Najbardziej przyjazne człowiekowi zwierzęta na świecie

Między gatunkami na Ziemi trwa ciągła walka o przetrwanie i dominację. Mimo polowań i rywalizacji całkowicie odmienne istoty potrafią jednak znaleźć wspólny język oparty na czułości, zaufaniu lub zabawie. Nawet człowiek, który w swoim cywilizacyjnym podboju jest największym niszczycielem życia na świecie, może znaleźć wśród zwierząt przyjaciół. Oto 10 najbardziej przyjaznych człowiekowi zwierząt na świecie!Słonie w niewoli są w stanie zaprzyjaźnić się ze swymi opiekunami, fot. Suphalak Rueksanthitiwong/ShutterstockSłonie w niewoli są w stanie zaprzyjaźnić się ze swymi opiekunami, fot. Suphalak Rueksanthitiwong/Shutterstock
  1. Pies
  2. Szympans
  3. Koń
  4. Owca
  5. Kot
  6. Manat
  7. Królik
  8. Kapibara
  9. Delfin
  10. Agama brodata
Według legend wilczyca miała wykarmić założycieli Rzymu, a koza ochraniać małego Zeusa. Motyw przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem pojawia się też często w filmie i literaturze i nie przestaje wzruszać. W jakim zakresie może być jednak realny w prawdziwym życiu?

Pies


Nie bez przyczyny mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nasza relacja sięga tysiące lat wstecz i okazuje się korzystna dla obu stron – psy bądź co bądź są najpowszechniejszym lądowym mięsożernym zwierzęciem na świecie. Nie chodzi jednak bynajmniej o proste odwzajemnienie przysług typu obrona i służba za strawę oraz schronienie. Zdaniem naukowców psy w toku ewolucji stały się wysoce towarzyskie (w odróżnieniu od wilków) i dziś w naturalny sposób wyszukują kontaktu z człowiekiem. Są lojalne, uwielbiają wspólną zabawę, przywiązują się do konkretnych osób, a w ich krwiobiegu krąży ta sama oksytocyna, które decyduje o naszym stanie zakochania. Wykorzystywane są w ratownictwie, terapii psychologicznej, opiece nad niepełnosprawnymi.

Sporo różnic w usposobieniu obserwuje się jednak między poszczególnymi rasami – do najprzyjaźniejszych należy złoty retriever, beagle, pudel czy border collie.
Złoty retriever uważany jest za jedną z najprzyjaźniejszych człowiekowi ras, fot. Burin P/Shutterstock

Szympans

Jako nasi najbliżsi genetyczni krewni szympansy są towarzyskie, kontaktowe i ciekawskie. Dzielą z nami wiele tych samych uczuć – strach, niepokój, stres itd. Z ludźmi, z którymi są w częstym kontaktu, formują więzi, które lubią okazywać przytulaniem, poklepywaniem czy nawet przynoszeniem małych podarków. Przełomowych odkryć w tym zakresie dokonała Jane Godall, która spędziła 60 lat na interakcjach z tymi najbardziej ludzkimi wśród małp. Trudno też zapomnieć o małżeństwie Gucwińskich, którzy gościli szympansy w swoim salonie, traktując je niemal jak dzieci. Z obserwacji wynika, że także bonobo bywają bardzo przyjacielskie w stosunku do człowieka, a być może są wręcz kluczem do rozwikłania zagadki jak w ludziach rozwinęła się serdeczność.
Szympansy bywają bardzo przyjacielskie w stosunku do człowieka, fot. Smileus/Shutterstock

Koń

Konie aktywnie współuczestniczyły w rozwoju cywilizacyjnym będąc dla człowieka środkiem transportu, maszyną rolniczą czy partnerem w zbrodni. W czasie tysięcy lat wspólnej historii i aktywnej hodowli rozwinęła się między nami przyjaźń, którą obie strony honorują i jawnie okazują. Koń, który lubi człowieka, sam przyjdzie położyć mu głowę na ramieniu, otrzeć się o jego kark, czy nawet połaskotać go pyskiem po policzku. Do objawów sympatii zalicza się również dmuchanie powietrza w twarz czy chodzenie za ulubieńcem krok w krok. Z badań przeprowadzonych w przez naukowców w San Diego wynika wręcz, że koń potrafi zidentyfikować pozytywne i negatywne emocje, stosownie do nich reagując – wiemy wszak, że narowiste wierzchowce potrafią odpłacić pięknym za nadobne.
Konie potrafią okazywać ludziom swoją sympatię, fot. Annabell Gsoedl/Shutterstock

Owca

Do najłagodniejszych zwierząt aktywnie wyszukujących ludzkiego towarzystwa należą również owce. Potrafią rozwijać więź z pasterzami, a wbrew powszechnemu stereotypowi, są też całkiem inteligentne, wykazując cały szereg społecznych zachowań. Poza odosobnionymi przypadkami agresywnych baranów większość owiec jest nieszkodliwa i ochotna do interakcji. Jagniątka wykarmione przez człowieka przywiązują się szczególnie intensywnie i żwawo biegają za swoimi opiekunami, trącając ich pyskami, aby zwrócić na siebie uwagę. W izolacji owce, tak jak ludzie, popadają w depresję i wydają się bardzo zestresowane.
Owce i jagnięta są łagodne i pogodnie usposobione, fot. Karel Gallas/Shutterstock

Kot

O kotach często mówi się, że są indywidualistami i manipulatorami, traktując ludzi w sposób czysto przedmiotowy. Prawdą jest, że mają one dość wyraziste charaktery i niektóre mogą sprawiać aroganckie wrażenie. Domowe koty w ogromnej większości przypadków nawiązują jednak ze swoimi właścicielami głęboką więź, które nie polega wyłącznie na wdzięczności za pełną miskę. Już kocięta łatwo odkrywają jaką przyjemnością jest tulenie się do człowieka i ochoczo wyszukują pieszczot. Z badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców w 2020 r. wynika wręcz, że koty potrafią aktywnie odzwierciedlać uczucia, odpowiadając powolnym mruganiem oczu na ten sam sygnał ze strony człowieka. Co ciekawe, mruczek miłością obdarza nie tylko swojego żywiciela, ale często również subiektywnie wybrane osoby.
Wieź między człowiekiem a kotem daje obu stronom wiele satysfakcji, fot. Veera/Shutterstock

Manat

Stosunkowo mało znane podwodne ssaki należące do rodziny manatowatych potrafią ważyć nawet 500-1600 kg. Spotykane na Karaibach, w Amazonce oraz w zachodniej części Afryki z wyglądu wydają się gruboskórne i ignoranckie. W rzeczywistości te powolne, pokojowe stworzenia są bardzo ciekawskie i ponieważ nie czują zagrożenia ze strony człowieka, chętnie się do niego zbliżają z własnej woli. Kajakarze czy nurkowie często zgłaszają przypadki manatów podpływających i aktywnie ocierających się pyskami, które wyposażone są w ponad 2000 włosów odpowiadających za zmysł dotyku. Jako zwierzęta ciepłolubne spędzają większość czasu na relaksie i wyszukiwaniu roślinnej strawy. Dla zabawy fikają podwodne koziołki i nie mają wówczas nic przeciwko towarzystwu.
Manaty są łagodne i przyjazne w stosunku do ludzi, fot. Florida Chuck/Shutterstock

Królik

Króliki należą do najczęściej hodowanych zwierząt domowych i to nie bez powodu. Są ciche, niekonfliktowe, czyste i bezpieczne nawet dla małych dzieci. W naturalny sposób lgną też do kontaktu fizycznego – pozostawione same w klatce stają się smutne i często podupadają na zdrowiu. Wszystko dlatego, że genetycznie króliki są jednymi z najbardziej towarzyskich stworzeń na Ziemi. Żyją w norach, w wielkich grupach, korzystając z wzajemnego ciepła, wspólnie spożywając posiłki, czyszcząc się nawzajem. Królik jako samotna maskotka domowa będzie poszukiwał tej bliskości u ludzi, a jeśli znajdzie odwzajemnienie, szybko przyzwyczai się do dwunożnego przyjaciela. I nie tylko – ochocze do socjalizacji króliki znane są z budowania więzi ze świnkami morskimi czy nawet kurami!
Króliki są skore do pieszczot, fot. Alina Bitta/Shutterstock

Kapibara

Uważana za najprzyjaźniejszy ze wszystkich zwierząt dzikich gatunek, kapibara to prawdziwy orędownik pokoju. Te największe gryzonie świata, ważące nawet ponad 70 kg, utrzymują doskonałe relacje z ptakami, kotami, małpami, a także człowiekiem. Są spokojne i empatyczne, a z obserwacji wynika, że chętnie adoptują sieroty różnych gatunków oraz transportują pasażerów na swoim grzbiecie. Nie przejawiają prawie nigdy agresji, a swoje uczucia manifestują zabawnymi dźwiękami. Uwielbiają przytulanie i ochoczo nawiązują kontakt ze wszystkimi stworzeniami w najbliższej okolicy.
Kapibary to łagodne zwierzęta lubiące pieszczoty, fot. Hakase_420/Shutterstock

Delfin

Delfinom w stanie zagrożenia zdarza się zaatakować człowieka. Incydenty takie są jednak stosunkowo rzadkie i w dużej większości zawinione. Zwykłe do obcowania z ludźmi delfiny chętnie angażują się jednak we wspólną zabawę. Są towarzyskie i ciekawskie, a dzięki wydatnie rozwiniętym mózgom są w stanie odczuwać empatię. Opisano już wielokrotnie przypadki, w których stado dzikich delfinów ochroniło człowieka przed atakiem rekina lub utonięciem.
Delfin w zależności od okoliczności może być bardzo przyjacielski i empatyczny lub wrogi, fot. Corina Daniela Obertas/Shutterstock

Agama brodata

Jak dotąd w naszym zestawieniu pojawiają się wyłącznie ssaki. Zaskoczeniem może być fakt, że przyjaźń z człowiekiem rozwinąć może nawet zimnokrwista jaszczurkaAgama brodata to gatunek szczególnie łagodny i łatwy do oswojenia, a zarazem jedyny gad, który wydaje się okazywać przywiązanie do swojego opiekuna. Mimo że z natury jest samotnikiem, nie stroni od kontaktu z osobami, do których ma zaufanie i przy których czuje się bezpiecznie – rozpoznaje je po zapachu i głosie. W szczególności agamy chętnie przebywają w dłoniach opiekuna, lubią zasypiać na jego kolanach czy uciekają do zaprzyjaźnionego człowieka, gdy się czegoś boją. Nie jest to oczywiście miłość z prawdziwego zdarzenia, gdyż podwzgórze jaszczurki jest zbyt słabo rozwinięte, aby odczuwać uczucia, ale największa doza sympatii możliwa u gadów.
Agama brodata nie ma nic przeciwko bliskim kontaktom z ludźmi, fot. katalinks/Shutterstock
Na koniec warto przypomnieć, że każde, najprzyjaźniejsze nawet zwierzę, może w sytuacji podbramkowej pokazać przysłowiowy pazur. Człowiek, niestety, zbyt często oczekuje przyjaźni na swoich warunkach, zupełnie nie respektując praw natury. Zapominamy, że podstawą dobrych relacji jest szacunek, zwłaszcza dla odmienności!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. “The 10 Most Friendly (Best) Wild Animals in the World” Rebecca Bales, https://a-z-animals.com/blog/the-10-friendliest-animals-on-earth-to-humans/, 30/10/2023
2. “Are Manatees Friendly?” American Oceans, https://www.americanoceans.org/facts/are-manatees-friendly/, 30/10/2023
3. “Top 10 Friendly Animals” Jan Otte, https://www.animalsaroundtheglobe.com/friendly-animals/, 30/10/2023
4. “Top 10 Most Affectionate Wild Animals Towards Humans” Kan Dail, https://www.feri.org/most-affectionate-wild-animals-towards-humans/, 30/10/2023
5. “Harmony in Nature: Top 10 Most Friendly Animals to Humans in the World” Nature Worldwide, https://natureworldwide.in/harmony-in-nature-top-10-most-friendly-animals-to-humans-in-the-world/, 30/10/2023
6. “Why Dogs and Humans Love Each Other More Than Anyone Else” Jeffrey Kluger, https://time.com/5342964/human-bond-dog-thoughts/, 30/10/2023

Ocena (3.5) Oceń: