Największe morza na świecie

Woda zajmuje ponad 70 procent powierzchni Ziemi. Ta woda składa się z pięciu oceanów, a także wielu innych zbiorników wodnych. Jednym z tych typowych zbiorników wodnych jest morze. Morze jest częścią oceanu zamkniętą lub częściowo otoczoną lądem. Niektóre morza nazywane są zatokami (jak Zatoka Bengalska), podczas gdy niektóre jeziora nazywane są morzami (jak Morze Kaspijskie). Oto 10 największych mórz na świecie!fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Morze Filipińskie (5 695 000 km2)
 2. Morze Koralowe (4 791 000 km2)
 3. Morze Arabskie (3 861 672 km2)
 4. Morze Południowochińskie (2 973 306 km2)
 5. Morze Weddella (2 800 000 km2)
 6. Morze Karaibskie (2 514 878 km2)
 7. Morze Śródziemne (2 500 000 km2)
 8. Morze Tasmana (2 300 000 km2)
 9. Morze Beringa (2 261 060 km2)
 10. Zatoka Bengalska (2 172 000 km2)

Morze Filipińskie (5 695 000 km2)

Morze Filipińskie to morze otwarte stanowiące część zachodniego Pacyfiku na wschód od archipelagu filipińskiego (stąd nazwa), zajmujące szacunkową powierzchnię 5 milionów kilometrów kwadratowych. Od zachodu graniczy z Tajwanem, od północy z wyspami Japońskimi Riukiu, Kiusiu, Sikoku, Marianami na wschodzie i Palau na południu. Morze ma złożoną i różnorodną rzeźbę podmorską, a w wielu miejscach występują tu rafy koralowe z bogactwem podwodnych organizmów.
Morze Filipińskie, fot. shutterstock

Morze Koralowe (4 791 000 km2)

Morze Koralowe to zbiornik wodny na wschód od Wielkiej Rafy Koralowej, ograniczony od północy przez Papuę-Nową Gwineę, od południa przez Front Tasmana, a od wschodu przez łańcuchy wysp Salomona, Vanuatu i Nowej Kaledonii na zachodnim Pacyfiku. Morze Koralowe charakteryzuje się dużą różnorodnością cech geomorficznych i oceanograficznych, dając początek licznym siedliskom i ekosystemom ‒ od dna morskiego na głębokości ponad 4000 m po porośnięte roślinnością rafy koralowe nad powierzchnią morza.
Rafa koralowa w Morzu Koralowym, fot. shutterstock

Morze Arabskie (3 861 672 km2)

Położone pomiędzy półwyspami indyjskim i arabskim w północno-zachodniej części Oceanu Indyjskiego to Morze Arabskie. Kraje na wybrzeżu Morza Arabskiego to Indie, Jemen, Oman, Iran, Pakistan, Malediwy i Somalia. Jest częścią ważnego szlaku handlowego między Indiami a krajami Europy, którego historia sięga stuleci, Morze Arabskie ma bogatą historię handlowego transportu wodnego. Ten starożytny szlak handlowy zainspirował legendarne przygody Sindbada Żeglarza i opowieści ze zbioru folkloru „Arabian Nights”.
Morze Arabskie, fot. shutterstock

Morze Południowochińskie (2 973 306 km2)

Na Morzu Południowochińskim znajdują się setki małych wysepek. Te wyspy są w większości niezamieszkane, a kilka krajów spiera się o to, kto ma do nich pretensje. Na Morzu Południowochińskim znajduje się również ponad 100 zidentyfikowanych wysp i raf, z których większość znajduje się na wyspach Spratly i są bardzo cenne, ponieważ są siedliskiem bogatych łowisk oraz złóż gazu i ropy. Te wyspy są przedmiotem roszczeń Chin, Tajwanu, Wietnamu, Malezji i Filipin.
Morze Południowochińskie, fot. shutterstock

Morze Weddella (2 800 000 km2)

Morze Weddella rozciąga się daleko na południe i dlatego jest bezpośrednio pod wpływem bardzo zimnego klimatu kontynentalnego Antarktyki. Kontynentalne granice Morza Weddella tworzą ogromne pływające tafle lodu, tworzące góry lodowe. Naukowcy ogłosili, że wody Morza Weddella są najczystszymi wodami ze wszystkich mórz na Ziemi. Czystość wody jest porównywalna z wodą destylowaną. Morze Weddella zostało odkryte przez brytyjskiego żeglarza Jamesa Weddella w 1823 roku.
Morze Weddella, fot. shutterstock

Morze Karaibskie (2 514 878 km2)

Znane jest piękno Morza Karaibskiego, którego czysta, ciepła woda ma stałą temperaturę 24oC. Karaiby są również mniej słone niż Ocean Atlantycki. Te cechy sprawiają, że jest to ważny cel turystyczny. Mając prąd przeciwny do ruchu wskazówek zegara, woda Morza Karaibskiego wpływa przez Małe Antyle, wypływa przez Kanał Jukatan i tworzy Prąd Zatokowy. Morze, choć piękne, jest również niebezpieczne, z częstą aktywnością wulkaniczną, trzęsieniami ziemi i niszczycielskimi huraganami. Hiszpania zdobyła Morze Karaibskie po tym, jak Krzysztof Kolumb natknął się na nie w 1493 r., czyniąc Karaiby głównym szlakiem wypraw w poszukiwaniu skarbów, a później handlu. Na Karaibach rzeczywiście byli piraci i polowali na hiszpańskie statki. Obecnie głównymi lokalnymi produktami handlowymi na Karaibach są ropa naftowa, ruda żelaza, boksyt, cukier, kawa i banany.
Morze Karaibskie, fot. shutterstock

Morze Śródziemne (2 500 000 km2)

Połączone z Oceanem Atlantyckim, otoczone regionem śródziemnomorskim i prawie całkowicie otoczone lądem, nazwa Morza Śródziemnego pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „w głębi lądu” lub „w środku Ziemi”. Na Morzu Śródziemnym znajdują się jedne z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie, co czyni je również głównym obszarem zanieczyszczenia mórz. Przy około 400 tonach (370 mln ton) ropy naftowej transportowanych rocznie przez Morze Śródziemne i około 250 do 300 tankowców przepływających codziennie przez morze, przypadkowe wycieki ropy są częstym problemem. Według Greenpeace International każdego roku na Morzu Śródziemnym ma miejsce średnio dziesięć wycieków ropy naftowej.
Morze Śródziemne, fot. shutterstock

Morze Tasmana (2 300 000 km2)

Morze przybrzeżne stanowiące część Oceanu Spokojnego graniczące od zachodu z Tasmanią Australią, od wschodu z Nową Zelandią, Norfolkiem i Nową Kaledonią, a od północy przylega do Morza Koralowego. Swoją nazwę otrzymało na część duńskiego odkrywcy imieniem Abel Janszoon Tasman.
Morze Tasmana, fot. shutterstock

Morze Beringa (2 261 060 km2)

Położone między Alaską a Syberią znane jest z najbardziej nieprzewidywalnych warunków pogodowych na Ziemi. Pogoda na Morzu Beringa jest najbardziej bezlitosna podczas zimowego sezonu, kiedy wiatry mogą osiągnąć siły podobne do huraganów, lodowate fale stają się bardzo gwałtowne, a góry lodowe stanowią poważne zagrożenie, jeśli znajdą się na drodze łodzi. W Morzu Beringa żyje ponad 400 gatunków ryb. Jednak zgodnie z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) rybołówstwo komercyjne wpłynęło na różnorodność biologiczną Morza Beringa, prowadząc do wyginięcia kilku rzadkich gatunków.
Morze Beringa, fot. shutterstock

Zatoka Bengalska (2 172 000 km2)

Zatoka Bengalska (największa zatoka na świecie) tworzy północno-wschodnią część Oceanu Indyjskiego. Graniczy głównie ze wschodnim wybrzeżem Indii, południowym wybrzeżem Bangladeszu i Sri Lanki na zachodzie oraz Birmą (Mjanma) i Wyspami Andamańskimi i Nikobarskimi (część Indii) na wschodzie. Morze to odegrało kluczową rolę w historii narodów, które je otaczają, w tym Indii, Bangladeszu, Birmy i Indonezji. Tutaj hinduscy pielgrzymi kąpią się w miejscu, w którym święta rzeka Ganges wpada do Zatoki Bengalskiej.
Zatoka Bengalska, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

 1. “https://www.livescience.com/29533-the-worlds-biggest-oceans-and-seas.html”; data dostępu: 2021-05-18
 2. “https://www.thoughtco.com/largest-seas-on-earth-4164135”; data dostępu: 2021-05-18
 3. “https://insmoothwaters.com/worlds-largest-oceans-and-seas/”; data dostępu: 2021-05-19
 4. “https://haytorview.devon.sch.uk/wp-content/uploads/t2-s-1190-the-worlds-largest-oceans-and-seas-activity-sheet-english.pdf”; data dostępu: 2021-05-20
 5. “https://top5ofanything.com/list/a40a6454/Largest-Seas-on-Earth”; data dostępu: 2021-05-21
Ocena (4.3) Oceń:
Pasaż zakupowy