Największe owady na świecie

Największymi owadami, jakie kiedykolwiek istniały, były podobne do ważek pluskwiaki z wymarłego rzędu Meganisoptera, które żyły około 317 do 247 milionów lat temu. Rozpiętość ich skrzydeł sięgała nawet 28 cali, a ich ogromne żuwaczki czyniły z nich groźnych drapieżników. Chociaż żadne współczesne owady nie osiągnęły rozmiarów masywnych ważek od czasów paleozoiku, wciąż istnieje kilka gatunków, które są jednak wystarczająco duże, aby wzbudzić strach wśród doświadczonych entomologów. Oto 10 największych owadów na świecie!Rohatyniec herkules. Źródło: shutterstockRohatyniec herkules. Źródło: shutterstock
 1. Weta olbrzymia
 2. Rohatyniec herkules
 3. Pawica atlas
 4. Patyczak
 5. Pluskwa wodna
 6. Tarantula hawk
 7. Tytan
 8. Motyl Ornithoptera alexandrae
 9. Modliszka
 10. Mucha Gauromydas heros

Weta olbrzymia

Niewątpliwie jest to ewenement na skalę światową. Weta olbrzymia (Deinacrida heteracantha) to rodzaj prostoskrzydłych endemicznych owadów zamieszkujących tereny Nowej Zelandii. Przez Maorysów nazywany jest „wetapunga” co oznacza „nocny potwór”. Określenie to wynika prawdopodobnie z tego, że weta olbrzymia do najpiękniejszych owadów nie należy. Jednak nie to wyróżnia go spośród insektów. Waga wety olbrzymiej dochodzi do 73 gramów, co sprawia, że owad jest cięższy od wróbla czy myszy domowej. Dawniej występowały licznie – według naukowców owady te żyły już w czasach dinozaurów. Niestety w czasach współczesnych zostały zdziesiątkowane przez szczury.
Weta olbrzymia. Źródło: Dinobass, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Rohatyniec herkules

Rohatyniec herkules (Dynastes hercules) jest najbardziej znanym i największym z chrząszczy. Jest też jednym z największych owadów latających na świecie. Może dorastać do 17 cm, ale połowa tej długości pochodzi z ogromnego rogu, który występuje tylko u samców chrząszczy i jest wykorzystywany do walki z innymi samcami podczas godów. Istnieją anegdotyczne doniesienia o tym, że chrząszcz Herkules jest w stanie unieść ciężar o masie 850 razy większej niż sam waży, ale rzeczywiste pomiary znacznie mniejszego i stosunkowo silniejszego chrząszcza wykazują nośność tylko do 100 razy ich masa ciała.
Rohatyniec herkules. Źródło: shutterstock

Pawica atlas

Pawica atlas (atlas Attacus), występująca powszechnie na całym archipelagu malajskim, jest uważana za największą ćmę na świecie. Ćmy atlasowe są tak duże, że ich kokony są czasami używane jako torebki na drobne w Azji. Ich skrzydła są jednymi z największych na Ziemi, o rozpiętości 25-28 cm i łącznej powierzchni około 63 cm kwadratowych. Larwy tego gatunku są również ogromne. Gąsienice pawicy atlas mogą osiągać długość prawie 13 cm i ważyć nawet 50 g.
Pawica atlas. Źródło: shutterstock

Patyczak

Tytuł najdłuższego owada na świecie należy do rzędu Phasmatodea, powszechnie znanego jako patyczaki, które wyewoluowały w dziwaczne kształty, aby ukryć się przed drapieżnikami wśród gałęzi i listowia. Patyczaki mogą różnić się wielkością w zależności od gatunku, ale najdłuższe patyczaki należą do rodzaju Phobaeticus, w tym dwa gatunki Phobaeticus serratipes i Phobaeticus chani, z których oba mogą osiągnąć długość około 22 cali i wcześniej utrzymywały światowe rekordy pod względem najdłuższego owada, zanim zostały prześcignięte przez nowo odkryte gatunki. Obecnie, według Guinness World Records, światowy rekord najdłuższego owada należy do gatunku Phryganistria chinensis, który został odkryty w Chinach w 2016 r. Znaleziony okaz miał długość a 62,4 cm.
Patyczak Phobaeticus serratipes. Źródło:Bernard DUPONT from FRANCE, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Pluskwa wodna

Pluskwy wodne obejmują gatunek mięsożernych owadów słodkowodnych, w tym „Lethocerus”, który może urosnąć do ponad 12 cm długości. Ich duże szczypce na przednich łapach służą do łapania podwodnych zdobyczy, takich jak małe ryby i żaby. W niektórych miejscach są znane jako „gryzacze palców” ze względu na ich tendencję do bolesnego szczypania stóp pływaków, którzy zakłócają ich spokój. Są jednak również spożywane przez ludzi i uważane za przysmak w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.
Pluskwa wodna. Źródło:Frank Vassen from Brussels, Belgium, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Tarantula hawk

Tarantula hawk, to osa z rodziny nastecznikowatych. Ma długie haczykowate odnóża, niebiesko-czarny korpus i rdzawe skrzydła. Te ogromne osy są tak duże, że potrafią polować na ptaszniki, których używają jako źródła pożywienia dla swoich masywnych larw. Samica Tarantula hawk składa jaja w brzuchu tarantuli, gdy jest jeszcze żywa, a jej potomstwo zjada pająka żywcem po wykluciu. Osy są również znane ze swoich masywnych żądeł, które mogą osiągnąć długość ponad ćwierć cala, a ich użądlenia są uważane za jedne z najbardziej bolesnych.
Tarantula wasp. Źródło:<a href=Insects Unlocked, CC0, via Wikimedia Commons" title="Tarantula wasp. Źródło:Insects Unlocked, CC0, via Wikimedia Commons"class="art-image"/>
Tarantula hawk. Źródło:Insects Unlocked, CC0, via Wikimedia Commons

Tytan

Amazoński las deszczowy jest domem dla wielu dużych chrząszczy, ale żaden z nich może się równać z Titanus giganteus. Ten masywny chrząszcz z rodziny kózkowatych może dorastać do 20 cm długości, co czyni go największym chrząszczem na świecie pod względem wielkości ciała. Chociaż naukowcy nigdy nie znaleźli żadnych okazów larw chrząszcza tytana, odkryli otwory wiertnicze w martwych drzewach, które ich zdaniem zostały stworzone przez te larwy. Na podstawie wielkości tych otworów szacuje się, że larwy chrząszczy tytanowych mogą osiągnąć 2 cale szerokości i 1 stopę długości. Titanus giganteus ma również żuwaczki, które z łatwością przełamują ołówek na pół.
Titanus giganteus. Źródło:Bernard DUPONT from FRANCE, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Motyl Ornithoptera alexandrae

Ornithoptera alexandrae to największy dzienny motyl świata. Należy do rodziny paziowatych (Papilionidae). Jaskrawo ubarwione samce i bardziej stonowane samice można znaleźć w lasach deszczowych Papui Nowej Gwinei. Samice są nieco większe niż samce, z rozpiętością skrzydeł zbliżającą się do 25 cm. Samce mają zwykle rozpiętość skrzydeł od 15 do 20 cm. Co więcej, ciało Ornithoptera alexandrae może mieć nieco ponad 7 cm długości. Gatunek jest bardzo ceniony przez kolekcjonerów motyli ze względu na jego rzadkość i status największego motyla na świecie, a pojedyncze okazy osiągają na czarnym rynku ceny rzędu kilku tysięcy dolarów. Podczas gdy kłusownictwo stanowi niewielkie zagrożenie dla przetrwania tego gatunku, niszczenie siedlisk jest prawdziwym problemem, ponieważ lasy, w których żyją, są coraz częściej wycinane, aby zrobić miejsce dla plantacji palm olejowych, kakao i kauczuku.
Motyl Ornithoptera alexandrae. Źródło: shutterstock
Motyl Ornithoptera alexandrae. Źródło: shutterstock

Modliszka

Największą na świecie modliszkę zarejestrowano w południowych Chinach w 1929 roku – owad mierzył  około 18 centymetrów. Chociaż według Wikipedii są też okazy, które mogą osiągać długość 20 cm. Są mięsożerne i żywią się głównie innymi owadami, chociaż samice czasami zjadają partnera tuż po lub nawet w trakcie krycia. Potężne drapieżniki, modliszka może odwrócić głowę o 180 stopni, aby obserwować otoczenie wszystkimi pięcioma oczami.
Modliszka. Źródło: shutterstock

Mucha Gauromydas heros

Rodzina much Mydidae, powszechnie znanych jako muchy mydas, mogą różnić się wielkością. Wiele z nich należy do największych much na świecie, osiągając długość około 6 cm. Jeden gatunek muchy Gauromydas heros, jest największym gatunkiem muchy na Ziemi, osiągającym długość 2,8 cala z rozpiętością skrzydeł dochodzącą do 3,9 cala. Dla porównania muchy domowe (Musca domestica) mają zwykle tylko ćwierć cala długości i rozpiętość skrzydeł około pół cala.
Mucha Gauromydas heros. Źródło:Biologoandre, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. Bryan Nelson , Mother Nature Network; “These Are The 10 Biggest Bugs In The World”; businessinsider.com; 2021-12-03
 2. Liz Langley; “What Was the Biggest Insect That Ever Lived?”; Nationalgeographic.com; 2021-12-01
 3. Bryan Nelson; “10 of the Largest Insects in the World ”; Treehugger; 2021-12-01
 4. Deutsche Welle; “Megabugs: 10 of the largest insects in the world ”; dw.com; 2021-12-02
 5. HowStuffWorks; “10 Biggest Bugs on Earth ”; howstuffworks.com; 2021-12-02
Ocena (5.0) Oceń: