Najdziwniejsze rośliny na świecie

Oszukują, zabijają, wabią i kuszą – świat roślin jest naprawdę fascynujący. Od takiej, która przypomina gałki oczne, po trzymetrową roślinę pachnącą gnijącym mięsem. Oto 10 najdziwniejszych roślin na świecie!Bukietnica, fot. Herrieynaha / Shutterstock.com Bukietnica, fot. Herrieynaha / Shutterstock.com
 1. Dziwidło olbrzymie
 2. Bukietnica
 3. Hydnora africana
 4. Korzeniówka
 5. Kwiat nietoperz
 6. Mimoza
 7. Welwiczja przedziwna
 8. Czerniec grubopędowy
 9. Włosy czarownicy
 10. Muchołówka amerykańska

Dziwidło olbrzymie

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanium) uchodzi za prawdziwy oryginał wśród roślin. Fakt, że dla nas jest niezwykłe, to nomen omen nic dziwnego, ale wyróżnia się także na tle tropikalnej flory, gdzie przecież cudów natury jest znacznie więcej. Jego charakterystyczną cechą jest zapach. Kwiatostan dziwidła o fallicznym kształcie cuchnie bowiem niczym psujące się mięso. Z tego względu często jest otoczony przez muchy, które wręcz lgną do rośliny i ją zapylają. Co ciekawe, ten dziwnie pachnący i okazały kwiatostan, który osiąga nawet 2 metry wysokości i ponad 1,5 metra szerokości, można podziwiać raz na kilka lat.
Dziwidło olbrzymie, fot. shutterstock

Bukietnica

Ważąca do 7 kg i mierząca ponad metr średnicy, Rafflesia arnoldii jest największym pojedynczym kwiatem na ziemi. Chociaż ma mięsiste, pomarańczowe płatki usiane białawymi plamkami, brakuje mu liści i korzeni, bowiem pasożytuje na drzewnej winorośli Tetrastigma w lasach deszczowych Borneo i Sumatry. Ta pasożytnicza roślina jest wizualnie niewykrywalna, dopóki nie przygotuje się do kwitnienia. Pąki wyrastają bez ostrzeżenia z zainfekowanej winorośli żywiciela i powoli pęcznieją w ciągu miesięcy do rozmiarów kapusty. Rafflesia arnoldii wydziela cuchnący zapach, który niektórzy porównują do rozkładającego się mięsa, co ma zwabić padlinożerne muchy.
Bukietnica, fot. shutterstock

Hydnora africana

Hydnora africana to pasożytnicza roślina, która żyje prawie całkowicie pod ziemią jako duża sieć korzeni połączona z żywicielem Euphorbia. Mówi się, że jest twarda jak drewno, ale jej kwitnienie może zająć nawet rok. Po długich okresach powolnego wzrostu pod ziemią Hydnora africana prezentuje owoce swojej „pracy” mięsistym kwiatem w kolorze łososiowym, który wynurza się z ziemi. Emitując uderzający aromat kału, kwiat nie jest tak atrakcyjny dla ludzi, ale jest niezwykle pociągający dla żuków gnojowych i innych padlinożernych owadów. Wewnątrz Hydnora africana znajdują się małe włoski skierowane w dół, które pomagają uwięzić chrząszcze wewnątrz kwiatu. Podczas pobytu chrząszcze żerują i rozprowadzają pyłek po całej roślinie. A kiedy duży pączek w pełni się otworzy, chrząszcze mogą znowu wędrować po ziemi, przynajmniej dopóki nie zwabi ich kolejny z tych pustynnych kwiatów. Hydnora africana można najczęściej zobaczyć w Afryce Południowej lub na Madagaskarze. Ponieważ preferuje bardzo suche, pustynne klimaty, obserwowanie jej rosnącej w narodowych ogrodach botanicznych jest mało prawdopodobne.
Kwiaty Hydnora africana, fot. shutterstock

Korzeniówka

Roślina-duch (Monotropa uniflora), znana również jako indyjska fajka zawdzięcza swój przydomek niezwykłej kolorystyce. Jest całkowicie pozbawiona chlorofilu i nie potrzebuje fotosyntezy dzięki symbiotycznej relacji z grzybami, gdzie odżywia się przez pasożytnictwo. Daje mu to eteryczny blask i zdolność do wzrostu w najciemniejszych lasach. Roślina-widmo wchłania swoje składniki odżywcze w unikalnym procesie zwanym myko-heterotrofią. Ta metoda gromadzenia składników odżywczych wymaga, aby roślina-widmo przyłączyła się do grzyba-żywiciela, który sam jest zależny od drzewa-żywiciela. Związek między grzybem-żywicielem a drzewem żywicielskim jest ogólnie korzystny dla obu stron, ponieważ mogą one wymieniać ważne składniki odżywcze, ale roślina-widmo wchodzi do równania tylko po to, by „ukraść” składniki odżywcze z drzewa za pośrednictwem grzyba. Roślina-widmo jest więc często określana jako gatunek pasożytniczy.
Monotropa uniflora, fot. shutterstock

Kwiat nietoperz

Z wąsami, które prawie muskają ziemię, unikalna roślina, formalnie znana jako Tacca chantrieri, ma przypominać czarnego nietoperza, stąd jej przydomek Czarny Kwiat Nietoperza. Pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej kwiat wyrasta z dużych, pięknych zielonych liści i preferuje zacienione, wilgotne środowiska. I jak wiele pięknych rzeczy, ma spore wymagania. Jeśli nie otrzyma odpowiedniego cienia i dobrej cyrkulacji powietrza, kwiat prawdopodobnie zwiędnie. Ze względu na brak mrozoodporności, w naszym klimacie uprawiany jest jedynie jako roślina doniczkowa.
Tacca Chantrieri, fto. shutterstock

Mimoza

Możesz łatwo przeoczyć to zioło, z delikatnymi różowymi kwiatami i delikatnymi, podobnymi do paproci liśćmi. Mimoza wstydliwa inaczej czułek wstydliwy (Mimosa pudica) nie tylko wygląda skromnie. Samo dotknięcie liści powoduje, że zwijają się do środka i opadają w dół – stąd nazwa gatunkowa kwiatu, pudica, po łacinie „nieśmiała, nieśmiała lub kurcząca się”. Naukowcy wciąż nie są pewni, jak działa to zjawisko, ale tajemnica może leżeć w białym, wypełnionym płynem worku, zwanym pulvinus. Niektórzy badacze uważają, że dotyk lub inny bodziec powoduje zmianę przepuszczalności komórek, która pozwala im wypłukać jony i wodę, która została związane z utratą ciśnienia turgoru – siły, która nadaje roślinom sztywność. To może być przyczyną ich składania się. Nikt nie wie dokładnie, dlaczego mimoza rozwinęła tę umiejętność, ale niektórzy uważają, że ruchy te mogą odstraszyć pasące się zwierzęta, które próbują zjeść roślinę.
Mimoza, fot. shutterstock

Welwiczja przedziwna

Może wyglądać jak sterta zwiędłych liści, ale w rzeczywistości, to prawdziwa roślina! Welwitschia Mirabilis to wyjątkowa roślina, która występuje tylko na pustyni Namibii. Szacunkowa żywotność tej dziwnie wyglądającej rośliny wynosi od 500 do 1500 lat. Może przetrwać w wielu ekstremalnych warunkach pogodowych. Ten dziwny gatunek ma również oddzielne rośliny męskie i żeńskie. W ciągu całego swojego życia każda roślina wytwarza tylko dwa liście, które często pod wpływem smagania wiatrem dzielą się na wiele segmentów.
Welwiczja przedziwna, fot. shutterstock

Czerniec grubopędowy

Actaea pachypoda to niewielka roślina typu kulistego, pochodząca z lasów Ameryki Północnej. Nazywana jest również okiem lalki ze względu na specjalnie ukształtowane owoce. Owoce wielkości grochu rozwijają się późnym latem i dojrzewają przez wczesną jesień, często utrzymując się do pierwszych przymrozków. Jagody wyrastają z łodygi na grubych szypułkach, które przybierają jaskrawoczerwony kolor, co stanowi wyraźny kontrast z białymi owocami porcelany kostnej. Znamiona kwiatowe tworzą ciemną kropkę na zewnętrznym końcu jagód, dzięki czemu wyglądają jak oczy, podobnie jak porcelanowe oczy używane w lalkach. Jagody są trujące i nigdy nie powinny być spożywane.
Czerniec grubopędowy, fot. shutterstock

Włosy czarownicy

Włosy czarownicy (Cuscuta), to rodzaj ponad 200 różnych pasożytniczych roślin. Występują w klimacie tropikalnym, ale można je spotkać w obszarach umiarkowanych – w tym w Wielkiej Brytanii. Cuscuta jest często identyfikowana jako masa zielonej, brązowej lub pomarańczowej substancji podobnej do spaghetti zwisającej z innych drzew. Brakuje jej chlorofilu, więc musi żywić się innymi roślinami (podobnie jak wampir), aby się rozmnażać. Co jeszcze dziwniejsze, Cuscuta potrafi zidentyfikować otaczające ją rośliny na podstawie samego zapachu.
Cuscuta, fot. shutterstock

Muchołówka amerykańska

Muchołówka amerykańska znana również jako Dionaea muscipula jest rośliną mięsożerną. Najbardziej charakterystyczna z roślin mięsożernych, niesamowita, pozornie czująca natura muchołówki, która wywarła wpływ na popkulturę, w tym na Pokémony czy film z 1960 roku Sklepik z horrorami. Karol Darwin opisał kiedyś tę roślinę jako „jedną z najwspanialszych na świecie”, choć jest mało prawdopodobne, że jej ofiary-owady się z tym zgadzają. Roślina używa słodkiego nektaru, aby zwabić muchy, a kiedy jedna wyląduje i wyzwoli w pułapce cienkie włoski, roślina zamyka się wokół muchy i trawi jej tkanki za pomocą enzymu.
Dionaea muscipula, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. “https://www.nhm.ac.uk/discover/weird-plants.html”; data dostępu: 2021-10-29
 2. “https://www.sierraclub.org/sierra/2014-2-march-april/7-worlds-strangest-flowers”; data dostępu: 2021-10-28
 3. “https://themysteriousworld.com/top-10-most-amazing-and-strangest-plants-in-the-world/”; data dostępu: 2021-10-28
 4. “https://www.audleytravel.com/blog/2010/may/unusual-plants-and-trees”; data dostępu: 2021-10-27
 5. “https://themysteriousworld.com/top-10-most-amazing-and-strangest-plants-in-the-world/”; data dostępu: 2021-10-26
Ocena (4.0) Oceń: