Muchomor czerwony - opis, występowanie i zdjęcia. Grzyb muchomor czerwony ciekawostki

pixabay.com pixabay.com

Muchomora czerwonego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego karminowoczerwony kapelusz upstrzony białymi plamkami to dosyć częsty widok w polskich lasach w sezonie od lipca do listopada. Mimo że na tle leśnego runa muchomor czerwony prezentuje się nadzwyczaj okazale, już nawet małe dzieci wiedzą, że należy omijać go z daleka. Miąższ tego grzyba kryje w sobie bowiem substancje o właściwościach toksycznych. Nie zawsze jednak Amanita muscaria cieszył się tak złą sławą jak dzisiaj. W starożytności przypisywano mu właściwości magiczne. W jaki sposób trucizna muchomora czerwonego działa na ludzki organizm?


Muchomor czerwony (Amanita muscaria), zwany bedłką lub muchomorem pospolitym, to najsłynniejszy gatunek grzybów z rodziny muchomorowatych (Amanitaceae). Jego intensywnie czerwony kapelusz ozdobiony białymi plamkami jest na tyle rozpoznawalny, że traktuje się go wręcz jako symbol wszystkich trujących przedstawicieli Fungi. Dzięki szeroko rozpowszechnionej złej sławie muchomora, nawet dzieci wiedzą, że należy go omijać w lesie szerokim łukiem, bo w miąższu kryje się trucizna. Nieco przewrotnie Amanita muscaria pojawia się w kreskówkach, a także jest popularnym wzorem dekoracyjnym. Ozdobny motyw tego grzyba możemy znaleźć m.in. na akcesoriach kuchennych.

Składnik magicznych mikstur


Mimo że obecnie muchomora czerwonego, niczym drapieżnika, podziwia się z dystansu, w dawnych czasach był on dość często stosowanym surowcem. Używali go szamani, czarownicy i wiedźmy w celu przeprowadzania rytuałów o podłożu magicznym. Starożytne plemiona używały soku z muchomora w celu korzystania z jego psychoaktywnych właściwości. Przygotowywany z niego wywar wywoływał halucynacje wskutek zawartości muskaryny i kwasu inotenowego (substancji odurzających). Co ciekawe, liczne malowidła ścienne, freski, rzeźby i posągi wskazują na to, że Amanita muscaria wykorzystywano w rytualnych obrządkach już od 9000 r. p.n.e. 


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy