Najwyższe góry na świecie

Mroźna pogoda, rzadkie powietrze, lawiny... to powód, dla którego wspinacze spędzają lata na treningach, aby pokonać najwyższe szczyty świata. Te masywne góry mogą powstawać w wyniku wybuchów wulkanów, a także uskoków i zderzeń tektonicznych, które mogły kształtować powierzchnię Ziemi już ponad 3,75 miliarda lat temu. Oto 10 najwyższych gór na świecie!fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Mount Everest, Himalaje, Nepal/Tybetański Region Autonomiczny, Chiny – 8848, 86 m n.p.m.
 2. K2, Karakorum, Pakistan/Chiny – 8611 m n.p.m.
 3. Kanczendzonga, Himalaje, Nepal/Indie – 8586 m n.p.m.
 4. Lhotse, Himalaje, Nepal/Tybetański Region Autonomiczny, Chiny – 8516 m n.p.m.
 5. Makalu, Himalaje, Nepal/Tybetański Region Autonomiczny, Chiny – 8485 m n.p.m.
 6. Cho Oyu, Himalaje, Nepal/Tybetański Region Autonomiczny, Chiny – 8188 m n.p.m.
 7. Dhaulagiri, Nepal – 8167 m n.p.m.
 8. Manaslu, Nepal – 8163 m n.p.m.
 9. Nanga Parbat, Pakistan – 8126 m n.p.m.
 10. Annapurna I, Nepal – 8091 m n.p.m.

Mount Everest, Himalaje, Nepal/Tybetański Region Autonomiczny, Chiny – 8848, 86 m n.p.m.

Po raz pierwszy zdobyty przez Sir Edmunda Hillary'ego i Tenzing Norgay w 1953 roku Mount Everest jest uważany za najwyższą górę na świecie. Jego postrzępione szczyty stanowią granicę między Nepalem a autonomicznym regionem Chin uznawanym za Tybet.  W języku tybetańskim nazywana jest „Chomolungma”, z kolei nepalska nazwa brzmi „Sagarmatha” (angielska nazwa Everest jest hołdem dla geodety, który jako pierwszy zmierzył szczyt). Rocznie wydawanych jest od 300 do 800 zezwoleń na wejście na giganta. Wysokość 8848,86 m n.p.m. jest oficjalnie uznawana przez Chiny i Nepal. Oba kraje zgodziły się na wykorzystanie wysokości czapy śnieżnej góry, zamiast wysokości podłoża skalnego wynoszącego 8844 m n.p.m..
Everest, fot. shutterstock

K2, Karakorum, Pakistan/Chiny – 8611 m n.p.m.

Drugą najwyższą górą na świecie jest K2, która zlokalizowana jest w Pakistanie w paśmie Karakorum w Himalajach. Góra wzięła swoją nazwę od notacji używanej przez Great Trigonometrical Survey of British India. Góra jest uważana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia gór na świecie. K2 jest znana jako „dzika góra” ze względu na trudność wejścia i drugi najwyższy wskaźnik śmiertelności wśród „ośmiotysięczników”. Na każde cztery osoby, które próbowały zdobyć szczyt, jedna zginęła. W styczniu 2021 roku dziesięciu himalaistów z Nepalu zostało pierwszymi ludźmi na świecie, którzy wdrapali się zimą na sam szczyt K2.
K2, fot. shutterstock

Kanczendzonga, Himalaje, Nepal/Indie – 8586 m n.p.m.

Kanczendzonga to trzecia najwyższa góra na świecie. Znajduje się w Nepalu, na granicy nepalsko-indyjskiej. Kanczendzonga to najwyższy szczyt Indii, a także nazwa otaczającej części Himalajów i oznacza „Pięć Skarbów Śniegu”, ponieważ zawiera pięć szczytów. Według legendy, szczyty reprezentują pięć skarbów Boga, którymi są złoto, srebro, klejnoty, zboże i święte księgi. Kanczendzonga jest najdalej na wschód wysuniętą górą na ziemi. Nepal chroni Kanczendzonga w ramach projektu Kanchenjunga Conservation Area Project, zapewniającego zrównoważony rozwój 122 072 mieszkańców dystryktu, monitorowanie dzikiej przyrody i zarządzanie zasobami naturalnymi.
Kanczendzonga, fot. shutterstock

Lhotse, Himalaje, Nepal/Tybetański Region Autonomiczny, Chiny – 8516 m n.p.m.

Lhotse jest jedną z bardziej znanych gór, głównie ze względu na bliskość Mount Everestu. Obie góry wznoszą się dosłownie po sąsiedzku i żeby wejść na ich szczyty, trzeba pokonać drogę, która w trzech czwartych, łącznie z obozami, jest wspólna. Lhotse, co po tybetańsku znaczy „Południowy Szczyt” przypomina trochę zaniedbane młodsze rodzeństwo Mount Everestu. Everest przyciąga całą uwagę, podczas gdy Lhotse, choć często uważany za bardziej atrakcyjny wizualnie, jest znacznie mniej oblegany. W 2011 roku amerykański przewodnik Michael Horst jako pierwszy zdobył zarówno Everest, jak i Lhotse w ciągu zaledwie 24 godzin.
Lhotse, fot. shutterstock

Makalu, Himalaje, Nepal/Tybetański Region Autonomiczny, Chiny – 8485 m n.p.m.

Makalu to trzeci z czterech 8-tysięczników w masywie Everest. Znajduje się 19 km na południowy wschód od Mount Everest, na granicy Nepalu i Chin. Makalu został po raz pierwszy zdobyty przez amerykańską ekipę pod wodzą Williama Siri wiosną 1954 roku. Charakterystyczny szczyt w kształcie piramidy sprawia, że Makalu jest jedną z najtrudniejszych do zdobycia gór na świecie, ze względu na jej ostry krawędzie i izolowane położenie narażone na działanie ekstremalnych warunków pogodowych.
Makalu, fot. shutterstock

Cho Oyu, Himalaje, Nepal/Tybetański Region Autonomiczny, Chiny – 8188 m n.p.m.

Czwartym i ostatnim członkiem klubu 8-tysięczników w regionie Everestu jest Cho Oyu, co po tybetańsku oznacza „Turkusową Boginię”. Szósty najwyższy szczyt świata (8188m) jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej osiągalnych z czternastu ośmiotysięczników na świecie dzięki północno-zachodniej ścianie i łagodnemu nachyleniu. Wspinacze mają tendencję do używania tej góry jako treningu przed wejściem na Everest lub sprawdzenia, jak ich ciało reaguje na dużą wysokość. Nie oznacza to jednak, że wspinanie się po tej masywnej górze nie jest niebezpieczne. Góra Cho Oyu od 1952 roku pochłonęła życie co najmniej 52 osób.
Cho Oyu, fot. shutterstock

Dhaulagiri, Nepal – 8167 m n.p.m.

Góra Dhaulagiri jest siódmą najwyższą górą na świecie. Znajduje się w środkowo-zachodniej części Nepalu. Nazwa Dhaulagiri pochodzi od sanskryckiego słowa, gdzie Dhawala oznacza „olśniewający, biały piękny”, a Giri oznacza „górę”. Normalną trasą wspinaczkową na Dhaulagiri jest grań północno-wschodnia. Dhaulagiri zostało po raz pierwszy zdobyte przez ekspedycję austriacką, szwajcarską i nepalską 13 maja 1960 roku.
Dhaulagiri, fot. shutterstock

Manaslu, Nepal – 8163 m n.p.m.

Manaslu jest ósmą najwyższą górą na świecie, a jej nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa „manasa”, co oznacza „intelekt” lub „dusza”. Manaslu została po raz pierwszy zmierzona przez Toshio Imanishiego i Gyalzena Norbu, którzy byli częścią japońskiej ekspedycji, która dotarła na szczyt góry 9 maja 1956 roku. Ich wejście było kontrowersyjne. Miejscowi mieszkańcy uniemożliwili japońskiej drużynie dotarcie na szczyt w 1954 roku, wierząc, że poprzednie próby nie podobały się Bogom i spowodowały lawiny, które zniszczyły klasztor w okolicy, zabijając 18 osób. Japończycy przekazali znaczną darowiznę na odbudowę klasztoru. Z kolei pierwszymi zimowymi zdobywcami tej góry byli Polacy Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. Japończykom w końcu udało się zdobyć szczyt w 1956 roku. Co ciekawe, pierwszymi zimowymi zdobywcami tej góry byli Polacy Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski.
Manaslu, fot. shutterstock

Nanga Parbat, Pakistan – 8126 m n.p.m.

Dziewiątą najwyższą górą na świecie jest Nanga Parbat w dystrykcie Diamer w pakistańskim regionie Gilgit Baltistan w zachodnich Himalajach. Podobnie jak w przypadku wielu innych gór, nazwa pochodzi z sanskrytu, gdzie „nanga” i „parvata” oznaczają „nagą górę”. Nanga Parbat naprawdę góruje nad otaczającymi ją, nisko położonymi dolinami. Nanga Parbat zyskała reputację „góry zabójcy” po tym, jak podczas próby zdobycia szczytu przed pierwszym wejściem w 1953 r. zginęło 26 osób. Hermann Bahl z Australii jako pierwszy wspiął się na Nanga Parbat w 1953 roku. Nanga Parbat przyciąga również geologów, ponieważ rośnie w tempie 7 milimetrów rocznie, co czyni ją najszybciej wznoszącą się górą na Ziemi.
Nanga Parbat, fot. shutterstock

Annapurna I, Nepal – 8091 m n.p.m.

Annapurna to seria szczytów, z których najwyższy nazywa się Annapurna I. Annapurna I w Nepalu jest dziesiątą najwyższą górą na świecie i jedną z najsłynniejszych gór na tej liście. Dlaczego? Annapurna I ma wyższy wskaźnik śmiertelności niż jakakolwiek inna góra na tej liście, a 32% prób zdobycia szczytu kończy się śmiercią przynajmniej jednego członka wyprawy. W czerwcu 1950 r. Maurice Herzog i Louis Lachenal jako pierwsi zdobyli szczyt (w rezultacie tracąc palce u rąk i nóg na skutek odmrożeń), wyznaczając pierwszy z 14 ośmiotysięczników na Ziemi.
Annapurna, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. “https://www.treehugger.com/tallest-mountains-in-the-world-5183890”; data dostępu: 2021-07-23
 2. “https://www.satoriadventuresnepal.com/blog/top-10-highest-mountains-in-the-world/”; data dostępu: 2021-07-23
 3. “https://www.muchbetteradventures.com/magazine/highest-mountains-in-the-world-top-10/”; data dostępu: 2021-07-26
 4. “https://www.visualcapitalist.com/world-highest-mountains/”; data dostępu: 2021-07-27
 5. “https://www.einvestigator.com/list-of-the-top-10-tallest-mountains/”; data dostępu: 2021-07-27
Ocena (5.0) Oceń: