Jak wygląda mewa?

Spacerując po plaży, nie sposób ich nie zauważyć. Charakterystyczne upierzenie i krzykliwy sposób bycia wyróżniają mewy spośród innych ptaków. Ptaki te występują powszechnie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Najczęściej można je spotkać nie tylko nad morzem, ale ogólnie w pobliżu zbiorników wodnych, które są źródłem ich głównego pożywienia, czyli ryb. Jak dokładnie wygląda ten gatunek wodnego ptactwa? Przeczytaj tekst i poznaj go lepiej.



Mewy śmieszki, fot. Oren Douek/ShutterstockMewy śmieszki, fot. Oren Douek/Shutterstock
  1. Jakie gatunki mewy występują w Polsce?
  2. Jaką wielkość ma mewa?
  3. Upierzenie mewy
  4. Mocny dziób i nogi mewy
  5. Jak zmienia się wygląd mewy w ciągu roku?
  6. Jak wygląda pisklę mewy?
  7. Po czym rozpoznać mewę?

Jakie gatunki mewy występują w Polsce?


W Polsce najczęściej można spotkać przedstawicieli jednego z trzech najpopularniejszych gatunków mew. Są to odmiany:

Ich reprezentanci różnią się od siebie wielkością, elementami ubarwienia i kolorem nóg oraz dzioba. W ogólnym rozrachunku wyglądają jednak podobnie, co ułatwia zakwalifikowanie ich do jednej rodziny ptactwa nawet przez laików.

Jaką wielkość ma mewa?


W zależności od napotkanego gatunku mewy mogą różnić się rozmiarem. Śmieszka jest najpowszechniejszą z mniejszych odmian. Przy wadze 200–300 g osiąga długość ciała ok. 40 cm i rozpiętość skrzydeł ok. 100 cm. Zgoła inaczej wygląda wielkość odmiany srebrzystej. Jej przedstawiciele mogą mieć masę ciała nawet ok. 1500 g. Rozpiętość skrzydeł największych okazów sięga 150 cm, a długość od dzioba do ogona ponad 60 cm.

Upierzenie mewy


Upierzenie to jedna z charakterystycznych cech, dzięki którym różne odmiany mewy wyglądają podobnie i są łatwo rozpoznawalne. Większość piór na brzuchu, spodzie ogona i szyi jest koloru białego. Na skrzydłach i grzbiecie występują popielate lub ciemnoszare plamy, zależne od gatunku ptaka. Upierzenie chroni przed zimnem i wilgocią, szczególnie podczas nurkowania w pogoni za rybami i innymi zwierzętami wodnymi.

Mocny dziób i nogi mewy


Kształt i kolor dzioba mewy w pewnym stopniu zależą od gatunku ptaka. Może przybrać barwę od żółtego przez pomarańczowy po czerwony. Zwykle jest mocny, dość długi i lekko spłaszczony. Haczykowata końcówka sprawia, że wygląda nieco jak litera L. Na jego szczycie znajdują się nozdrza, czyli otwory, które umożliwiają oddychanie.

Mewie nogi są krótkie, ale silne. Stopy pokrywają płetwy umożliwiające sprawne poruszanie się w wodzie.

Jak zmienia się wygląd mewy w ciągu roku?


Młode ptaki zmieniają swoje pióra w trakcie roku. Z tego powodu mewa wygląda inaczej w różnych okresach. Na początku lata przybierają upierzenie godowe. Wyróżnia się ono intensywnymi barwami i ciekawszą kolorystyką. Po zakończeniu sezonu na zaloty powraca upierzenie spoczynkowe, które utrzymuje się przez większą część roku. Okrycie ptaka ma wtedy bardziej stonowane odcienie i jest zazwyczaj matowe.
Mewa srebrzysta, fot. DKeith/Shutterstock

Jak wygląda pisklę mewy?

Pisklęta bardzo różnią się od swoich rodziców. Mają puchowe upierzenie w odcieniach brązu i szarości, które chroni je przed zimnem i wilgocią. Maluchy bardzo szybko rosną i już w ciągu kilku tygodni od wyklucia mogą zacząć opuszczać gniazdo i ćwiczyć pierwsze loty. Ich pióra zmieniają się i nabierają sztywności. Jednak młodociana mewa dalej wygląda charakterystycznie, odmiennie od dorosłych osobników. Jej ciało jest pokryte brązowym deseniem, przypominającym cętkowanie. Nie jest już tak nieporadna jak świeżo wykluty okaz, ale wciąż wiele jej brakuje do dorosłości.

Po czym rozpoznać mewę?


Rozpoznanie tego gatunku ptaka jest dość łatwe. Każdy, kto wie, jak wygląda mewa, powinien bez problemu ją zidentyfikować dzięki jej charakterystycznym cechom. Jeśli jednak zaobserwujesz ptactwo wodne, a nie masz pewności co do odmiany, zwróć szczególną uwagę na:
  • wydawane odgłosy – krzyki są bardzo charakterystyczne, skrzeczące, głośne i ostre; dźwięki mogą drażnić ludzkie uszy, ale dla ptaków są konieczną formą komunikacji,
  • sposób poruszania się – w trakcie lotu uderzenia skrzydeł są nieliczne i powolne; latający drapieżnicy krążą w poszukiwaniu ryb lub innego pożywienia,
  • zaokrąglony kształt głowy i ciała.

Żarłoczne, krzykliwe ptactwo wodne zdaje się na stałe wpisywać w nadmorski krajobraz. Warto pamiętać, że jest cennym elementem ekosystemu. Pomaga kontrolować populację ryb i oczyszcza okolice zbiornika wodnego z padliny.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. natura2000.gdos.gov.pl; “Ptaki (część II) Larus canus (L., 1758) Mewa pospolita”; https://natura2000.gdos.gov.pl/files/artykuly/52992/a182_Mewa_pospolita.pdf; data dostępu: 2023-05-11
2. ZBIGNIEW KAJZER; “Gniazdowanie mewy srebrzystej Larus argentatus na Pomorzu Zachodnim w roku 2008”; Ptaki Pomorza 3 ● 2012 41-47;
3. Włodzimierz Meissner, Jacek Betleja; “Skład gatunkowy, liczebność i struktura wiekowa mew Laridae zimujących na składowiskach odpadów komunalnych w Polsce”; Notatki Ornitologiczne 2007, 48: 11–27;

Ocena (5.0) Oceń: