Najbardziej jadowite zwierzęta na świecie

Wiele zwierząt naturalnie wytwarza jady, toksyny i trucizny, aby się bronić i obezwładniać swoją ofiarę. Od meduz po węże, a nawet ślimaki, jadowite stworzenia mają różne kształty, rozmiary i kolory. Które stworzenia niosą w swoich ciałach najbardziej śmiercionośny koktajl toksyn? Oto 10 najbardziej jadowitych zwierząt na świecie!Samica Boomslang (Dispholidus typus), fot. shutterstockSamica Boomslang (Dispholidus typus), fot. shutterstock
 1. Osa morska
 2. Tajpan pustynny
 3. Ośmiornica Blue Ringed
 4. Meduza irukandji
 5. Stożek
 6. Tajpan australijski
 7. Wąż morski Dubois
 8. Dysfolid (boomslang)
 9. Pająk lejkowaty
 10. Indyjski czerwony skorpion (Hottentotta tamulus)

Osa morska

Ten groźny parzydełkowiec potrafi być bardzo skutecznym zabójcą – jad osy morskiej jest w stanie zabić nawet 60 osób. Występuje u wybrzeży Australii oraz południowo-wschodniej Azji. Poparzenia bywają bardzo bolesne, a trucizna zawarta w jadzie atakuje skórę, serce oraz układ nerwowy. Toksyny zawarte w jadzie mogą powodować skrajny ból, paraliż, majaczenie, wstrząs, zatrzymanie akcji serca, a nawet śmierć w ciągu kilku minut.
Osa morska, fot. shutterstock

Tajpan pustynny

Węże od zawsze wślizgują się w opowieści o najbardziej niebezpiecznych zwierzętach na planecie, ale najbardziej jadowitym z nich jest tajpan, występujący w odległych częściach Australii.  Zabójczy koktajl neurotoksyn, hemotoksyn, miotoksyn i enzymów znajdujących się w szczękach tajpana śródlądowego sprawia, że jest to najbardziej śmiercionośny wąż, którego jedno ugryzienie wystarczy, by zabić 100 dorosłych. Ale jest dobra wiadomość. Tajpany są nieśmiałe i prowadzą samotniczy tryb życia i robią wszystko, co w ich mocy, aby omijać nas z daleka. Tak intensywnie unikają ludzi, że dopiero w 1972 roku udało się naukowcom trafić na tajpana. Ponadto tajpany pustynne są zwierzętami nocnymi i rzadko wychodzą w ciągu dnia.
Tajpan pustynny, fot. shutterstock

Ośmiornica Blue Ringed

Ten zamieszkujący wody Oceanu Spokojnego głowonóg, mimo bardzo niewielkich rozmiarów (osiąga wielkość piłki golfowej), stanowi dla człowieka śmiertelne zagrożenie. Jego jad zawiera groźną truciznę – tetrodotoksynę, na którą nie ma jeszcze antidotum. Ośmiornica Blue Ringed  może spowodować niewydolność oddechową w ciągu 10 minut, a śmierć w ciągu 30. Ponadto ukąszenie ośmiornicy Blue Ringed jest praktycznie niewyczuwalne.
Ośmiornica Blue Ringed, fot. shutterstock

Meduza irukandji

Meduza irukandji to maleńka meduza, która jest niewiele większa niż ludzki palec, jest bardzo niebezpieczna. Meduza irukandji, którą można spotkać w w północnych wodach Australii ma jad, który powoduje, że ofiary zapadają na syndrom Irukandji, objawiający się bardzo silnym bólem całego ciała, wymiotami, nadciśnieniem a nawet śmiertelnym wylewem krwi do mózgu. Istnieje około 16 gatunków Irukandji, z których najbardziej znane są Carukia barnesi, Malo kingi, Malo maxima, Malo filipina i Malo bella. Niewielkie rozmiary i przezroczyste ciało Irukandji sprawiają, że bardzo trudno dostrzec je w wodzie.
Meduza irukandji GondwanaGirl 04:29, 6 January 2009 (UTC), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Stożek

Na całym świecie znaleziono ponad 800 gatunków ślimaków stożkowych, głównie w cieplejszych, tropikalnych obszarach. Są to stworzenia żyjące w odosobnieniu, nieagresywne, ale będą kąsać defensywnie, gdy zostaną nadepnięte przez nieświadomego kolekcjonera muszli. Użądlenie mniejszych osobników jest tak silne jak użądlenie pszczoły, ale użądlenie większych gatunków może zabić dorosłego człowieka w ciągu kilku godzin. Uważa się, że najbardziej śmiercionośnym ślimakiem stożkowym jest Conus geographus, z regionu Indo-Pacyfiku potocznie nazywany „ślimakiem papierosowym". Jest to ślimak mniej więcej długości ludzkiego kciuka, który może dostarczyć tak silną toksynę, że zdążysz tylko dokończyć jednego papierosa, zanim umrzesz z z powodu ukąszenia.
Stożek, fot. shutterstock

Tajpan australijski

Tajpan australijski, znany również jako tajpan nadbrzeżny (Oxyuranus scutellatus), to wysoce jadowity gatunek węża należący do rodziny Elapidae. Występuje w regionach przybrzeżnych północnej i wschodniej Australii, a także na wyspie Nowa Gwinea. Tajpan australijski jest jednym z największych i najbardziej jadowitych węży zamieszkujących Australię. Jego toksyczny jad zawiera potężny koktajl toksyn, jak neurotoksyna, która niszczy serce, płuca i przeponę, prowadząc do uduszenia ofiary. Zawiera również silną miotoksynę, która niszczy tkankę mięśniową oraz inne toksyny powodujące wewnętrzne krwotoki. W przypadku ukąszenia śmierć następuje szybko – w ciągu pół godziny.
Tajpan australijski, fot. shutterstock

Wąż morski Dubois

Jest to najbardziej jadowity wąż morski i jeden z trzech najbardziej jadowitych węży na świecie. Jego zasięg geograficzny obejmuje Papuę Nową Gwineę, Nową Kaledonię oraz północne, wschodnie i zachodnie obszary przybrzeżne Australii.  Ukąszenie tego węża może spowodować paraliż, problemy z widzeniem, trudności w połykaniu lub mówieniu, a u około 3 procent ofiar - śmierć. Na szczęście stworzenie o zabójczym ukąszeniu rzadko atakuje ludzi, ugryzie tylko wtedy, jeżeli zostanie sprowokowany.
Wąż morski, fot. shutterstock

Dysfolid (boomslang)

Boomslang (Dispholidus typus) to niewielki, jadowity wąż pochodzący z Afryki Subsaharyjskiej. W języku afrikaans jego nazwa oznacza „wąż drzewny" i nawiązuje do sposobu polowania - ten wąż poluje na swoje ofiary zwisając z drzewa i udając gałąź. Wiele jadowitych członków rodziny Colubridae jest nieszkodliwych dla ludzi z powodu małych gruczołów jadowych lub słabego jadu. Jednak boomslang jest godnym uwagi wyjątkiem, ponieważ ma bardzo silny jad, który dostarcza przez duże kły znajdujące się z tyłu szczęki. Podczas gryzienia bumslangi mogą rozwierać szczęki do 90 stopni. Jad bumslanga to przede wszystkim hemotoksyna; hamuje proces krzepnięcia krwi, a ofiara może umrzeć w wyniku krwawienia wewnętrznego. Inne oznaki i objawy to ból głowy, nudności, senność i zaburzenia psychiczne. Ponieważ jad działa powoli, objawy mogą pojawić się dopiero wiele godzin po ukąszeniu.
Dysfolid, fot. shutterstock

Pająk lejkowaty

Od rekinów i meduz po węże i pająki, Australia ma reputację kraju wypełnionego zwierzętami gotowymi cię zabić. Jednym ze zwierząt żyjących na lądzie, które ma historię potwierdzającą te twierdzenia, jest pająk lejkowaty – z jadem, który może zabić człowieka w zaledwie 15 minut. Są to też stosunkowo duże pająki – jeden samiec nazwany pieszczotliwie „Big Boy” przez Australian Reptile Park miał średnicę 10 cm – i duże, skierowane do tyłu kły zdolne przebić paznokieć.
Pająk lejkowy, fot. shutterstockPająk lejkowy, fot. shutterstock

Indyjski czerwony skorpion (Hottentotta tamulus)

Indyjskie czerwone skorpiony z małymi szczypcami, bulwiastymi ogonami i dużymi żądłami znajdują się na szczycie listy najbardziej jadowitych skorpionów. Jego użądlenie jest często śmiertelne, szczególnie dla małych dzieci.Główne działanie jadu Buthus tamulus jest prawdopodobnie spowodowane toksynami, które wpływają na wzrost uwalniania neuroprzekaźników w obwodowym układzie nerwowym, co może powodować nieprawidłowości sercowo-naczyniowe i porażenie oddechowe. Ale jad indyjskiego czerwonego skorpiona jest ma także medyczne zastosowanie. Naukowcy są przekonani, że serum może doprowadzić do postępów farmaceutycznych w celu lepszej walki z rakiem, malarią i różnymi schorzeniami dermatologicznymi.
Indyjski czerwony skorpion, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. CBS Interactive staff; “The most venomous animals on Earth, ranked ”; cnet.com; 2022-01-26
 2. “What is the most venomous animal in the world?”; museumsvictoria.com; 2022-01-27
 3. By Victoria Graham; “Top 10 most venomous animals in Australia”; australiangeographic.com.au; 2022-01-28
 4. Science Focus; “The world’s most venomous animals”; sciencefocus.com; 2022-01-28
Ocena (5.0) Oceń: