Najgłębsze jeziora w Polsce

Jezioro to zbiornik wodny otoczony lądem, który nie łączy się z morzem. Większość jezior jest zasilana przez rzeki, strumienie i topniejący śnieg. Jezioro można znaleźć wszędzie; w rejonach górskich, basenach, stopionych obszarach lodowcowych i strefach ryftowych. Zostały one utworzone przez ruchy lodowców, osuwiska, zapadliska i erupcje wulkanów. W zależności od tego, gdzie dokładnie się znajdują, jeziora różnią się objętością, powierzchnią i głębokością. Oto 10 najgłębszych jezior w Polsce!Wigry, fot. shutterstockWigry, fot. shutterstock
 1. Jezioro Hańcza, woj. podlaskie, głębokość: 108,50 m
 2. Jezioro Drawsko, woj. zachodnio-pomorskie, głębokość: 79,70 m
 3. Wielki Staw Polski, woj. małopolskie, głębokość: 79,30 m
 4. Czarny Staw pod Rysami, woj. małopolskie, głębokość: 76,40 m
 5. Jezioro Wigry, woj. podlaskie, głębokość: 74,20 m
 6. Jezioro Wdzydze, woj. pomorskie, głębokość: 72,00 m
 7. Jezioro Wuksniki, woj. warmińsko mazurskie, głębokość: 68,00 m
 8. Babięty Wielkie, woj. warmińsko-mazurskie, głębokość: 65,20 m
 9. Jezioro Morzycko, woj. zachodnio-pomorskie, głębokość: 60,70 m
 10. Jezioro Ciecz, woj. lubuskie, głębokość: 58,80 m

Jezioro Hańcza, woj. podlaskie, głębokość: 108,50 m

Jezioro Hańcza położone jest na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jest to najgłębsze jezioro w Polsce, a nawet w całej środkowej Europie (maksymalna głębokość to 108,50 m). Powstało z topnienia lodowca w głębokim tunelu wyrzeźbionym przez lodowiec. Brzegi Hańczy otoczone są stromymi zboczami, a tutejszą plażę pokrywają rozległe głazy. Hańcza to jezioro o krystalicznie czystych, zimnych i dobrze napowietrzonych wodach. Nie dziwi zatem, że jest siedliskiem unikalnej fauny bezkręgowców oraz rzadkich i chronionych gatunków ryb. Głębokość wody oraz jej przejrzystość często sprawiają, że zbiornik jest atrakcyjny dla miłośników nurkowania.
Jezioro Hańcza, fot. shutterstock

Jezioro Drawsko, woj. zachodnio-pomorskie, głębokość: 79,70 m

Jezioro Drawsko to drugie pod względem głębokości jezioro w Polsce. Położone jest na Pojezierzu Drawskim w południowej części Drawskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro Drawsko powstało w wyniku skrzyżowania kilku polodowcowych rynien, dzięki czemu powstał akwen o złożonej linii brzegowej. Wiele czynników środowiskowych decyduje o wyjątkowym charakterze tego miejsca. Bardzo ważne są szmaragdowozielone wody i piaszczyste plaże. Jezioro Drawsko oferuje doskonałe warunki nie tylko do żeglowania, ale także do uprawiania innych sportów wodnych.
Drawsko, fot. shutterstock

Wielki Staw Polski, woj. małopolskie, głębokość: 79,30 m

Wielki Staw Polski jest najgłębszym i najdłuższym (998 m) jeziorem w Tatrach i trzecim co do głębokości jeziorem w Polsce. Położony jest w Tatrach Wysokich, na wysokości 1665 m n.p.m. w Dolinie Pięciu Stawów u zboczy Miedzianego. Powstał ze zbiegu jęzorów lodowcowych schodzących z Dolinki  pod Kołem i Puste oraz od Czarnej Ławki i kotła pod Szpiglasowym  Wierchem. Od północnego-wschodu staw jest spiętrzony wysokim na 8–25 m grzbietem moreny czołowej.
Wielki Staw, fot. shutterstock

Czarny Staw pod Rysami, woj. małopolskie, głębokość: 76,40 m

Czarny Staw pod Rysami to górskie jezioro polodowcowe położone po polskiej stronie Rysów w Tatrach. Na wysokości 1583 m n.p.m. góruje nad pobliskim Morskim Okiem. Jego maksymalna głębokość to 76,40 m. Czarny Staw zawdzięcza swoją od ciemnego zabarwienia wody, które pochodzi od sinic z gatunku Pleurocapsa. W wodach Czarnego Stawu pod Rysami panują bardzo surowe i niesprzyjające warunki do życia fauny.
Czarny Staw, fot. shutterstock

Jezioro Wigry, woj. podlaskie, głębokość: 74,20 m

Wigry położone jest w lasach Puszczy Augustowskiej – około 80 proc. jego linii brzegowej porastają drzewa. Na jeziorze znajduje się 19 mniejszych i większych wysp, a w jego wodach żyje aż 26 gatunków ryb, w tym pstrągi, okonie i szczupaki. Jezioro i jego okolice wchodzą w skład Wigierskiego Parku Narodowego, co oznacza, że istnieje szereg zasad i przepisów, których turyści powinni przestrzegać. Wigry są też uważane za „strefę ciszy”. Biwaki i ogniska są dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach. Jezioro jest idealnym miejscem dla miłośników kajakarstwa i pływania łódką.
Jezioro Wigry, fot. shutterstock

Jezioro Wdzydze, woj. pomorskie, głębokość: 72,00 m

Jezioro Wdzydze to jedno z największych i najgłębszych jezior w Polsce ‒ ma długość około 8 km i osiąga szerokość blisko 3 km, a jego głębokość maksymalna sięga 72,00 m. Jezioro Wdzydze to doskonały przykład polodowcowej rzeźby krajobrazu jeziornego. Zbiornik ma kształt dwóch głębokich, przecinających się rynien, co przywodzi na myśl krzyż. Jezioro powstało podczas zlodowacenia bałtyckiego. To także miejsce występowania rzadkich gatunków ptaków, ryb, płazów i owadów i roślinności wodnej.
Jezioro Wdzydze, fot. shutterstock

Jezioro Wuksniki, woj. warmińsko mazurskie, głębokość: 68,00 m

Wuksniki jest najgłębszym jeziorem Pojezierza Mazurskiego, którego maksymalna głębokość wynosi 68,00 m. Ma rozwiniętą linię brzegową ‒ dominują łąki i pastwiska, a na południowo-wschodnim brzegu jeziora występują lasy. Jezioro Wuksniki znajduje się w specjalnym obszarze ochrony siedlisk Natura 2000 Jezioro Wukśniki. Ze względu na stosunkowo przejrzystą wodę (I klasa czystości) i dużą głębokość doskonale nadaje się do nurkowania.

Babięty Wielkie, woj. warmińsko-mazurskie, głębokość: 65,20 m

Jezioro Babięty Wielkie zlokalizowane jest w województwie warmińsko – mazurskim w sercu Pojezierza Mrągowskiego. Maksymalna głębokość zbiornika dochodzi do nawet do 65 metrów. Rynnowe  jezioro posiada urozmaiconą linię brzegową którą porastają zazwyczaj trzciny, sitowia, lasy i łąki pokryte dziką roślinnością.

Jezioro Morzycko, woj. zachodnio-pomorskie, głębokość: 60,70 m

Jezioro Morzycko położone jest na Pojezierzu Myśliborskim, w województwie zachodniopomorskim. Przez zbiornik przepływa rzeka Słubia. To polodowcowe jezioro jest częścią Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Morzycko pod względem głębokości zajmuje 9 miejsce w kraju ‒ powierzchnia jeziora wynosi 342 ha, a maksymalna głębokość - 60 metrów. Z uwagi na czystość i przejrzystość wody, jezioro to jest bardzo cenione przez nurków.
Jezioro Morzycko, fot. shutterstock

Jezioro Ciecz, woj. lubuskie, głębokość: 58,80 m

To jezioro rynnowe jest najgłębszym zbiornikiem regionu środkowej Odry, osiągając głębokość 58,80 m. Średnia głębokość jeziora wynosi 19,3 m, a jego powierzchnia to 187,5 ha. Jezioro posiadające wodę I klasy czystości, znajduje się na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego i otoczone jest lasami, głównie buczynami. W przeszłości było połączone z Jeziorem Łagowskim, ale kilkaset lat temu oba jeziora zostały sztucznie rozdzielone przez joannitów. Jezioro jest domem dla wielu gatunków ryb, w tym pstrąga jeziornego, sielawy, suma, sandacza, szczupaka, karpia czy węgorza. Nad jeziorem znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Jezioro Ciecz, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JSz)
 


Bibliografia

 1. “https://www.jezioro.com.pl/”; data dostępu: 2021-08-09
 2. “https://jeziorapolski.pl/en/hancza-lake-the-deepest-lake-in-poland/”; data dostępu: 2021-08-09
 3. “https://www.poland.travel/en/nature/lake-hancza-%E2%80%93-a-nature-reserve”; data dostępu: 2021-08-10
 4. Ślusarczyk, Janusz M. ; “Badanie jezior tatrzańskich z zakresu limnologii w latach 1804-1918”; Kwartalnik Historii Nauki i Techniki 52/2, 155-177;
Ocena (5.0) Oceń: