Ile waży gniazdo bociana?

Siedliska ptaków z gatunku Ciconia ciconia wzbudzają zachwyt wielu osób. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ bocianie gniazdo niejednokrotnie osiąga imponujące wręcz rozmiary. Sporo osób pewnie zastanawia się, ile właściwie waży taka konstrukcja. Okazuje się, że ornitolodzy są w stanie wyliczyć ciężar domu bociana białego, wykorzystując w tym celu specjalny kalkulator. Aby dokonać odpowiednich wyliczeń, potrzebne są dwa parametry – wysokość oraz objętość miejsca zamieszkania tych wyjątkowych ptaków.Ile waży gniazdo bociana?Bociany w gnieździe, fot. Lubomir Dajc/Shutterstock
  1. Ile waży bocianie gniazdo?
  2. Bocianie gniazda o rekordowej wadze i wymiarach
  3. Gniazdo bociana – najczęściej zadawane pytania
Zanim odpowiemy na pytanie, ile waży gniazdo bociana, chcielibyśmy nieco bliżej przyjrzeć się jego budowie. Ptaki podczas tworzenia tej interesującej konstrukcji wykorzystują głównie patyki i gałęzie, które są układane na kształt pierścienia. Z kolei wyściółka składa się z drobnego materiału, tj. siana i słomy, torfu, a także odpadów generowanych przez człowieka, takich jak szmaty, plastikowe folie czy papier. Siedlisko odgrywa kluczową rolę dla tego gatunku i jest zwykle użytkowane przez wiele pokoleń.

Ile waży bocianie gniazdo?

Należy podkreślić, że siedliska gatunku Ciconia ciconia są stale rozbudowywane i każdorazowo naprawiane po powrocie z migracji. Dlatego też początkowa waga bocianiego gniazda wynosząca około 100 kg, z czasem może osiągnąć ciężar od 400 do 500 kg. Co ciekawe, podczas ogólnopolskich badań ornitologów, znaleziono konstrukcje ważące również ponad 1 tonę. Budowa domu trwa kilka tygodni i jest niezwykle wyczerpująca, dlatego ptaki bardzo przywiązują się do własnego siedliska, walcząc niejednokrotnie z innymi przedstawicielami gatunku.

Najczęściej gniazda bocianów są umiejscawiane na słupach energetycznych, dachach budynków czy drzewach. Idealna wysokość, na której znajduje się siedlisko, to 10–20 metrów. Nie zawsze jednak ptaki wybierają bezpieczne miejsca na osiedlenie, dlatego ornitolodzy regularnie przed powrotem osobników do kraju, przenoszą w szczególności te najcięższe i największe konstrukcje (często również je przycinając) na nieco stabilniejszy teren. Zwykle bocianie domy, które znajdowały się na obiektach zagrożonych zawaleniem czy starych wspornikach linii elektroenergetycznych, zostają usytuowane na nowych i wytrzymałych słupach żelbetonowych.

Bocianie gniazda o rekordowej wadze i wymiarach

Średnica siedliska bocianów waha się od 90 do 200 cm, natomiast jego wysokość może przekraczać nawet 200 cm, ptaki bowiem często nadbudowują istniejące już gniazda, przez co cała konstrukcja osiąga wręcz niebywałe rozmiary. Ciekawostką jest, że czerwononogi każdego roku do rozbudowy przynoszą około 60 kg materiału (to kilkukrotnie więcej, niż same ważą).

Naukowcy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) zajmujący się przenoszeniem siedlisk zlokalizowanych w niebezpiecznych miejscach, dokonali pomiarów wielu domów należących do gatunku Ciconia ciconia. Przeprowadzone badania dały odpowiedź na pytanie, ile waży bocianie gniazdo? Otóż średnia waga wyniosła 346 kg, najmniejsza konstrukcja miała zaledwie 70 kg, a z kolei najcięższa aż 1250 kg. Najstarsze zbadane siedlisko miało około 20 lat.

Gniazdo bociana – najczęściej zadawane pytania


Jakie są początkowa i maksymalna waga bocianiego gniazda?

Początkowa waga bocianiego gniazda wynosi około 100 kg. Z czasem, w miarę rozbudowy konstrukcji, może ona osiągnąć ciężar od 400 do 500 kg, a w wyjątkowych przypadkach znaleziono gniazda ważące nawet ponad 1 tonę.

Jak wygląda budowa bocianiego gniazda?

Bocianie gniazdo jest budowane głównie z patyków i gałęzi, które ptaki układają na kształt pierścienia. Wyściółkę stanowi drobny materiał jak siano, słoma, torf, a niekiedy również odpady generowane przez człowieka, takie jak szmaty, plastikowe folie czy papier. Gniazda są rozbudowywane i naprawiane przez bociany każdego roku po powrocie z migracji.

Czy bocianie gniazda są przenoszone przez ornitologów?

Tak, ornitolodzy regularnie przenoszą bocianie gniazda, zwłaszcza te najcięższe i największe, na stabilniejszy teren przed powrotem ptaków do kraju. Konstrukcje zlokalizowane w niebezpiecznych miejscach, takich jak słupy energetyczne zagrożone zawaleniem czy stare wsporniki, są przenoszone na nowe i wytrzymałe słupy żelbetonowe.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. ZJAKUB KRONENBERG, MARCIN BOCHEŃSKI, PAWEŁ T. DOLATA, LESZEK JERZAK, PIOTR PROFUS, MARCIN TOBÓŁKA, PIOTR TRYJANOWSKI, ANDRZEJ WUCZYŃSKI, KATARZYNA M. ŻOŁNIEROWICZ; naczenie bociana białego Ciconia ciconia dla społeczeństwa: analiza z perspektywy koncepcji usług ekosystemów; Chrońmy Przyr. Ojcz. 69 (3): 179–203, 2013
2. Anderson M.D. 1995. Large flocks ofstorks observed feeding on Brown Locusts in the Karoo. Mirafra 12: 3–5.

Ocena (5.0) Oceń: