Natura nigdy nie przestaje nas zadziwiać. Naukowcy oszacowali, że na Ziemi żyje 8,7 miliona gatunków zwierząt. Niektóre z nich są dzikie (lwy, rekiny, tygrysy). Niektóre są urocze (króliki, jelenie, wydry). A inne są, cóż, naprawdę dziwne. Na całym świecie znajdziesz wyjątkowe zwierzęta, które wykazują naprawdę niezwykłe i dziwaczne cechy. Matka Natura ma dziwne poczucie humoru. Jej kreacje obejmują małpy z ogromnymi nosami, płaza przypominającego penisa, nie wspominając o najsmutniejszej na świecie rybie. Oto 10 najdziwniejszych zwierząt, które zamieszkują nasz glob.

- Najdziwniejsza ośmiornica na świecie
- Najdziwniejszy ptak na świecie
- Najdziwniejsza antylopa na świecie
- Najdziwniejsza małpa na świecie
- Najdziwniejszy płaz na świecie
- Najdziwniejsza ryba na świecie
- Najdziwniejszy pająk na świecie
- Najdziwniejszy kret na świecie
- Najdziwniejsza żaba na świecie
- Najdziwniejszy wąż na świecie
Najdziwniejsza ośmiornica na świecie
Ta urodzona ośmiornica została zakwalifikowana do Grimpoteuthis – grupy zwanej potocznie Dumbo. Nazwa ta jest ukłonem w stronę kreskówki Disneya z lat 40. Bowiem ośmiornica z rodzaju Grimpoteuthi ma płetwy przypominające uszy słonia i pływa w głębinach morskich. Grimpoteuthis sp. zamieszkuje najgłębsze, najciemniejsze części Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku, co utrudnia jej badanie. Spędza większość życia zawieszona tuż nad dnem morskim. Tutaj składa jaja i poluje na zdobycz, takie jak skorupiaki, małże i inne podwodne robaki. Podobnie jak wszystkie ośmiornice, ma również możliwość dowolnej zmiany koloru skóry. Ale w przeciwieństwie do innych ośmiornic, dumbo nie produkuje atramentu. Jako alternatywną obronę niektóre mają macki wyłożone ostrymi kolcami.
Ośmiornica Dumbo. NOAA Okeanos Explorer, Public domain, via Wikimedia Commons
Najdziwniejszy ptak na świecie
Trzewikodziób (Balaeniceps rex) ma dziwny i imponujący wygląd. Wydaje się niemożliwe, że mógł mieć tak ogromny dziób, ale ta cecha, która przypomina drewniany but, jest prawdziwą częścią jego anatomii. Z masywnym, niezdarnym dziobem poluje na bagnach północno-wschodniej Afryki. Czai się na duże ryby, takie jak dwudyszne, węgorze i sumy, a także jaszczurki nilowe, węże i małe krokodyle. Na ogół można go zobaczyć, gdy idzie powoli przez bagno podczas polowania lub stoi nieruchomo w wodzie. Często stoi w miejscu przez długi czas i jest bardzo cierpliwy. Kiedy jednak zauważy ofiarę, wkracza do akcji. Nie mówią wiele, w rzeczywistości przez większość czasu milczą. Czas, w którym hałasują, jest czasem godowym. Odgłosy wydawane przez trzewikodzioba brzmią podobnie do wołania hipopotama, ale na sterydach. Ptaki wydają głośny okrzyk, który przypomina odgłos karabinu maszynowego. Jednak dla partnera jest to główna atrakcja w okresie lęgowym. Co zaskakujące, Balaeniceps rex ten może żyć do 50 lat, co czyni go jednym z najdłużej żyjących dzikich ptaków.
Trzewikodziób, fot. shutterstock
Najdziwniejsza antylopa na świecie
Suhak stepowy (Saiga tatarica) jest doskonale przystosowany do surowych warunków półpustynnych łąk w Azji Środkowej, które należą do ostatnich pozostałych obszarów dzikiej przyrody w Eurazji. Ta niezwykła antylopa ma charakterystyczny duży, bulwiasty nos. Uważa się, że nos Saiga tatarica ma niezwykłą strukturę, która odfiltrowuje kurz podczas suchego lata. Kiedyś były liczne, wędrując obok mamutów i tygrysów szablozębnych po rozległych krajobrazach rozciągających się od Wysp Brytyjskich po Alaskę, ale niestety ich liczba gwałtownie spada i są teraz krytycznie zagrożone.
Samica Saiga tatarica, fot. shutterstock
Najdziwniejsza małpa na świecie
Nosacze sundajskie (Nasalis larvatus) występują endemicznie w dżungli Borneo i nigdy nie błądzą z dala od wysp, rzek, namorzynów i bagien. Są gatunkiem silnie nadrzewnym i tylko okazjonalnie zapuszczają się na ląd w poszukiwaniu pożywienia. Żyją w zorganizowanych grupach haremowych, składających się z dominującego samca i od dwóch do siedmiu samic oraz ich potomstwa. Nosacz sundajski jest najbardziej znany ze swojego wyglądu. Samica ma słodką buzię z zadartym nosem; jasne, szeroko otwarte oczy; pulchny brzuch. Samiec jest bardziej… uderzający. Wyraźne czoło zakrywa jego oczy, a jego nos może osiągnąć imponującą długość 17,5 centymetra. Trudno w to uwierzyć, ale samce używają swoich mięsistych, obwisłych nosów, aby przyciągnąć partnerkę. Naukowcy uważają, że te duże organy tworzą komorę echa, która wzmacnia wołanie małpy, imponując samicom i onieśmielając rywali.
Nosacz sundajski, fot. shutterstock
Najdziwniejszy płaz na świecie
Stworzenie odkryte przez inżynierów budujących tamę w Amazonii to rodzaj pozbawionego kończyn płaza, który przypomina dżdżownicę lub, jak niektórzy zauważają, pewną część męskiej anatomii. Niewiele wiadomo o tym gatunku. Atretochoana eiselti jest największym czworonogiem bez płuc, zamiast tego oddycha przez skórę. Ma mięsiste płetwy grzbietowe i uważa się, że żyje w szybko płynącej wodzie. Możliwe, że zmarszczki na skórze służą do zwiększenia całkowitej powierzchni skóry w celu ułatwienia jej oddychania. Caecilians to zazwyczaj drapieżniki, żywiące się małymi rybami, robakami i innymi bezkręgowcami wodnymi. Mają słaby wzrok i nawigują głównie za pomocą węchu.
Atretochoana eiselti (Taylor, 1968) in life. (A) Habitus MPEG 33292. Photo: J. T. Coragem. (B) and (C) Head of MPEG 33292. Photos: J. T. Coragem. (D) Habitus
Najdziwniejsza ryba na świecie
Ryba Psychrolutes marcidus – nazywana „blobfish” – żyje u wybrzeży południowo wschodniej Australii i Tasmanii, na głębokości od 600 do 1200 m, gdzie ciśnienie atmosferyczne jest kilkadziesiąt razy wyższe niż na poziomie morza. Jej galaretowate ciało jest nieco gęstsze niż woda, więc „blobfisz” dryfuje sobie spokojnie po dnie oceanu. Blobfish jest gatunkiem znanym nauce od prawie stu lat, ale stosunkowo niedawno zdobył olbrzymią popularność w internecie ze względu na swój komiczny, glutowaty wygląd. Z tego powodu ryba blobfish stała się bohaterką tysięcy memów i śmiesznych obrazków. Warto jednak podkreślić, że używane do nich zdjęcia przedstawiają okazy wyciągnięte ze swojego środowiska naturalnego, którym są bardzo głębokie wody; idealnie przystosowana do funkcjonowania pod ogromnym ciśnieniem ryba, wyciągnięta na powierzchnię przez trałującą dno sieć, podlega gwałtownej dekompresji. Naczynia krwionośne w skórze pękają, stąd blobfish przybiera przekrwiony, różowy kolor; ze względu na miękkie tkanki i brak silnego szkieletu kostnego, całe ciało blobfish nadyma się i rozpręża, tworząc galaretowatą masę.
Ryba Psychrolutes marcidus – nazywana „blobfish”, źródło: www.nmfs.noaa.gov
Najdziwniejszy pająk na świecie
Macracantha arcuata to z pewnością jeden z najbardziej niezwykłych pająków, jakie możemy podziwiać z masywnymi rogami o wątpliwym przeznaczeniu. Macracantha arcuata, powszechnie znany jako długorogi tkacz, należy do rodzaju Macracantha z rodziny Araneidae. Samice mają parę wyjątkowo długich, zakrzywionych kolców na brzuchu i często są jaskrawo ubarwione. Długość tych dwóch kolców jest znacznie większa niż rozmiar pająka. Macracantha arcuata występuje na terenach zalesionych od północno-wschodnich Indii i Bangladeszu przez Junnan, Kambodżę, Laos, Birmę, Tajlandię i Wietnam po Półwysep Malajski, Singapur i Borneo. Taksonomia i filogeneza tych pająków są słabo zbadane ze względu na ich wewnątrzgatunkowe różnice morfologiczne, rzadkość osobników męskich w kolekcjach oraz brak charakterystycznych cech morfologicznych w starszych opisach.
Macracantha arcuata, fot. shutterstock
Najdziwniejszy kret na świecie
Gwiazdonos amerykański (Condylura cristata) jest z pewnością jednym z najdziwniejszych zwierząt na świecie. Gdybyś miał stanąć twarzą w twarz z jednym, można by pomyśleć, że na jego głowie znajduje się mała ośmiornica. A jak na zwierzę, które jest prawie ślepe, gatunek jest zdumiewająco szybki: potrafi znaleźć i pożreć owada w ciągu ćwierć sekundy. Gdy mały drapieżnik przemierza rozmokłe gleby, kiwa głową w ciągłym ruchu. W ciemnym, podziemnym świecie kreta wzrok jest bezużyteczny ‒ zamiast tego czuje świat pulsujący ofiarą. Kret poluje, uderzając gwiazdą o ziemię tak szybko, jak to możliwe. Wygląda to na przypadkowe działanie, ale tak nie jest. Z każdym dotknięciem 100 000 włókien nerwowych przesyła informacje do mózgu kreta. To pięć razy więcej czujników dotykowych niż w ludzkiej dłoni, a wszystkie są umieszczone w nosie.
Gwiazdonos amerykański, fot. shutterstock
Najdziwniejsza żaba na świecie
Purpurowa żaba indyjska, znana również jako żaba świńska, została formalnie odkryta w 2003 roku. Ten kolorowy płaz jest zagrożonym gatunkiem występującym w górach zachodnich Ghatów w Indiach. Z pulchnym, fioletowym ciałem i spiczastym, przypominającym świnię pyskiem, nie przypomina żadnej innej żaby na Ziemi. Niektóre z niezwykłych cech purpurowej żaby to adaptacje do jej stylu życia: zwierzę spędza większość roku pod ziemią, używając swoich krótkich, grubych kończyn jak łopaty do kopania głębokich dołów (nawet 3,7 metra). Kiedy żaby pojawiają się na krótki okres w porze monsunowej, aby kopulować, samce wzywają samice - co nie jest niczym niezwykłym wśród żab. Naukowcy odkryli jednak, że samce żab mają swój własny rytm: wzywają z podziemia, pod cienką warstwą ziemi w pobliżu wejścia do wąskich tuneli wypełnionych luźną ziemią.
Żaba purpurowa. Karthickbala at ta.wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Najdziwniejszy wąż na świecie
Chociaż mogą wyglądać jak małe smoki, włochate żmije krzewiaste (Atheris hispida) są jadowitym gatunkiem żmii endemicznej dla Afryki Środkowej. Ich wyjątkowo ostre łuski grzbietowe nadają im szczeciniasty wygląd - są również znane jako żmija krzaczasta o szorstkiej łusce i żmija krzewiasta.
Atheris hispida, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
- “https://www.treehugger.com/worlds-weirdest-creatures-4859056”; data dostępu: 2021-01-20
- “https://www.livescience.com/25707-10-weirdest-animal-discoveries.html”; data dostępu: 2021-01-20
- “https://www.nationalgeographic.com/news/2017/04/star-nosed-mole-touch-pain-senses/”; data dostępu: 2021-01-22
- “https://www.boredpanda.com/strange-unusual-animals/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic”; data dostępu: 2021-01-20
- “https://www.telegraph.co.uk/travel/safaris-and-wildlife/The-worlds-weirdest-animals-and-where-to-see-them/”; data dostępu: 2021-01-20