Jak i czym odstraszyć dziki? Czego nie lubią?

Ze względu na ciągle powiększający się obszar, jaki zajmują ludzie, szansa na to, by spotkać dzikie zwierzęta, jest coraz większa. Zwykle jednak ich wizyty na naszych osiedlach nie są pożądane. Zwierzyna bywa niebezpieczna dla przypadkowo spotkanych osób, a także dla pupili zabranych na spacer. Może też spowodować dotkliwe straty materialne. Nic dziwnego, że wiele osób szuka domowych sposobów na to, czym i jak odstraszyć dziki? Przeczytaj tekst i dowiedz się, czego nie lubią przedstawiciele tego gatunku.Jak odstraszyć dzika? Fot. shocky/ShutterstockJak odstraszyć dzika? Fot. shocky/Shutterstock
 1. Poznaj dzika
 2. Czego dzik szuka w mieście?
 3. Jak odstraszyć dziki ze swojego terenu?
 4. Odstraszające zapachy sposobem na dzikich gości
 5. Jakie dźwięki są dla dzika nieprzyjemne?
 6. Dziki nie lubią błysków światła
 7. Co zrobić, gdy spotkasz dzika na spacerze?

Poznaj dzika


W naszych lasach i ich okolicach można spotkać wiele gatunków zwierząt. Ważne miejsce wśród nich zajmują dziki. Liczna populacja doskonale radzi sobie w zmiennych warunkach. Ich wszystkożerność przekłada się na jadłospis dostosowany do dostępności pożywienia. Mają naturalnych wrogów, jednak ich liczba jest niewielka. Ponadto mniejsza zwierzyna jest łatwiejszym łupem niż potężna, dzika świnia. Z powodu dużej liczebności łatwo natknąć się na nie nie tylko na spacerze na łonie natury, ale też w okolicach osiedli domowych. Zwykle jednak nie są zbyt ufne i łatwo je odstraszyć. Nawet osobniki, które przyzwyczają się do ludzi, nie lubią pewnych rzeczy. Dzięki temu są sposoby, by je odgonić.

Czego dzik szuka w mieście?


Miasta i inne miejsca zamieszkiwane przez ludzi są źródłem łatwego do zdobycia pożywienia. Obfitość odpadków i resztek żywności, które można znaleźć w domowych i osiedlowych śmietnikach, skłania dziki do poszukiwania sposobów, by się do nich dobrać. Niekiedy całe stada decydują się na spacer miejskimi uliczkami. Nawet fakt, że nie lubią bliskości ludzi, nie odstrasza ich wystarczająco, by zrezygnowały z posiłku.

Jak odstraszyć dziki ze swojego terenu?


Odwiedziny dzikich zwierząt, które w poszukiwaniu pożywienia niszczą ogródki, uprawy i robią bałagan, bywają uciążliwe. Zwłaszcza jeśli odbywają się regularnie. Jeśli problem dotyka również Ciebie i szukasz domowych sposobów czym i jak odstraszać dziki od swojej własności, zacznij od stworzenia bariery. Zbuduj solidne ogrodzenie, które uniemożliwi spacer po grządkach. Jeśli nie jest to możliwe, dowiedz się, czego jeszcze nie lubi ten gatunek.

Odstraszające zapachy sposobem na dzikich gości


Świniowate z naszych lasów mają bardzo czuły węch. Łącząc tę cechę z wiedzą, czego nie lubią dziki, można dość skutecznie je odstraszyć. Dobrym, domowym sposobem jest porozkładanie wokół problematycznego terenu woreczków z nieznośnie dla zwierzęcia pachnącym wkładem. Mogą to być:
 • ludzkie włosy,
 • sierść psa,
 • ściereczki nasączone ropą,
 • noszona odzież.

Również wylana gnojowica powstrzyma świnie przed spacerami po naszym ogrodzie. Jednak ze względu na przykry również dla ludzi zapach, nie można jej używać w sąsiedztwie domów.

Jakie dźwięki są dla dzika nieprzyjemne?


Niepokojące zapachy to nie jedyne bodźce, których nie toleruje zwierzyna leśna. Wśród metod, jak odstraszyć dziki, domowe sposoby wykorzystujące głośne dźwięki plasują się dość wysoko pod względem skuteczności. Płochliwe stworzenia bardzo ich nie lubią i najczęściej ratują się ucieczką. Można wykorzystać hałasujące puszki lub butelki. Powieszone na sznurkach wokół działki zapobiegną spacerom nieproszonych gości.
Czego dzik szuka w mieście? Fot. Marina VN/Shutterstock

Dziki nie lubią błysków światła


Płochliwość dzikich zwierząt można wykorzystać jeszcze inaczej. Okazuje się, że skutecznym, domowym sposobem na odstraszenie dzików jest stosowanie błysków światła. Są zwierzętami nocnymi i nie lubią mocnego oświetlenia. Szybko zniechęca je ono od spacerów. Można wykorzystać zarówno urządzenia, które emitują jasny strumień, np. latarki lub reflektory, jak i powierzchnie odbijające promienie. Sprawdzą się odblaski lub stare płyty CD.

Co zrobić, gdy spotkasz dzika na spacerze?


Spotkanie jednego z mieszkańców lasu w jego środowisku naturalnym, to nic nadzwyczajnego. Odwiedzając tereny leśne, powinniśmy być na to przygotowani. Niemniej, stojąc oko w oko z masywną świnią, można się przerazić. Jak odstraszyć dziki na spacerze?

Jeśli natkniesz się na nie nieoczekiwanie, wykorzystaj sprawdzone, domowe sposoby. Możesz pohałasować, np. klaskać lub przy pomocy telefonu odtworzyć z Internetu dźwięk huku. Zwierzęta nie lubią także światła. Skieruj na nie jego strumień, a zapewne uciekną. Pamiętaj jednak, że sprowokowane lub przestraszone mogą także zaatakować. Zachowaj wobec nich ostrożność. Najlepiej po prostu omijaj je z daleka.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. Popczyk B.; “Zarządzanie populacją dzika Sus scrofa w Polsce. W: Zarządzanie populacjami zwierząt. Polski Związek Łowiecki”; Łowiec Polski Sp. z o.o. Warszawa, 2016, 29–45;
 2. Massei G., Roy S.; “Too many hogs? A review of methods to mitigate impact by wild boar and feral pigs. ”; Human-Wildlife Interactions 2011, 5, 79-99.;
 3. Węgorek P.; “Cykl zasiedlania wielkoobszarowych upraw kukurydzy przez subpopulacyjne ugrupowania dzików i dynamika narasta- nia szkód w zależności od fazy rozwojowej tych upraw. ”; ;
Ocena (5.0) Oceń: