Ile żyje kleszcz?

Ugryzienia pajęczaków, zwłaszcza kleszczy mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i ich domowych pupili. Wynika to z faktu, że stawonogi te przenoszą bardzo poważne choroby, w tym boreliozę, babeszjozę czy też odkleszczowe zapalenie mózgu. Te pasożyty zewnętrzne żywią się krwią m.in. ssaków, a są spotykane praktycznie wszędzie – w środku miasta, w lesie, na łące. Wystarczy, że temperatura powietrza wynosi około 5 stopni Celsjusza, jest wilgotno i w okolicy są zakrzaczenia, nawet te niewielkie. Wiesz już, gdzie można spotkać tego pajęczaka – ale ile żyje kleszcz, zwłaszcza w domu? Już odpowiadamy!Kleszcz może dożyć nawet 8 lat, fot. KPixMining/ShutterrstockKleszcz może dożyć nawet 8 lat, fot. KPixMining/Shutterrstock
  1. Jak długo żyją kleszcze?
  2. Ile żyje kleszcz w domu? Jak długo funkcjonuje bez żywiciela?
  3. Czy kleszcze mogą złożyć jaja w domu?
  4. Ochroń siebie i swoich bliskich przed kleszczami!

Jak długo żyją kleszcze?


Jak ogólnie wiadomo (choć można spotkać wiele mitów na ich temat), kleszcze są niezwykle odporne, chociażby na nacisk. To samo dotyczy ich funkcjonowania bez swego żywiciela. Jednakże długość życia tych pajęczaków uzależniona jest przede wszystkim od warunków panujących w miejscu, w którym występują. Co więcej, zależy to również od gatunku tego pasożyta zewnętrznego oraz jego etapu rozwoju. Warto wiedzieć, że w tym przypadku można wyróżnić cykl życiowy składający się z jaj, larw, nimf i dorosłych osobników. I pomijając pierwszą z nich, to w każdej fazie odżywia się on krwią.

Na pytanie, ile kleszcz żyje, biolodzy odpowiadają – około 7 lat. Choć istnieją na świecie gatunki, które bez żywiciela giną po 24 godzinach. Z kolei inne zapadają w hibernację i w takim stanie mogą przetrwać do dwóch lat. Warto wiedzieć, że w ciągu całego swojego istnienia ten stawonóg spożywa tylko 3 posiłki.

Ile żyje kleszcz w domu? Jak długo funkcjonuje bez żywiciela?


Wiemy już, co wpływa na długość bytowania tego zwierzęcia w środowisku zewnętrznym. A ile żyją kleszcze w domu? Zaraz to wyjaśnimy, ale na wstępie musisz wiedzieć, że zarówno ludzie, jak i zwierzęta z łatwością mogą przynieść tych nieproszonych gości do mieszkania. W przypadku człowieka głównym miejscem transportu tych pajęczaków są ubrania. Z kolei u czworonogów – sierść.

Kleszcze w warunkach domowych mogą żyć nawet kilka dni. Oczywiście dotyczy to osobników zamieszkujących miejsca w domu, które wyróżniają się warunkami odpowiednimi dla ich rozwoju. Wszystko zależy od gatunku tego stawonoga, etapu jego cyklu życiowego oraz poziomu wilgotności powietrza. W związku z tym ważne jest to, aby za każdym razem po spacerze dokładnie przejrzeć swoją wierzchnią garderobę w poszukiwaniu tego pajęczaka. W takiej sytuacji wypranie ubrań w wysokiej temperaturze (minimum 60°C) również jest dobrym pomysłem.

Czy kleszcze mogą złożyć jaja w domu?


Jak wiadomo, istnieje taka możliwość, że we własnym domu spotkamy kleszcza. Nawet zachowując szczególne środki ostrożności typu preparaty odstraszające, zwłaszcza w przypadku zwierząt, może zdarzyć się też tak, że czworonóg (albo my sami) wniesiemy do naszych wnętrz parę tych pajęczaków. Taka sytuacja jest mocno niepokojąca, ponieważ dorosłe osobniki żyją jeszcze przez stosunkowo długi czas i mogą się rozmnażać. A należy wiedzieć, że samica jest w stanie złożyć tysiące jaj. Wyglądem przypominają kawior i zazwyczaj się one barwy czarnej, brązowej bądź są półprzezroczyste.

Dlatego, gdy przypuszczasz, że w Twoim domu żyje ten niepożądany mieszkaniec łąk i lasów, to warto przejrzeć dokładnie swoje wnętrza. Miejsca, które trzeba w pierwszej kolejności obejrzeć to: listwy przypodłogowe, dywany, zasłony, a nawet okna z ramami. Pojedyncze jajo byłoby trudno znaleźć, ale pajęczak składa je w ogromnych skupiskach. Dlatego bez problemu można wykryć obecność tego stawonoga w naszym domu.
Kleszcze są bardzo małe, więc ciężko je zauważyć, fot. David Jara Bogunya/Shutterrstock

Ochroń siebie i swoich bliskich przed kleszczami!


Teraz już wiesz, ile żyją kleszcze, więc możesz się skutecznie przed nimi bronić. Pamiętaj: nic nie uchroni Cię tak, jak regularne sprawdzanie siebie, swoich bliskich oraz zwierząt mieszkających w domu po każdym spacerze. Warto wziąć prysznic, a ubrania wyprać w wysokiej temperaturze. Dodatkowo należy stosować preparaty odstraszające – spraye, tabletki lub obroże w przypadku kudłatych milusińskich. A co najważniejsze, właściwie ubierać się na piesze wycieczki, czyli nosić okrycia z długim rękawem i spodnie z nogawkami do kostek.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. Dr hab. Anna Bajer, prof. UW; “Kleszcze rodzą się niewinne”; Magazyn Polskiej Akademii Nauk 2/50/2017;
2. “KLESZCZE”; http://wsse.waw.pl/files/wsse/Do%20strony%20WSSE/Pliki/Aktualnosci-Archiwum/2012_Archiwum/kleszcze.pdf; data dostępu: 2023-05-10
3. Joanna Stańczak; “KLESZCZE (ACARI, IXODIDAE) JAKO PRZENOSICIELE PATOGENÓW ROZWIJAJACYCH SIĘ CHORÓB INFEKCYJNYCH I INWAZYJNYCH („EMERGING INFECTIOUS DISEASES”) NA TERENIE POLSKI”; https://pbc.gda.pl/Content/5984/stanczak_joanna_habilitacja.pdf; data dostępu: 2023-05-10

Ocena (5.0) Oceń: