Najdłuższe rzeki na świecie

Spójrz na mapę dowolnego kraju na świecie. Zwróć uwagę, że miasta są zwykle położone nad rzekami? To nie przypadek. Rzeki dostarczają wodę na podstawowe potrzeby zarówno małych miasteczek, jak i wielkich miast. Istnieje duża szansa, że mieszkasz w pobliżu jednej z dużych rzek na świecie. Oto 10 najdłuższych rzek na świecie!fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Nil (6 853 km)
 2. Amazonka (6 437 km)
 3. Jangcy (6 380 km)
 4. Missisipi (6 275 km)
 5. Żółta Rzeka (5 464 km)
 6. Rzeka Ob (5 410 km)
 7. Kongo (4 700 km)
 8. Amur (4 510 km)
 9. Mekong (4 500 km)
 10. Jenisej (4 092 km)
Rzeka to naturalny ciek wodny, zwykle słodkowodny, płynący w kierunku oceanu, morza, jeziora lub innej rzeki. Nie jest łatwo zdefiniować długość rzeki. Powstaje debata na temat trudności w określeniu pełnego zasięgu rzeki, a także dlatego, że pomiary różnią się w zależności od tego, kto je zmierzył.

Na dane dotyczące długości rzek ma wpływ wiele czynników. Obejmują one źródło, identyfikację (lub definicję) ujścia rzeki oraz pomiar długości rzeki od źródła do ujścia, a ten może się różnić w zależności od tego, kto dokonuje tego pomiaru. Ponadto trudno jest dokładnie określić, gdzie zaczyna się rzeka - zwłaszcza rzeki, które są tworzone przez efemeryczne strumienie, bagna lub zmieniające się jeziora. Niektóre rzeki nie mają ujścia i zamiast tego znikają pod ziemią. Rzeka może również mieć wiele kanałów. Sezonowe i roczne zmiany mogą również zmieniać rzeki, nie wspominając o cyklach erozji i powodzi, tamach, wałach przeciwpowodziowych i inżynierii geologicznej. Zatem które rzeki są najdłuższe?

Nil (6 853 km)

Nil uznawany jest za najdłuższą rzekę świata. Jego głównym źródłem jest Jezioro Wiktorii we wschodnio-środkowej Afryce. Od najdalszego strumienia w Burundi rozciąga się na 6 853 km długości i wpada do Morza Śródziemnego. W starożytności jego istnienie było ściśle związane z rozwojem cywilizacji na Bliskim Wschodzie, będąc głównym źródłem nawadniania i słodkiej wody dla wielu egipskich dynastii. Dziś pozostaje głównym źródłem wody zarówno dla Egiptu, jak i Sudanu.
Rzeka Nil, fot. shutterstock

Amazonka (6 437 km)

Amazonka jest najdłuższą rzeką w Ameryce Południowej i największą rzeką na świecie pod względem ilości odprowadzanej wody. Rzeka ta ma szereg głównych systemów rzecznych w Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Mająca około 6 437 km długości jest również uważana za drugą pod względem długości rzekę na świecie. Jednak brazylijscy naukowcy twierdzili, że znaleźli najodleglejsze źródło Amazonki w Andach. Źródłem tym jest lodowcowy strumień wypływający ze szczytu Nevado Mismi w peruwiańskich Andach. Jeśli to prawda, to Amazonka ma długość 6 900 kilometrów, co czyni ją najdłuższą na świecie.
Amazonka, fot. shutterstock

Jangcy (6 380 km)

Jangcy to najbardziej rozległa rzeka Azji i trzecia najdłuższa rzeka na świecie. Ma długość 6 380 kilometrów i ma swoje źródło w lodowcach płaskowyżu Qinghai-Tybet w prowincji Qinghai, płynie na wschód przez południowo-zachodnie, środkowe i wschodnie Chiny, a następnie wpada do Morza Wschodniochińskiego w Szanghaju. Jangcy, zwana lokalnie Chang Jiang jest siłą napędową wielu chińskich miast, w tym również Szanghaju. Oprócz zasilania wielu ekosystemów w Chinach, jej istnienie jest również kluczowe dla osadnictwa ludzkiego, rozwoju rolnictwa i cywilizacji w Azji Wschodniej. Dobrze prosperująca delta rzeki Jangcy wytwarza aż 20% produktu krajowego brutto (PKB) Chin, a zapora Trzech Przełomów - położona na rzece Jangcy w pobliżu miasta Sandouping - jest największą elektrownią wodną na świecie.
Rzeka Jangcy, fot. shutterstock

Missisipi (6 275 km)

Z długością 6 275 km rzeka Mississippi-Missouri-Jefferson jest czwartą co do długości na świecie i najdłuższą rzeką w Stanach Zjednoczonych. Te trzy rzeki są zgrupowane w jedną, ponieważ rzeka Missouri łączy się z Mississippi w pobliżu miasta St. Louis, podczas gdy Missouri łączy się z rzeką Jefferson w Montanie. Jednak główny ciąg Mississippi biegnie z północy na południe, wznosząc się w północnej Minnesocie i powoli wijąc się na południe przez 3 730 km, zanim skończy swój bieg w Zatoce Meksykańskiej. Rzeka przepływa przez łącznie 31 stanów i dwie kanadyjskie prowincje.
Missisipi, fot. shutterstock

Żółta Rzeka (5 464 km)

Huang He, znana również jako Żółta Rzeka ze względu na kolor jej mułu, jest trzecią pod względem długości rzeką w Azji i szóstą najdłuższą rzeką na świecie. Położona w Chinach i mierząca 5 464 km rzeka wywodzi się z gór Bayan Har w prowincji Qinghai w zachodnich Chinach. Następnie przepływa przez dziewięć prowincji, a następnie wpada do Morza Bohai w pobliżu miasta Dongying w prowincji Shandong. Żółta Rzeka jest również nazywana „kolebką chińskiej cywilizacji” ze względu na kluczową rolę, jaką odegrała w rozwoju chińskiej kultury. Podobnie jak w Jangcy, obecność osad ludzkich sięga czasów paleolitu, a żyzne tereny zalewowe przyczyniły się do powstania społeczności rolniczych.
Żółta rzeka, fot. shutterstock

Rzeka Ob (5 410 km)

Rzeka Ob jest najdłuższą rzeką w Rosji (5 410 km) i jest główną rzeką zachodniej Syberii w Rosji i siódmą co do długości rzeką świata. Tworzy się u zbiegu rzek Biya i Katun, które mają swój początek w górach Ałtaj. Jest najbardziej wysuniętą na zachód z trzech wielkich rzek syberyjskich, które wpływają do Oceanu Arktycznego.
Rzeka Ob, fot. shutterstock

Kongo (4 700 km)

Mając 4 700 km długości rzeka Kongo (inaczej rzeka Zair) w Afryce jest dziewiątą pod względem długości rzeką na świecie. Co ciekawe, jest też najgłębsza ‒ mierzona na głębokości przekraczającej 220 m ‒ i druga co do wielkości rzeka na świecie (po Amazonii). Kongo zasilana jest przez rzekę Lualaba, płynie na zachód i stanowi znaczną część granicy między DRK a jej wschodnim sąsiadem, Republiką Konga. Nazwa rzeki Kongo pochodzi od Królestwa Kongo, które znajdowało się na lewym brzegu ujścia rzeki. Choć nie tak długo, jak inne, jest to serce Afryki ze względu na jej scentralizowane rozmieszczenie, które pozwala miastom i obywatelom rozwijać się w miejscach, które w przeciwnym razie byłyby śmiercionośną pustynią.
Rzeka Kongo, fot. shutterstock

Amur (4 510 km)

Właściwie nazwany Heilongjiang - co oznacza „Rzeka Czarnego Smoka” - zasługuje na uwagę jako granica chińsko-rosyjska w północnych Chinach. Amur powstaje ze złączenia rzek Szyłki i Arguni . Wpada do Morza Ochockiego. Długość Amuru wynosi 2 824 km, ale licząc od źródła Szyłki, około 4 510 km.
Rzeka Amur, fot. shutterstock

Mekong (4 500 km)

W Chinach znana jest jako Lancang Jiang, co oznacza „burzliwa rzeka”. Tajowie i Laotańczycy nazywają ją Mae Kong lub Mae Nam Kong, co oznacza wodę macierzystą. W delcie, gdzie rzeka dzieli się na wiele gałęzi, Wietnamczycy nazywają ją Cuu Long, co oznacza „dziewięć smoków”. Mekong jest zwykle uważany za 12. najdłuższą rzekę świata o długości 4 350 km Ale inni badacze twierdzą, że jest dłuższa. Mekong wznosi się w Himalajach w Chinach, na obszarze zwanym „obszarem trzech rzek”. Pozostałe dwie rzeki, które się tu podnoszą, to Jangcy (6 300 km) i Żółta Rzeka (5 464 km). Pod względem wypływu Mekong jest 14. największą rzeką na świecie. Co roku zrzuca 475 km³ wody do Morza Południowochińskiego.
Rzeka Mekong, fot. shutterstock

Jenisej (4 092 km)

Wznosząca się w północnej Mongolii rzeka Jenisej przepływa głównie na północ przez Rosję do części Oceanu Arktycznego położonej nad Morzem Karskim. Jest to największa z głównych rzek syberyjskich, jej dorzecze jest piątym co do wielkości na świecie. Główną i ważną cechą górnej części dorzecza Jeniseju jest jezioro Bajkał, uważane za najgłębsze i najstarsze jezioro na świecie. Długość Jeniseju od miejsca połączenia Małego i Wielkiego Jeniseju wynosi 3 487 km, jednak uznając za przedłużenie rzeki Wielki Jenisej długość szacuje się na 4 092 km.
Jenisej, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

 1. “https://www.history.com/news/what-is-the-longest-river-in-the-world”; data dostępu: 2021-04-22
 2. “https://phys.org/news/2015-06-longest-rivers-world.html”; data dostępu: 2021-04-22
 3. “https://www.thecoolist.com/longest-rivers/”; data dostępu: 2021-04-21
 4. “https://safarisafricana.com/worlds-longest-rivers/”; data dostępu: 2021-04-22
 5. “https://www.nationalgeographic.com/science/article/amazon-longer-than-nile-river”; data dostępu: 2021-04-23
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy