Największe jeziora w Polsce

Bez względu na to, kim jesteś i skąd pochodzisz, są szanse, że lubisz spędzać czas nad pięknym jeziorem. Te akweny śródlądowe są idealne do rekreacji na świeżym powietrzu i mają prawie wszystkie kształty i rozmiary. Jeziora mogą być słodkowodne lub słonowodne, naturalne lub stworzone przez człowieka. Można je znaleźć na dużych wysokościach i na poziomie morza. Niektóre z nich to niewiele więcej niż staw, podczas gdy inne są tak duże, że nie widać przeciwległej linii brzegowej. Ponieważ w Polsce istnieje tak wielka różnorodność jezior, logiczne jest zastanawianie się, które z nich są największe. Oto 10 największych jezior w Polsce!Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, fot. shutterstockKraina Wielkich Jezior Mazurskich, fot. shutterstock
 1. Śniardwy, powierzchnia: 113,80 km², woj. warmińsko-mazurskie
 2. Mamry, powierzchnia 105,00 km², woj. warmińsko-mazurskie
 3. Łebsko, powierzchnia: 71,42 km2, woj. pomorskie
 4. Dąbie, powierzchnia: 56,00 km², woj. zachodnio-pomorskie
 5. Miedwie, powierzchnia: 35,00 km2 , woj. zachodnio-pomorskie
 6. Jeziorak, powierzchnia: 32,19 km², woj. warmińsko-mazurskie
 7. Niegocin, powierzchnia 26.04 km2 , woj. warmińsko-mazurskie
 8. Gardno, powierzchnia: 24,69 km², woj. pomorskie
 9. Jamno, powierzchnia: 22,00 km², woj. zachodnio-pomorskie
 10. Wigry, powierzchnia: 21,70 km², woj. podlaskie

Śniardwy, powierzchnia: 113,80 km², woj. warmińsko-mazurskie

Jezioro Śniardwy położone jest na Pojezierzu Mazurskim w północno-wschodniej Polsce i jest największym jeziorem w kraju. Z racji tego, że podczas pochmurnej pogody nie widać przeciwległego brzegu, Śniardwy nazywane jest mazurskim morzem. Jezioro powstało prawie 12 000 lat temu przez topniejący blok lodu podczas ostatniego zlodowacenia. W ten sposób powstało wiele jezior Pojezierza Mazurskiego. Śniardwy połączone jest systemem kanałów z kilkoma mniejszymi akwenami, co pozwoliło stworzyć najpopularniejszy w Polsce śródlądowy szlak żeglugowy Wielkie Jeziora Mazurskie. Dzięki temu jeziora na Mazurach stały się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów.
Jezioro Śniadrwy, fot. shutterstock

Mamry, powierzchnia 105,00 km², woj. warmińsko-mazurskie

Mamry to jezioro polodowcowe, morenowe, drugie co do wielkości w Polsce. W rzeczywistości obejmuje sześć połączonych jezior: Mamry (Północne albo Właściwe), Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty i Dobskie.. Jezioro jest bardzo atrakcyjne turystycznie ‒ znajdują się tam 33 wyspy, na części z nich są rezerwaty krajobrazowo-ornitologiczne, niedostępne dla turystów. Wielkością wyróżnia się wyspa Upałty, największa wyspa na całych Mazurach.
Jezioro Mamry, fot. shutterstock

Łebsko, powierzchnia: 71,42 km2, woj. pomorskie

Jezioro śródlądowe w województwie pomorskim, wchodzi w skład Słowińskiego Parku Narodowego. Jednak nigdy nie było to częścią Morza Bałtyckiego. Powstało w wyniku podniesienia się poziomu morza i zasypania regionalnych bagien. Rzeka Łeba przepływa przez jezioro tuż przed dotarciem do Morza Bałtyckiego w miejscowości Łeba. Jest to największe jezioro na Pomorzu o powierzchni 7142 ha (71,42 km2).
Jezioro Łebsko, fot. shutterstock

Dąbie, powierzchnia: 56,00 km², woj. zachodnio-pomorskie

Dąbie to jezioro w delcie Odry w północno-zachodniej Polsce w Szczecinie. Jest to wyjątkowe jezioro, biorąc pod uwagę fakt, iż poprzez ciągłą rozbudowę nowych dzielnic po prawej stronie Odry znalazło się ono w centrum Szczecina. Jest to jezioro typu zalewowego, które powstałe na skutek podniesienia się poziomu wody w Bałtyku i Zalewie Szczecińskim. Jezioro składa się z dwóch części: Dużego Jeziora Dąbie oraz tzw. Zatoki (Małe Dąbie). W południowej części jeziora znajdują się kluby jachtowe i żeglarskie z setkami prywatnych jachtów klubowych gotowych do czarteru. W jeziorze można spotkać wiele ryb: płocie, leszcze, okonie, szczupaki, sandacze, liny, karasie, a także karpie.
Jezioro Dąbie, fot. shutterstock

Miedwie, powierzchnia: 35,00 km2 , woj. zachodnio-pomorskie

Jezioro Miedwie położone jest na terenie województwa zachodniopomorskiego na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej. Miedwie jest największym zbiornikiem słodkowodnym w regionie ‒ ma powierzchnię 35,00 km2. Wraz z otaczającymi go bagnami i równinami jest miejscem wyjątkowym, którego niezwykły urok i walory przyrodnicze od niepamiętnych czasów przyciągają turystów.
Jezioro Miedwie, fot. shutterstock

Jeziorak, powierzchnia: 32,19 km², woj. warmińsko-mazurskie

Jeziorak, to największe jezioro na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w „Krainie Tysiąca Jezior”. Jest to też najdłuższe jezioro w Polsce (27,50 km) z licznymi zatokami, półwyspami i wieloma wyspami. Jezioro jest częścią zabytkowego, unikatowego Kanału Elbląskiego. Jezioro ma bogatą linię brzegową z pięknymi lasami, które są częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Na Jezioraku znajduje się szesnaście wysp. Na Wielkiej Żuławie – największej śródlądowej wyspie Europy, znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego miasta. Jeziorak to zbiornik wodny bogaty w wiele gatunków ryb, takich jak: szczupak, karp, płoć, leszcz, sandacz, karaś i węgorz. Jest to również naturalne łowisko bielika i rybołowa, a także miejsce lęgowe (na wyspach) kormoranów i czapli.
Jeziorak, fot. shutterstock

Niegocin, powierzchnia 26.04 km2 , woj. warmińsko-mazurskie

Jezioro Niegocin, położone na obszarze zwanym „krainą tysiąca jezior”, jest jednym z ponad 2000 jezior na Pojezierzu Mazurskim północno-wschodniej Polski. Jezioro Niegocin to słodkowodne jezioro powstałe z roztopionych bloków lodowych podczas cofania się lodowców. Jezioro Niegocin o maksymalnej głębokości sięgającej prawie 39,70 metrów jest domem dla wielu gatunków ryb, takich jak sieja, szczupak, okoń i sandacz, płoć, lin, karaś, leszcz i krąp oraz stynka. Można spędzić dzień na pływaniu łódką po jeziorze, łowieniu ryb, spływach kajakowych i podziwianiu malowniczych widoków.
Jezioro Niegocin, fot. shutterstock

Gardno, powierzchnia: 24,69 km², woj. pomorskie

Jezioro Gardno położone jest na Wybrzeżu Słowińskim i jest częścią Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to drugie co do wielkości jezioro przybrzeżne. Wody jeziora zasilane są głównie przez rzekę Łupawę. Gardno powstało dzięki mierzei, która odcięła wody jeziora od morza. W zachodniej części jeziora znajduje się wyspa Kamienna, na której znajduje się ścisły rezerwat faunistyczny o powierzchni 0,16 ha. Wszystko po to, by chronić miejsca gniazdowania rzadkich gatunków ptaków: rybitw, kaczek, a nawet mewy srebrzystej i kormorana czarnego.
Jezioro Gardno, fot. shutterstock

Jamno, powierzchnia: 22,00 km², woj. zachodnio-pomorskie

Jamno to jezioro nad Morzem Bałtyckim w północnej Polsce. Od morza oddziela go mierzeja, na której leżą kurorty Mielno i Unieście. Jamno obejmuje region o powierzchni 8,50 km2. Jego maksymalna głębokość wynosi 3,9 metra. Jezioro jest często wykorzystywane do rejsów wycieczkowych. Badania tego jeziora w 2007 r. wykazały, że jest to słonawa laguna śródlądowa, silnie zanieczyszczona ściekami z pobliskiego Koszalina.
Mielno - miasto między Bałtykiem a jeziorem Jamno, fot. shutterstock

Wigry, powierzchnia: 21,70 km², woj. podlaskie

Wigry to jezioro w województwie podlaskim w północno – wschodniej Polsce. Jezioro Wigry położone jest w lasach Puszczy Augustowskiej – około 80 proc. jego linii brzegowej porastają drzewa. Na jeziorze znajduje się 19 mniejszych i większych wysp, a w jego wodach żyje aż 26 gatunków ryb, w tym pstrągi, okonie i szczupaki. Jezioro i jego okolice wchodzą w skład Wigierskiego Parku Narodowego, co oznacza, że istnieje szereg zasad i przepisów, których turyści powinni przestrzegać. Wigry są też uważane za „strefę ciszy”. Biwaki i ogniska są dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach. Jezioro jest idealnym miejscem dla miłośników kajakarstwa i pływania łódką.
Jezioro Wigry, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. “http://kidsinthecity.pl/lakes-in-poland/”; data dostępu: 2021-07-05
 2. “https://www.lakelubbers.com/poland-largest-lakes-in-poland-acres-L680-C1/”; data dostępu: 2021-07-06
 3. “https://pomorzezachodnie.travel/en/Discover-Nature-Lakes/a,11000/Lake_Gardno_Grodno_”; data dostępu: 2021-07-07
 4. Marek Borkowski, Gabryela Mrozińska, Julita Szutowicz ; “JEZIORO DĄBIE POLEM REFULACYJNYM?”; ZIELONA GÓRA :2004 INŻYNIERIa SRODOWJSKA 12;
Ocena (4.5) Oceń: