Największe jeziora w Polsce

Bez względu na to, kim jesteś i skąd pochodzisz, są szanse, że lubisz spędzać czas nad pięknym jeziorem. Te akweny śródlądowe są idealne do rekreacji na świeżym powietrzu i mają prawie wszystkie kształty i rozmiary. Jeziora mogą być słodkowodne lub słonowodne, naturalne lub stworzone przez człowieka. Można je znaleźć na dużych wysokościach i na poziomie morza. Niektóre z nich to niewiele więcej niż staw, podczas gdy inne są tak duże, że nie widać przeciwległej linii brzegowej. Ponieważ w Polsce istnieje tak wielka różnorodność jezior, logiczne jest zastanawianie się, które z nich są największe. Oto 10 największych jezior w Polsce!Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, fot. shutterstockKraina Wielkich Jezior Mazurskich, fot. shutterstock
 1. Śniardwy, powierzchnia: 113,80 km², woj. warmińsko-mazurskie
 2. Mamry, powierzchnia 105,00 km², woj. warmińsko-mazurskie
 3. Łebsko, powierzchnia: 71,42 km2, woj. pomorskie
 4. Dąbie, powierzchnia: 56,00 km², woj. zachodnio-pomorskie
 5. Miedwie, powierzchnia: 35,00 km2 , woj. zachodnio-pomorskie
 6. Jeziorak, powierzchnia: 32,19 km², woj. warmińsko-mazurskie
 7. Niegocin, powierzchnia 26.04 km2 , woj. warmińsko-mazurskie
 8. Gardno, powierzchnia: 24,69 km², woj. pomorskie
 9. Jamno, powierzchnia: 22,00 km², woj. zachodnio-pomorskie
 10. Wigry, powierzchnia: 21,70 km², woj. podlaskie

Śniardwy, powierzchnia: 113,80 km², woj. warmińsko-mazurskie

Jezioro Śniardwy położone jest na Pojezierzu Mazurskim w północno-wschodniej Polsce i jest największym jeziorem w kraju. Z racji tego, że podczas pochmurnej pogody nie widać przeciwległego brzegu, Śniardwy nazywane jest mazurskim morzem. Jezioro powstało prawie 12 000 lat temu przez topniejący blok lodu podczas ostatniego zlodowacenia. W ten sposób powstało wiele jezior Pojezierza Mazurskiego. Śniardwy połączone jest systemem kanałów z kilkoma mniejszymi akwenami, co pozwoliło stworzyć najpopularniejszy w Polsce śródlądowy szlak żeglugowy Wielkie Jeziora Mazurskie. Dzięki temu jeziora na Mazurach stały się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów.
Śniadrwy, fot. shutterstock

Mamry, powierzchnia 105,00 km², woj. warmińsko-mazurskie

Mamry to jezioro polodowcowe, morenowe, drugie co do wielkości w Polsce. W rzeczywistości obejmuje sześć połączonych jezior: Mamry (Północne albo Właściwe), Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty i Dobskie.. Jezioro jest bardzo atrakcyjne turystycznie ‒ znajdują się tam 33 wyspy, na części z nich są rezerwaty krajobrazowo-ornitologiczne, niedostępne dla turystów. Wielkością wyróżnia się wyspa Upałty, największa wyspa na całych Mazurach.
Jezioro Mamry, fot. shutterstock

Łebsko, powierzchnia: 71,42 km2, woj. pomorskie

Jezioro śródlądowe w województwie pomorskim, wchodzi w skład Słowińskiego Parku Narodowego. Jednak nigdy nie było to częścią Morza Bałtyckiego. Powstało w wyniku podniesienia się poziomu morza i zasypania regionalnych bagien. Rzeka Łeba przepływa przez jezioro tuż przed dotarciem do Morza Bałtyckiego w miejscowości Łeba. Jest to największe jezioro na Pomorzu o powierzchni 7142 ha (71,42 km2).
Jezioro Łebsko, fot. shutterstock

Dąbie, powierzchnia: 56,00 km², woj. zachodnio-pomorskie

Dąbie to jezioro w delcie Odry w północno-zachodniej Polsce w Szczecinie. Jest to wyjątkowe jezioro, biorąc pod uwagę fakt, iż poprzez ciągłą rozbudowę nowych dzielnic po prawej stronie Odry znalazło się ono w centrum Szczecina. Jest to jezioro typu zalewowego, które powstałe na skutek podniesienia się poziomu wody w Bałtyku i Zalewie Szczecińskim. Jezioro składa się z dwóch części: Dużego Jeziora Dąbie oraz tzw. Zatoki (Małe Dąbie). W południowej części jeziora znajdują się kluby jachtowe i żeglarskie z setkami prywatnych jachtów klubowych gotowych do czarteru. W jeziorze można spotkać wiele ryb: płocie, leszcze, okonie, szczupaki, sandacze, liny, karasie, a także karpie.
Jezioro Dąbie, fot. shutterstock

Miedwie, powierzchnia: 35,00 km2 , woj. zachodnio-pomorskie

Jezioro Miedwie położone jest na terenie województwa zachodniopomorskiego na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej. Miedwie jest największym zbiornikiem słodkowodnym w regionie ‒ ma powierzchnię 35,00 km2. Wraz z otaczającymi go bagnami i równinami jest miejscem wyjątkowym, którego niezwykły urok i walory przyrodnicze od niepamiętnych czasów przyciągają turystów.
Jezioro Miedwie, fot. shutterstock

Jeziorak, powierzchnia: 32,19 km², woj. warmińsko-mazurskie

Jeziorak, to największe jezioro na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w „Krainie Tysiąca Jezior”. Jest to też najdłuższe jezioro w Polsce (27,50 km) z licznymi zatokami, półwyspami i wieloma wyspami. Jezioro jest częścią zabytkowego, unikatowego Kanału Elbląskiego. Jezioro ma bogatą linię brzegową z pięknymi lasami, które są częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Na Jezioraku znajduje się szesnaście wysp. Na Wielkiej Żuławie – największej śródlądowej wyspie Europy, znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego miasta. Jeziorak to zbiornik wodny bogaty w wiele gatunków ryb, takich jak: szczupak, karp, płoć, leszcz, sandacz, karaś i węgorz. Jest to również naturalne łowisko bielika i rybołowa, a także miejsce lęgowe (na wyspach) kormoranów i czapli.
Jeziorak, fot. shutterstock

Niegocin, powierzchnia 26.04 km2 , woj. warmińsko-mazurskie

Jezioro Niegocin, położone na obszarze zwanym „krainą tysiąca jezior”, jest jednym z ponad 2000 jezior na Pojezierzu Mazurskim północno-wschodniej Polski. Jezioro Niegocin to słodkowodne jezioro powstałe z roztopionych bloków lodowych podczas cofania się lodowców. Jezioro Niegocin o maksymalnej głębokości sięgającej prawie 39,70 metrów jest domem dla wielu gatunków ryb, takich jak sieja, szczupak, okoń i sandacz, płoć, lin, karaś, leszcz i krąp oraz stynka. Można spędzić dzień na pływaniu łódką po jeziorze, łowieniu ryb, spływach kajakowych i podziwianiu malowniczych widoków.
Jezioro Niegocin, fot. shutterstock

Gardno, powierzchnia: 24,69 km², woj. pomorskie

Jezioro Gardno położone jest w północnej części wyspy Wolin, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Jezioro znajduje się około 300 m od brzegu morza. Biegnie tam czerwony Szlak Nadmorski. Prowadzi od bramy wjazdowej Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach do Kołczewa. Jezioro Gardno, zwane też jeziorem Grodno od nazwy pobliskiej miejscowości, to urokliwy śródleśny zbiornik wodny ‒ ma bardzo ciekawy i charakterystyczny kształt siedmioramiennej gwiazdy. Jezioro otoczone jest stuletnimi bukami i dębami. Jezioro zamieszkują karasie, płocie, leszcze i ukleje, ale ze względu na położenie na terenie Wolińskiego Parku Narodowego łowienie ryb w jeziorze jest zabronione.
Jezioro Gardno, fot. shutterstock

Jamno, powierzchnia: 22,00 km², woj. zachodnio-pomorskie

Jamno to jezioro nad Morzem Bałtyckim w północnej Polsce. Od morza oddziela go mierzeja, na której leżą kurorty Mielno i Unieście. Jamno obejmuje region o powierzchni 8,50 km2. Jego maksymalna głębokość wynosi 3,9 metra. Jezioro jest często wykorzystywane do rejsów wycieczkowych. Badania tego jeziora w 2007 r. wykazały, że jest to słonawa laguna śródlądowa, silnie zanieczyszczona ściekami z pobliskiego Koszalina.
Mielno - miasto między Bałtykiem a jeziorem Jamno, fot. shutterstock

Wigry, powierzchnia: 21,70 km², woj. podlaskie

Wigry to jezioro w województwie podlaskim w północno – wschodniej Polsce. Jezioro Wigry położone jest w lasach Puszczy Augustowskiej – około 80 proc. jego linii brzegowej porastają drzewa. Na jeziorze znajduje się 19 mniejszych i większych wysp, a w jego wodach żyje aż 26 gatunków ryb, w tym pstrągi, okonie i szczupaki. Jezioro i jego okolice wchodzą w skład Wigierskiego Parku Narodowego, co oznacza, że istnieje szereg zasad i przepisów, których turyści powinni przestrzegać. Wigry są też uważane za „strefę ciszy”. Biwaki i ogniska są dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach. Jezioro jest idealnym miejscem dla miłośników kajakarstwa i pływania łódką.
Jezioro Wigry, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

 1. “http://kidsinthecity.pl/lakes-in-poland/”; data dostępu: 2021-07-05
 2. “https://www.lakelubbers.com/poland-largest-lakes-in-poland-acres-L680-C1/”; data dostępu: 2021-07-06
 3. “https://pomorzezachodnie.travel/en/Discover-Nature-Lakes/a,11000/Lake_Gardno_Grodno_”; data dostępu: 2021-07-07
 4. Marek Borkowski, Gabryela Mrozińska, Julita Szutowicz ; “JEZIORO DĄBIE POLEM REFULACYJNYM?”; ZIELONA GÓRA :2004 INŻYNIERIa SRODOWJSKA 12;
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy