Jak wygląda łoś?

Mieszkańcy danego terytorium zwykle znają mniej więcej zwierzęta, jakie można spotkać w okolicy. Zapewne każdy, kto żyje w Polsce, ale i w innych zakątkach Europy, Azji czy Ameryki ma jakieś wyobrażenie na temat tego, jak wygląda łoś. Jednak zatarte wspomnienia ilustracji z podręczników szkolnych lub zdjęć z telewizji mogą nie oddawać dostatecznie prawdziwych cech tego gatunku jeleniowatych. Jeśli interesujesz się fauną polskich lasów, koniecznie sprawdź, jak dobrze znasz te osobniki.Jak wygląda łoś - opis charakterystykaŁoś to największy współcześnie żyjący gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych. Fot. Ondrej Prosicky/Shutterstock
  1. Łoś i jego najważniejsze cechy wyglądu
  2. Charakterystyczne poroże łosia
  3. Jak wygląda jego głowa?
  4. Jak wyglądają kopyta jeleniowatych?
  5. Czy łoś ma ogon?
  6. Sprawdź więcej informacji o łosiach

Łoś i jego najważniejsze cechy wyglądu

To olbrzymie zwierzę jest krewniakiem jeleni. Łoś jednak jest znacznie większy, a jego poroże czy muskularna sylwetka wyglądają zgoła inaczej niż u innych leśnych przedstawicieli kopytnych. Najłatwiej można rozróżnić go po charakterystycznej wydłużonej głowie oraz ciemnobrązowym umaszczeniu.

Charakterystyczne poroże łosia

Ten element, który służy jako ozdoba, jak i broń podczas rykowiska, wyrasta z wyrostków kości czołowej, zwanych możdżeniami. Są dwie postaci, jakie może przyjąć poroże u samców tego gatunku. Bardziej rozpowszechniony w popkulturze jest kształt łopat, a osobniki, które je posiadają, określane są mianem łopaciarzy. Drugą, upodabniającą te zwierzęta do jeleni i częściej występującą w Polsce, są badyle, od których powstało określenie badylarze.

Jak wygląda jego głowa?

Jak już zostało to wspomniane wyżej, łosie mają charakterystyczne głowy. Są one szerokie i wydłużone, a mocno rozrośnięta górna warga lekko opada w dół, przykrywając zęby. Te jeleniowate zostały obdarzone szerokimi chrapami i dużymi uszami zwężonymi u nasady. Dzięki temu mają dobry słuch i węch. Z drugiej strony ich oczy wyglądają na nieproporcjonalnie małe i nie pozwalają zbyt dobrze widzieć. Rozpoznawalnym elementem dla tego gatunku jest też fałd tłuszczowy, który zwisa z szyi.

Jak wyglądają kopyta jeleniowatych?

Długie i smukłe nogi, które noszą nielekkie korpusy, zakończone są u jeleniowatych racicami, które powstały ze zrogowaciałego naskórka. Pełnią one tę samą rolę, co paznokcie u człowieka, czyli osłaniają palce. Chronią one przed urazami i pozwalają poruszać się łosiowi po terenach pokrytych śniegiem lub tam, gdzie występują mokradła. Wspomagają one chodzenie bez zapadania się w miękkim i niestabilnym gruncie. Są też wyposażone w gruczoły wydzielające hormony, przez co zwierzęta te mogą z łatwością odnajdywać się po śladach dzięki specyficznemu zapachowi, który zostawiają za sobą.

Czy łoś ma ogon?

Jeśli nie przyjrzysz się dokładnie przedstawicielom tego gatunku, mogą umknąć Ci takie szczegóły, jak ich ogony. Są one małe i nie wyglądają zbyt okazale. Osiągają 7–9 cm długości, są owłosione i przylegają do ciała, więc trudno czasem je dostrzec. Ciekawostką, szczególnie dla miłośników krzyżówek, będzie nazwa tej części ciała łosi, czyli „kwiat”. Może przybierać różne kształty.

Sprawdź więcej informacji o łosiach

Każdy wielbiciel natury lubi mieć z nią kontakt jak najczęściej. Opisane cechy największego z jeleniowatych pozwolą rozpoznać Ci te piękne i majestatyczne zwierzęta podczas wycieczki po lasach, gdzie występują. Po tym, jak wygląda poroże czy charakterystyczna głowa rozróżnisz je od jeleni czy saren już z dużej odległości. Jeśli chcesz wiedzieć o łosiach więcej, przeczytaj inne artykuły na ich temat zamieszczone na naszej stronie.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. Bobek B., Morow K. 1987. Present status of the moose (Alces alces) in Poland. Swedish Wildlife Research Suppl. 1: 69–70
2. Agnieszka Ważna, Marek Maciantowicz, Paweł Guzik, Jan Cichocki, Krzysztof Nowakowski, Adrianna Kościelska, Grzegorz Gabryś; WYSTĘPOWANIE ŁOSIA ALCES ALCES W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM
3. RATKIEWICZM.(Ed.).2011.Strategia ochronyi gospodarowaniapopulacją łosia w Polsce. NFOŚiGW Białystok.

Ocena (2.3) Oceń: