane, ale najczęściej spotykana forma posiada ciemne plamy na jasnobrązowym tle z licznymi czerwonawymi kropkami oraz jasnoszarym brzuchem. Oczy tego płaza, mają także pewną cechę pozwalającą na odróżnienie go od innych płazów bezogoniastych. Owszem jak u całej reszty są duże, wyłupiaste, znacznie wystające ponad linię głowy, jednak źrenice w przeciwieństwie do innych huczek ma pionowe.


Grzebiuszka ziemna ma źrenice, w przeciwieństwie do innych huczek, pionowe. Fot. Kacper Kowalczyk
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy