Największe jeziora na świecie

Jeziora mogą być słodkowodne lub słonowodne, naturalne lub stworzone przez człowieka. Możesz je znaleźć na dużych wysokościach i na poziomie morza. Niektóre są niewiele większe niż staw, podczas gdy inne są tak duże, że nie widać przeciwległej linii brzegowej. Największe jeziora na świecie znane są nie tylko ze swoich ogromnych rozmiarów. Jeziora te są częściej odwiedzane ze względu na ich bogatą florę i faunę, a także oferowane wycieczki, które gwarantują wyjątkowe wrażenia. Oto 10 największych jezior na świecie!Kaukaz i Morze Kaspijskie, zdjęcie satelitarne NASA, żródło: shutterstockKaukaz i Morze Kaspijskie, zdjęcie satelitarne NASA, żródło: shutterstock
 1. Morze Kaspijskie
 2. Jezioro Górne (Lake Superior)
 3. Jezioro Wiktorii
 4. Jezioro Huron
 5. Jezioro Michigan
 6. Jezioro Tanganika
 7. Jezioro Bajkał
 8. Wielkie Jezioro Niedźwiedzie (Great Bear Lake)
 9. Jezioro Malawi
 10. Wielkie Jezioro Niewolnicze (Great Slave Lake)

Morze Kaspijskie

powierzchnia: 371.000 km2, kraje przybrzeżne: Azerbejdżan, Iran, Kazachstan, Rosja, Turkmenistan

Niech nie zmyli Cię nazwa, bo chociaż Morze Kaspijskie ma cechy zarówno jeziora, jak i morza, często jest uważane za największe jezioro na świecie. Z naukowego punktu widzenia Morze Kaspijskie zaliczane jest do basenu endoreicznego, co oznacza, że jego zawartość nie spływa do żadnych zewnętrznych zbiorników wodnych. Jednak nie zawsze tak było. Badania wykazały, że 11 milionów lat temu Morze Kaspijskie było połączone z oceanami świata poprzez Morze Czarne, Morze Śródziemne i Morze Azowskie.
Morze Kaspijskie, fot. shutterstock

Jezioro Górne (Lake Superior)

powierzchnia: 82.170 km2, kraje przybrzeżne: Kanada, Stany Zjednoczone

Ten zbiornik wodny powstał około 1,2 miliarda lat temu w północnoamerykańskiej szczelinie międzykontynentalnej, co prawie spowodowało rozpad kontynentu północnoamerykańskiego. Na szczęście dla nas szczelina nie zdołała wytworzyć basenu oceanicznego i zamiast tego utworzyła słodkowodne jezioro, które teraz nazywamy Jeziorem Górnym. Dziś jezioro jest wspólne dla dwóch krajów (Kanady i Stanów Zjednoczonych). Ma około 257 km szerokości i 563 km długości przy średniej głębokości około 400 metrów.
Jezioro Górne, fot. shutterstock

Jezioro Wiktorii

powierzchnia: 59. 946 km2, kraje przybrzeżne: Tanzania, Uganda, Kenia, Burundi, Rwanda

Jezioro Wiktorii jest największym jeziorem w Afryce. Pierwotnie, do 1858 roku nazywane było jeziorem Nyanza, kiedy to brytyjski odkrywca John Hanning Speke odkrył jezioro i przemianował je na cześć królowej Wiktorii. Jezioro znajduje się głównie w Ugandzie i Tanzanii, chociaż niewielkie jego części dotykają Kenii, Burundi i Rwandy. Na Jeziorze Wiktorii znajduje się ponad 3000 wysp, a także liczne archipelagi i rafy. Około 80% całkowitej ilości wody pochodzi z opadów bezpośrednich, a 20% ze stosunkowo małych rzek, które wpływają do jeziora.
Jezioro Wiktorii, fot. shutterstock

Jezioro Huron

powierzchnia: 59.588 km2, kraje przybrzeżne: Kanada, Stany Zjednoczone

Ten zbiornik wodny jest domem dla wyspy Manitoulin, która jest największą wyspą na jeziorze słodkowodnym na całym świecie. W rzeczywistości sama Manitoulin zawiera ponad 100 jezior. Jezioro po raz pierwszy odwiedzili Europejczycy, a konkretnie Francuzi, w XVII wieku. Chociaż pierwotnie nazywano je La Mer Douce (Morze Słodkowodne), ostatecznie zmieniono nazwę na Jezioro Huron w odniesieniu do tubylców mówiących po irokwistku, którzy niegdyś zamieszkiwali region otaczający jezioro.
Jezioro Huron, fot. shutterstock

Jezioro Michigan

powierzchnia: 58.030 km2, kraje przybrzeżne: Stany Zjednoczone

Jezioro Michigan jest czwartym co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie pod względem powierzchni. Jest to także jedyne Wielkie Jezioro, które znajduje się w całości w Stanach Zjednoczonych. Uważa się, że nazwa tego jeziora, a nawet stanu, pochodzi od słowa „michi-gami”, które wywodzi się od plemienia Ojibwe, co oznacza wielką wodę. Co dziwne, jezioro Michigan jest w rzeczywistości połączone z jeziorem Huron przez Cieśninę Mackinac na jego północnym krańcu. Chociaż technicznie oznacza to, że oba są tym samym jeziorem, zwykle uważa się je za oddzielne zbiorniki wodne.
Jezioro Michigan, fot. shutterstock

Jezioro Tanganika

powierzchnia: 34.400 km2, kraje przybrzeżne: Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Tanzania, Zambia

Kolejne z afrykańskich Wielkich Jezior, trafnie nazwane Jezioro Tanganika - co oznacza „wielkie jezioro rozciągające się jak równina” ‒ jest najdłuższym, drugim najstarszym i drugim co do głębokości słodkowodnym jeziorem na świecie. Płynąc między czterema krajami Tanzanią, Burundi, Demokratyczną Republiką Konga i Zambią, jezioro Tanganika ostatecznie wpada do Oceanu Atlantyckiego. W jeziorze Tanganika można znaleźć 350 gatunków ryb, z których większość jest endemiczna.
Jezioro Tanganika, fot. shutterstock

Jezioro Bajkał

powierzchnia: 31,500 km2, kraje przybrzeżne: Rosja

Chociaż nie jest największe pod względem powierzchni, Bajkał jest dobrze znane jako najgłębsze jezioro ‒ ma około 1642 m głębokości.  To jezioro stanowi ponad 20% niezamarzniętej świeżej wody na świecie, czyli więcej niż wszystkie Wielkie Jeziora w USA razem wzięte. Jezioro Bajkał znajduje się w południowej Syberii w Rosji. Kolej Transsyberyjska (TSR) biegnie na południe od jeziora i obejmuje jego skaliste brzegi. Podróżni na TSR mogą podziwiać spektakularne widoki na jezioro, jednocześnie omijając granicę Mongolii. W 1996 roku UNESCO ogłosiło Bajkał miejscem światowego dziedzictwa w hołdzie dla jego bogatego i niezwykłego słodkowodnego ekosystemu. Jezioro jest znane jako „Galapagos Rosji” ze względu na swoją wyjątkową różnorodność wynikającą z oddalenia i wieku jeziora. Jezioro Bajkał jest uważane za najstarsze jezioro na świecie, które powstało 25 milionów lat temu.
Lód na jeziorze Bajkiał, fot. shutterstock

Wielkie Jezioro Niedźwiedzie (Great Bear Lake)

powierzchnia: 31.153 km2, kraje przybrzeżne: Kanada

Położone 200 km  na południe od koła podbiegunowego, tuż przy Terytoriach Północno-Zachodnich Kanady, Great Bear Lake jest największym jeziorem w Kanadzie. Jednym z głównych odkryć znalezionych w tym jeziorze jest ruda zawierająca rad i uran zwana blendą smolistą. Część wydobywanej tu rudy została wykorzystana do produkcji bomb atomowych przez USA w czasie II wojny światowej. Otoczone lasem borealnym i tundrą, jezioro słynie z krystalicznie czystą wodą. W okolicy można zobaczyć liczne dzikie zwierzęta, takie jak woły piżmowe, karibu, niedźwiedzie grizzly, bieliki i orły złociste, żyłyki i ptaki wodne.
Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, fot. shutterstock

Jezioro Malawi

powierzchnia 29.600 km2, kraje przybrzeżne: Malawi, Tanzania, Mozambik

Jezioro Malawi, znane również jako Jezioro Nyasa w Tanzanii i Lago Niassa w Mozambiku, jest afrykańskim Wielkim Jeziorem najbardziej wysuniętym na południe w systemie rowów wschodnioafrykańskich. To meromiktyczne jezioro (jezioro z warstwami wody, które się nie mieszają) jest również znane z tego, że zawiera więcej gatunków ryb niż jakiekolwiek inne jeziora na świecie ‒ według szacunków w jeziorze znajduje się prawie 1000 gatunków pielęgnic.
Jezioro Malawi, fot. shutterstock

Wielkie Jezioro Niewolnicze (Great Slave Lake)

powierzchnia: 27 200 km², kraje przybrzeżne: Kanada

Wielkie Jezioro Niewolnicze osiąga oszałamiającą głębokość ponad 600 metrów, co sprawia, że jest to najgłębsze jezioro w Ameryce Północnej. Nazwa jeziora odnosi się do Indian kanadyjskich Slavey. Na skraju jeziora znajdują się różne miasta; są to między innymi Yellowknife, Fort Resolution i Hay River. Ze względu na swoje położenie na południe od koła podbiegunowego jezioro zamarza zimą i utrzymuje tak niską temperaturę, że mieszkańcy są w stanie wyrzeźbić przez nie lodową drogę, tworząc skrót między Yellowknife a Dettah. Przez pozostałą część roku jezioro jest ulubionym miejscem żeglarzy i wędkarzy. Pozornie bezdenne głębiny jeziora skrywają liczne populacje szczupaka północnego, lipienia arktycznego i pstrąga, wabiąc wędkarzy z całego świata.
Wielkie Jezioro Niewolnicze, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

 1. “https://geojango.com/blogs/explore-your-world/largest-lakes”; data dostępu: 2021-04-26
 2. “https://whenonearth.net/10-largest-lakes-world/”; data dostępu: 2021-04-28
 3. “https://www.touropia.com/largest-lakes-in-the-world/”; data dostępu: 2021-04-28
 4. “https://www.nationalgeographic.org/encyclopedia/lake/”; data dostępu: 2021-04-29
 5. “https://www.dailysabah.com/gallery/top-15-worlds-largest-lakes/images?gallery_image=29332”; data dostępu: 2021-04-30
Ocena (4.5) Oceń:
Pasaż zakupowy