Jak zabezpieczyć działkę przed dzikami?

Własny kawałek ziemi to marzenie wielu osób. Niezależnie czy jest to zadbany ogródek, czy większe pole uprawne, zniszczenia to ostatnie, co gospodarz chciałby znaleźć na swoim terenie. Niestety, w okolicach położonych nieopodal lasu może zdarzyć się wizyta nieproszonych gości, którzy nie przejmują się cudzą własnością i bez skrupułów niszczą wszystko, co stanie im na drodze. Zwierzyna leśna często pojawia się w okolicach ludzkich zabudowań. Jeśli chcesz uniknąć strat, dowiedz się, jak zabezpieczyć działkę przed dzikami?Dzik z młodymi, fot. Randy van Domselaar/ShutterstockDzik z młodymi, fot. Randy van Domselaar/Shutterstock
 1. Kilka słów o dzikach
 2. Czego dziki szukają w mieście?
 3. Jakie szkody wyrządzają dziki?
 4. Jak zabezpieczyć się przed odwiedzinami dzików?
 5. Domowe sposoby na odstraszenie dzików
 6. Profesjonalne metody zabezpieczenia działki przed dzikami
 7. Zgłoś szkody wyrządzone na działce przez dziki

Kilka słów o dzikach


Nasze lasy przemierza duża populacja ssaków z rodziny świniowatych. Są to zwierzęta wszystkożerne. Dziki potrafią doskonale przystosować się do zmiennych warunków. Z wyglądu przypominają świnie domowe, zachowały jednak pierwotny charakter, a ich ciało jest pokryte ciemną sierścią. Zwykle są czujne i nieufne wobec ludzi. Jeśli tylko z daleka ich usłyszą lub wyczują, najczęściej oddalają się, by uniknąć konfrontacji. Jeśli jednak przywykną do człowieka, mogą odwiedzać działki nawet całymi watahami. Warto w porę się przed nimi zabezpieczyć.

Czego dziki szukają w mieście?


Środowisko naturalne, w którym żyją dzikie zwierzęta, kurczy się, głównie ze względu na działalność człowieka. Za to tereny zamieszkiwane przez ludzi obfitują w łatwo dostępne pożywienie. Dziki odwiedzają śmietniki pełne resztek jedzenia, ogródki i działki oraz pola uprawne. Szukają żywności, a ponieważ nie są wybredne, jedzą prawie wszystko. Dużym problemem są osoby, które nieroztropnie dokarmiają zwierzynę. Oswaja się ona z obecnością człowieka, przez co trudniej zabezpieczyć problematyczne obszary przed jej odwiedzinami.

Jakie szkody wyrządzają dziki?


Przedostanie się dzika na teren działki lub innego obszaru, którego nie udało się odpowiednio zabezpieczyć, może oznaczać duże kłopoty. Masywne zwierzęta, które często ważą po około 100 kg, z łatwością niszczą delikatne ogrodzenia, altanki i inną małą zabudowę. Pożywienia najczęściej poszukują, ryjąc ziemię. Zostawiają duże połacie zniszczonej powierzchni. Dewastują także uprawy. Jeśli poczują się zagrożone, mogą być niebezpieczne dla napotkanych ludzi.

Jak zabezpieczyć się przed odwiedzinami dzików?


Tereny położone w okolicach zagrożonych odwiedzinami dzikich zwierząt warto dobrze zabezpieczyć, żeby uniknąć strat i nerwów. Pierwszą barierą dla dzików jest solidne ogrodzenie. Dzięki niemu świnie fizycznie nie będą w stanie dostać się na działkę. Zwykła siatka jest zbyt delikatna i zostanie szybko sforsowana. Należy także pilnować, by nie pozostawiać na swoim terenie niczego, co mogłoby stanowić pożywienie. Świniowate mają bardzo dobry węch, więc resztki jedzenia, odpadki czy opadłe owoce wyczują z daleka. Dzięki zamknięciu pojemników na nieczystości i utrzymywaniu porządku zwierzyna nie będzie miała powodu, żeby wdzierać się do ogródka.

Domowe sposoby na odstraszenie dzików


Istnieje wiele sposobów na to, jak zabezpieczyć działkę przed dzikami. W ramach odstraszania możesz rozwiesić na ogrodzeniu:
•    przepocone ubrania lub ludzkie włosy – zwierzyna, która wyczuje zapach, powinna trzymać się
z daleka;
•    płyty CD – odbijają promienie słoneczne, a błyski płoszą dzikie zwierzęta;
•    metalowe puszki – będą obijały się o siebie i hałasowały, a głośne dźwięki także działają
odstraszająco.

Warto stosować je naprzemiennie, by zwierzęta się nie przyzwyczaiły.
Dziki coraz częściej odwiedzają miasta, fot. Jan Miko/Shutterstock

Profesjonalne metody zabezpieczenia działki przed dzikami


Jeśli domowe sposoby zawiodą, pozostają profesjonalne środki i metody, by zabezpieczyć działkę przed dzikami. Należą do nich:
 • elektryczny pastuch,
 • środki chemiczne o nieprzyjemnym dla zwierząt zapachu,
 • odstraszacze emitujące dźwięki.

Wybierając produkt, upewnij się, że nie uczyni on krzywdy zwierzynie, a jedynie ją zniechęci.

Zgłoś szkody wyrządzone na działce przez dziki


Szkody wyrządzone przez dziki na działkach, których nie udało się skutecznie zabezpieczyć, można zgłosić do odpowiednich służb. Opis zdarzenia należy jak najszybciej przekazać do koła łowieckiego, do którego przynależy teren. Po oszacowaniu strat zostanie wypłacone odszkodowanie.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. Popczyk B.; “Dzicze problemy. ”; Łow. Pol., 2018, 6, 20–27.;
 2. Węgorek P.; “Cykl zasiedlania wielkoobszarowych upraw kukurydzy przez subpopulacyjne ugrupowania dzików i dynamika narastania szkód w zależności od fazy rozwojowej tych upraw. ”; Prog. Plant Protec., 2002, 42, 730–735.;
 3. NIK; “POSTĘPOWANIE ZE ZWIERZĘTAMI WOLNO ŻYJĄCYMI (DZIKIMI) NA TERENIE MIAST”; data dostępu:
Ocena (5.0) Oceń: