Ile waży łoś?

Majestatyczny król lasu budzi zachwyt wielu osób. Niektórych może zdziwić wielkość tego zwierzęcia, które przewyższa zazwyczaj przeciętny samochód osobowy. Z tego względu to, ile waży łoś, liczy się w setkach kilogramów. Przedział tych wartości jest dość zróżnicowany, ponieważ samice są znacznie mniejsze od samców. Osobniki występujące w Ameryce Północnej i Eurazji także osiągają inną wagę, za oceanem są one nieco większe. Jeśli jesteś ciekawy tego, jakie gabaryty mają przedstawiciele tego gatunku, zobacz koniecznie ciekawostki z tym związane.waga łosia w polsceJaka jest waga dorosłego łosia? Fot. Sacharewicz Patryk/Shutterrstock
  1. Łoś, czyli największy ssak kopytny z rodziny jeleniowatych
  2. Ile ważą samce łosia, a ile samice?
  3. Ile waży łoś zależnie od miejsca występowania?
  4. Rekordowa waga, jaką osiągnął największy łoś
  5. Ile waży samo poroże łosia?
  6. Zobacz więcej ciekawostek o łosiach

Łoś, czyli największy ssak kopytny z rodziny jeleniowatych

Imponujące rozmiary, jakie osiąga, sprawiają, że jego waga sięga 700 kilogramów. Jednak nie jest to reguła i zależnie od podgatunku łosia oraz płci może wahać się ona od 400 do nawet 800 kg. Nie ogranicza to jednak tego leśnego olbrzyma w kłusie, ponieważ biega z prędkością dochodzącą do 60 km/h. Pomimo tego, ile waży, nie może cieszyć się całkowitą wolnością od drapieżników. Na te rosłe zwierzęta polują wilki, a mniejsze i schorowane osobniki są atakowane często przez niedźwiedzie.

Ile ważą samce łosia, a ile samice?

U ssaków z reguły występuje dymorfizm płciowy, czyli zróżnicowanie między samcami i samicami pod względem wielkości i wyglądu. Łosza jest znacznie mniejsza i może ważyć około 400 kilogramów. Jej partner, zwany w myśliwskiej gwarze bykiem, może być od niej prawie dwa razy cięższy. Z reguły jest to około 700 kg, choć zdarzają się osobniki o większej masie.

Ile waży łoś zależnie od miejsca występowania?

Obszar, na którym występują te jeleniowate, jest dość rozległy i rozciąga się na trzech kontynentach. Ogranicza się on jednak do półkuli północnej, gdzie łosie mogą poszczycić się mianem jednych z największych ssaków, jakie żyją w tej części globu. W Polsce ważą one mniej niż w innych rejonach. Jest to przeważnie 300 kg dla samic i 500 dla samców. Cięższe osobniki spotkać można na Syberii, choć prawdziwe olbrzymy żyją na Alasce. To tam można natknąć się na 800-kilogramowe okazy.

Rekordowa waga, jaką osiągnął największy łoś

Często uogólnia się, że waga tych zwierząt może dochodzić do jednej tony. Jednak jest to mylące uproszczenie, gdyż rekordową masę, jaką udokumentowano, miał przedstawiciel tego gatunku znaleziony w 1897 roku i wynosiła ona 825 kilogramów przy wzroście 2,34 m. Poroże jego miało rozpiętość 199 cm, co jest raczej standardowym wynikiem.

Ile waży samo poroże łosia?

Wspomniana już ozdoba, jaka wyrasta łosiowi na głowie, waży zazwyczaj około 20 kilogramów i może mierzyć ponad 2 m. W porównaniu z resztą ciała nie jest to ciężki element. Warto zaznaczyć, że jedynie samce go mają, a co roku jest zrzucany. Jednak, żeby go unieść, jeleniowate mają dobrze rozwinięte, silne mięśnie karku. Te uwarunkowania naturalne pomagają im także na rykowisku, podczas bitew o względy samic.

Zobacz więcej ciekawostek o łosiach

Piękne i majestatyczne łosie są jeszcze niedostatecznie zbadane. Naukowcy spierają się o właściwą klasyfikację podgatunków i o to, ile tak właściwie ich jest. Ze względu na to, jak wielkie są, to, ile ważą, jest niezwykle ciekawą kwestią. Jeśli chcesz poznać także inne informacje o tych ogromnych ssakach kopytnych, koniecznie sprawdź pozostałe nasze wpisy na ich temat.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. Agnieszka Ważna, Marek Maciantowicz, Paweł Guzik, Jan Cichocki, Krzysztof Nowakowski, Adrianna Kościelska, Grzegorz Gabryś, WYSTĘPOWANIE ŁOSIA ALCES ALCES W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM; Przegląd Przyrodniczy XXV, 2 (2014): 101-109
2. Bobek B., Błaszczyk J., Frąckowiak W., Furtek J., Morow K., Wojciuch-Poskonka M., Wyrobek K. 2021. Łoś Alces alces – biologia, ochrona i gospodarka łowiecka. Międzynarodowy Instytut Ekologii, Kraków, 223 s. ISBN 978-83-961946-0-2.

Ocena (2.8) Oceń: