Najniebezpieczniejsze zwierzęta na świecie

Co według Ciebie jest najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem na świecie? Rekin? Tygrys? A może krokodyl? Chociaż te największe drapieżniki są przerażającymi zabójcami, najbardziej śmiercionośne zwierzę na świecie jest w rzeczywistości bardzo małe i niepozorne. Oto 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie.Hipopotam należy do najgroźniejszych ssaków lądowych na świecie, fot. shutterstockHipopotam należy do najgroźniejszych ssaków lądowych na świecie, fot. shutterstock
 1. Rekin
 2. Lew
 3. Hipopotam
 4. Słoń
 5. Krokodyl
 6. Mucha tse-tse
 7. Pies
 8. Wąż
 9. Ślimak
 10. Komar

Rekin


Ataki rekinów nie są tylko filmową fikcją, ale rzeczywiście czasem się zdarzają. Najczęściej dochodzi do nich na wybrzeżach USA i Australii. Wśród wielu gatunków rekinów, dla ludzi najbardziej niebezpieczne są dwa: żarłacz biały i żarłacz tygrysi. Mimo medialnej nagonki ataki rekinów są dość rzadkie. W 2014 r. na całym świecie odnotowano tylko trzy zgony związane z atakami rekinów, a w 2015 było ich sześć.
Żarłacz biały, fot. shutterstock

Lew


Lwydrapieżnikami i będą postrzegać ludzi jako zdobycz, zwłaszcza te lwy żyjące na wolności. Zrozumienie, że polowanie jest instynktowne dla lwów, jest najlepszym sposobem na uniknięcie śmierci w paszczy tego drapieżnika. Szacunki dotyczące zgonów związanych z lwami również różnią się z roku na rok. Badanie z 2005 roku wykazało, że od 1990 roku lwy zabiły 563 osoby w samej Tanzanii, co daje średnio około 22 osób rocznie. Dodatkowe zgony prawdopodobnie zdarzają się poza Tanzanią, ale trudno jest znaleźć konkretną liczbę.
Lew, fot. shutterstock

Hipopotam


Charakterystyczny beczkowaty tułów, krótkie nóżki i duża głowa – choć hipopotam wygląda dość sympatycznie, bywa bardzo niebezpieczny. Mało znany jest fakt, że zwierzęta roślinożerne są w stanie zabić człowieka. Choć jest niezgrabny, hipopotam jest najbardziej śmiercionośnym dużym ssakiem lądowym na świecie, zabijając w Afryce około 500 osób rocznie. Hipopotamy mimo, iż są zwierzętami roślinożernymi posiadają groźną broń – długie kły, którymi mogą zadawać głębokie rany. Jego zakręcone siekacze są ostre jak żyletki i mogą osiągać do 60 cm długości. Na domiar złego hipopotam potrafi otworzyć swoją paszczę na taką szerokość, że szczęki tworzą kąt 150 stopni. Dzięki czemu są w stanie bez większego trudu zgnieść łódź czy przeciąć kajak na pół. Zwierzę potrafi jednym ruchem szczęki zabić krokodyla, więc łatwo sobie wyobrazić co taki agresywny hipopotam może zrobić z człowiekiem.
Hipopotam, fot. shutterstock

Słoń


Słonie wydają się majestatycznymi, łagodnymi zwierzętami, które nie skrzywdziłyby nawet muchy. Jednak w obliczu zagrożenia potrafią zaciekle bronić swojego terytorium i rodziny.  Wiadomo, że słonie napadają na wioski lub pola uprawne w Azji Południowej, a czasami depczą ludzi, którzy staną im na drodze. Już sam rozmiar i waga wystarczą, aby zadać śmiertelny cios jednym uderzeniem. Według szacunków, od ataków słoni ginie od 100 do 500 ludzi rocznie. Na obszarach, na których dochodzi do kłusownictwa lub gdzie ich siedlisko jest zagrożone, słonie są znacznie bardziej agresywne.
Słoń, fot. shutterstock

Krokodyl


Krokodyle niekoniecznie celowo polują na ludzi, ale są oportunistycznymi zabójcami. W samej Afryce rocznie dochodzi do kilkuset ataków krokodyli na ludzi, z których prawie połowa kończy się śmiercią, w zależności od gatunku. Szacuje się, że na całym świecie krokodyle zabijają około 1000 osób rocznie, znacznie więcej niż rekiny. Aligatory, które występują na wolności tylko w USA i Chinach, są mniej agresywne niż krokodyle, ale nadal mogą być niebezpieczne. Według władz stanowych w amerykańskim stanie Floryda od 1948 roku aligatory zabiły 22 osoby.
Krokodyl, fot. shutterstock

Mucha tse-tse


Mucha tse-tse jest z grubsza podobna rozmiarem i wyglądem do zwykłej muchy domowej, ale ma o wiele większe możliwości. Mucha tse-tse używa dużej trąby do gryzienia kręgowców, w tym ludzi, i wysysania ich krwi. Niestety przenosi także afrykańską trypanosomatozę, chorobę pasożytniczą, która powoduje gorączkę, bóle głowy i stawów, a następnie wymioty, obrzęk mózgu i śpiączkę. Uważa się, że co roku od 20 000 do 30 000 ludzi zapada w śpiączkę z powodu tej choroby, przy czym zdecydowana większość w Afryce Subsaharyjskiej. Szacuje się, że z powodu chorób przenoszonych przez muchy tse-tse rocznie umiera około 10 000 osób.
Mucha tse-tse

Pies


Najlepszy przyjaciel człowieka? Być może, ale są wyjątki. Wściekłe psy są odpowiedzialne za śmierć około 25 000 ludzi rocznie. Według WHO w krajach, w których psy często są nosicielami wścieklizny, są one powodem 99% zakażeń. Kraje o dużej liczbie bezpańskich psów, w tym Indie, są najbardziej dotknięte problemem. Według WHO około 36% zgonów z powodu wścieklizny na świecie ‒ czyli około 20 000 ‒ ma miejsce w Indiach. Zgony z powodu pogryzienia przez psy są znacznie rzadsze.
Pies, fot. shutterstock

Wąż


Szacuje się, że co roku węże zabijają około 50 000 ludzi. Najbardziej jadowitym wężem na świecie jest tajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus). Jego jad jest silnie toksyczny i może zabić człowieka w mniej niż 45 minut. Ponad 80% osób ugryzionych przez tajpany umiera. Ale nie jest największym zabójcą wśród węży, ponieważ rzadko wchodzi w interakcje z ludźmi. Echis – rodzaj jadowitego węża z podrodziny żmij znajduje się w pierwszej dziesiątce pod względem toksyczności jadu - umiera tylko 10% ofiar ukąszeń - ale żyje na terenach miejskich i dosyć często atakuje ludzi. Szacuje się, że wąż zabija rocznie około 5000 ludzi ‒ więcej niż jakikolwiek inny wąż. Taipan pochodzi z centralnej Australii, podczas gdy żmija występuje w Pakistanie, Indiach, Sri Lance, częściach Bliskiego Wschodu i Afryki, na północ od równika.
Tajpan pustynny, fot. shutterstock

Ślimak


Ślimaki mogą wydawać się całkiem nieszkodliwe. Jednak mogą one, nie bezpośrednio, stanowić zagrodzenie dla ludzi. Ślimaki słodkowodne przenoszą chorobę pasożytniczą zwaną schistosomatozą, która zaraża prawie 250 milionów ludzi, głównie w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. „To jeden z najbardziej śmiercionośnych pasożytów na świecie” - mówi Susanne Sokolow, ekolog od chorób w Hopkins Marine Station Uniwersytetu Stanforda. Ślimaki słodkowodne przenoszą pasożytnicze larwy S. mansoni, które trafiają do zbiorników wodnych, a następnie przez skórę do naszych organizmów. Po wniknięciu do ciała larwy zakażają ludzi chorobą zwaną schistosomatozą, która może powodować intensywny ból brzucha i krew w stolcu lub moczu. WHO szacuje, że schistosomatozie można przypisać od 20 000 do 200 000 zgonów rocznie.
Ślimak słodkowodny, fot. shutterstock

Komar


Największym zagrożeniem dla ludzkości są komary, które zabijają rocznie więcej ludzi niż wszystkie zwierzęta w rankingu razem wzięte. Dlaczego coś, co nie ma wielkich kłów, jadowitych kolców czy długich ostrych pazurów – jest tak zabójcze? Te małe, niepozorne owady roznoszą choroby, takie jak malaria, żółta febra, denga filarioza, gorączka doliny Rift. Śmiertelnym zagrożeniem jest samica komara, która, by złożyć jaja, musi pić krew i jednocześnie wstrzykuje w ukąszone miejsce własną ślinę w której znajdować się mogą zarazki np. malarii. W 2015 r. malaria zabiła 438 tys. osób. – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia.
Komar, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. BBC.com; “What are the world's deadliest animals?”; data dostępu: 2020-12-17
 2. DIA RAMSEY, BUSINESS INSIDER ; “These Are The Top 15 Deadliest Animals on Earth”; data dostępu: 2020-12-17
 3. Compassion.com.au; “The 5 Deadliest Animals in the Developing World”; data dostępu: 2020-12-18
 4. Safarisafricana.com; “Most Dangerous Animals In Africa the 10 deadliest animals in Africa”; data dostępu: 2020-12-18
 5. Eric Boodman; “Killer snails and assassin bugs: secrets of the world’s deadliest creatures”; data dostępu: 2020-12-19
Ocena (4.6) Oceń: