Największe zwierzęta na świecie

Mają różne kształty i rozmiary, więc próbując zrozumieć, jakie są największe zwierzęta na świecie, ważne jest, aby dokładnie określić, jak definiujemy „największe” i na jakie typy zwierząt patrzymy. Niezależnie od tego, czy mierzysz pod względem wagi, wzrostu czy długości, nie można zaprzeczyć, że niektóre zwierzęta są ogromne w porównaniu z innymi w swojej klasie. Oto 10 największych zwierząt na świecie, jakie kiedykolwiek żyły na lądzie i w morzu.Pawica atlas, fot. shutterstockPawica atlas, fot. shutterstock
 1. Największy ssak morski na świecie
 2. Największy ptak na świecie
 3. Największy chrząszcz na świecie
 4. Największy motyl na świecie
 5. Największy głowonóg na świecie
 6. Największa płaszczka na świecie
 7. Największy ssak lądowy na świecie
 8. Największy krab na świecie
 9. Największy gryzoń na świecie
 10. Największy wąż na świecie

Największy ssak morski na świecie

Jakie jest największe zwierzę na świecie? Bezapelacyjnie wygrywa płetwal błękitny (Balaenoptera musculus). Pod względem wielkości płetwal błękitny jest nie tylko największym żyjącym zwierzęciem, ale także największym zwierzęciem, jakie kiedykolwiek istniało - osiągając długość około 30 metrów i wagę około 180 ton. Samo serce płetwala błękitnego może ważyć tyle, co samochód, a jego język ‒ tyle co słoń. Nowonarodzone płetwale błękitne ważą około 3 tony, a największy zarejestrowany płetwal błękitny ważył zdumiewające 190 ton!
Płetwal błękitny, fot. shutterstock

Największy ptak na świecie

Struś czerwonoskóry (Struthio camelus) z długą szyją i brązowym upierzeniem jest najwyższym i najcięższym ptakiem na świecie. Samice mogą dorastać do 180cm i ważyć ponad 90 kilogramów podczas gdy samce mogą osiągać 274 cm wzrostu i około 126 kilogramów. Ich ważące około 130 kg ciała sprawiają, że nie mogą latać, ale nadal mogą Cię wyprzedzić biegnąc z prędkością około 100 kilometrów na godzinę. Ich potężne nogi służą nie tylko do biegania, ale są stosowane jako broń, która serwuje potężne kopniaki potencjalnym drapieżnikom. Nawet jajo strusia czerwonoskórego jest duże: może ważyć nawet 1,5 kilograma!
Strusie, fot. shutterstock

Największy chrząszcz na świecie

Chrząszcz rohatyniec herkules (Dynastes hercules) to najdłuższy gatunek chrząszcza na świecie i jeden z największych owadów latających na świecie. Ekstremalne długości okazy są wynikiem ich masywnych rogów, które występują tylko u samców i są używane do walki z innymi samcami podczas sporów o samice. Róg samca rohatyńca herkulesa może stanowić ponad połowę jego długości, pozwalając im osiągnąć długość do 12 cm. Ciało tego chrząszcza bez rogu ma długość od około 6 cm do 8,5 cm. Gatunek jest również dość szeroki, z szerokością ciała od około 3 cm, do 4,5 cm.
Rohatyniec herkules

Największy motyl na świecie

Pawica atlas (atlas Attacus), występująca powszechnie na całym archipelagu malajskim, jest uważana za największą ćmę na świecie. Ćmy atlasowe są tak duże, że ich kokony są czasami używane jako torebki na drobne w Azji. Ich skrzydła są jednymi z największych na Ziemi, o rozpiętości 25-28 cm i łącznej powierzchni około 63 cm kwadratowych. Larwy tego gatunku są również ogromne. Gąsienice pawicy atlas mogą osiągać długość prawie 13 cm i ważyć nawet 50 g.
Pawica atlas, fot. shutterstock

Największy głowonóg na świecie

Rozmiar kałamarnicy olbrzymiej (Architeuthis dux) jest często przesadzony, a wirusowe posty w Internecie mówią, że mogą osiągnąć 18 m lub nawet 27 m długości! Jednak największa udokumentowana kałamarnica miała 14 m długości. Co ciekawe, kałamarnice olbrzymie mają największe oczy w królestwie zwierząt, które osiągają 25 cm średnicy!
Kałamarnica olbrzymia. Źródło: Wikimedia

Największa płaszczka na świecie

Największym członkiem rodziny płaszczek jest manta atlantycka (Mobula birostris), która ma średnią rozpiętość skrzydeł 5,2–6,8 m. Największa zarejestrowana rozpiętość skrzydeł tej manty to 9,1 m. Manty atlantyckie są samotnymi pływakami, które zwykle znajdują się w pobliżu powierzchni oceanu, chociaż odnotowano je również na głębokościach 120 m. Manty atlantyckie mają dwie płetwy w kształcie rogów wystające z przodu głowy, co również nadało im przydomek „diabeł morski”. Nazwa „manta” pochodzi od hiszpańskiego słowa „koc”.
Manta, fot. shutterstock

Największy ssak lądowy na świecie

Słonie to największe zwierzęta lądowe na Ziemi, a także jedne z najbardziej niepowtarzalnie wyglądających zwierząt, z charakterystycznymi długimi trąbami, obwisłymi uszami i szerokimi grubymi nogami. Większość ekspertów rozpoznaje dwa gatunki słoni: słonia indyjskiego (Elephas maximus) i słonia afrykańskiego (Loxodonta africana), które żyją na oddzielnych kontynentach i mają wiele unikalnych cech. Słonie afrykańskie są większymi z tych dwóch gatunków. Dorastają do wysokości od 2,5 do 4 metrów i ważą od 2268 do 6350 kilogramów. Największy zarejestrowany słoń afrykański, został znaleziony w Angoli i ważył około 11000 kg i mierzył około 3,96 metra, więc był o co najmniej metr wyższy niż przeciętny samiec słonia afrykańskiego!
Słoń afrykański, fot. shutterstock

Największy krab na świecie

Może wyglądać jak coś z filmu science-fiction z lat 50., ale japoński krab pacyficzny (Macrocheira kaempferi) je łagodnym olbrzymem. Chociaż nie najcięższy, jest największym znanym żyjącym stawonogiem. Dobrze uwapniony pancerz ma tylko około 37 centymetrów długości, ale osobniki dorosłe mogą osiągać prawie 4 metry długości od jednego końca jednego chelipu (nogi z pazurami) do drugiego. Gatunek może żyć do 100 lat.
Japoński krab pacyficzny, fot. shutterstock

Największy gryzoń na świecie

Czy widzieliście kiedyś 80-kilogramowego gryzonia? Jeśli nie, prawdopodobnie nie mieliście do czynienia z kapibarą, czyli największym gryzoniem na świecie, który pochodzi z południowoamerykańskich terenów podmokłych. Kapibara (Hydrochoerus hydrochaeris) ma około 60 centymetrów wysokości i 1,2 metra długości i wygląda jak świnka morska na sterydach. W przeciwieństwie do innych gryzoni, kapibara nie ma ogona i ma płetwowate stopy, które pomagają jej poruszać się po ulubionym wodnym terenie.
Rodzina kapibar, fot. shutterstock

Największy wąż na świecie

Spośród wszystkich gatunków węży to pyton siatkowy (Malayopython reticulatus) jest najdłuższy wężem, a malezyjski okaz złowiony na budowie w 2016 r. miał aż 8 metrów długości. Te niejadowite węże występują w południowej i południowo-wschodniej Azji w lasach deszczowych i na łąkach. Ich dieta składa się głównie z małych i średnich ssaków, ale wiadomo, że nie pogardzą niedźwiedziem czy nawet człowiekiem.
Pyton siatkowy, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

 1. Alina Bradford; “Elephants: Earth's Largest Living Land-Animals”; data dostępu: 2020-12-10
 2. Jayna Taylor-Smith; “23 of the Biggest Living Animals in the World”; data dostępu: 2020-12-10
 3. One Kind Planet; “Top 10 Biggest Animals”; data dostępu: 2020-12-11
 4. Safaris Africana; “The Biggest Animals In The World”; data dostępu: 2020-12-11
 5. Sophia Crisafulli; “Biggest animals in the world”; data dostępu: 2020-12-11
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy