Najwyższe góry w Polsce

Góry od dawna są źródłem podziwu i inspiracji – im wyższe, tym lepsze. W starożytności uważano je za domy bogów. A dzisiaj... wspinacze przemierzają glob, aby pokonać najwyższe punkty na Ziemi. Od zdobywania górskich szczytów po amatorską wspinaczkę i rekreacyjne wędrówki, także w Polsce nie brakuje miejsc, gdzie można podziwiać i eksplorować tereny górskie. Oto 10 najwyższych gór w Polsce!Wschód słońca w najwyższych polskich górach - Tatrach. Źródło: shutterstockWschód słońca w najwyższych polskich górach - Tatrach. Źródło: shutterstock
 1. Rysy, Tatry - 2499 m n.p.m.
 2. Babia Góra, Beskid Żywiecki - 1723 m n.p.m.
 3. Śnieżka, Karkonosze - 1603 m n.p.m.
 4. Śnieżnik, Sudety, Masyw Śnieżnika - 1423 m n.p.m.
 5. Tarnica, Bieszczady - 1346 m n.p.m.
 6. Turbacz, Gorce - 1310 m n.p.m.
 7. Radziejowa, Beskid Sądecki - 1262 m n.p.m.
 8. Skrzyczne, Beskid Śląski - 1257 m n.p.m.
 9. Mogielica, Beskid Wyspowy - 1170 m n.p.m.
 10. Mędralowa, Beskid Makowski - 1169 m n.p.m.

Rysy, Tatry - 2499 m n.p.m.

Rysy to granitowa góra wchodząca w skład polskich Tatr, leżąca na pograniczu Polski i Słowacji. Góra ma trzy wierzchołki, w tym południowo-wschodni o wysokości 2472 m, północno-zachodni o wysokości 2499 metrów, i najwyższy środkowy szczyt o wysokości 2501 m. n. p. Północno-zachodni jest najwyższym szczytem w Polsce, podczas gdy dwa pozostałe szczyty znajdują się po słowackiej stronie granicy. Nazwa Rysy w wolnym tłumaczeniu nawiązuje do rys lub szczelin i przypuszcza się, że wywodzi się z ciągu żlebów na zboczach góry. Pierwsze udokumentowane wejście na szczyt miało miejsce w 1840 roku przez Ede Blasy'ego i jego przewodnika Jana Rumana-Driecnego. Jednak pierwsze wejście zimowe miało miejsce później w 1884 r. przez Jacoba Horvay i Theodora Wundta. Turyści i wędrowcy licznie odwiedzają górę w celu wspinaczki. Trasa przez polską stronę jest trudna i stroma, a wielu preferuje podejście słowacką stroną. W 2007 roku Polska i Słowacja podpisały układ z Schengen, który utworzył przejście graniczne u podnóża góry.
Rysy, najwyższy szczyt Tatr. Źródło: shutterstock

Babia Góra, Beskid Żywiecki - 1723 m n.p.m.

Babia Góra ma 1723 m wysokości i jest tym samym drugim co do ważności szczytem w Polsce i trzecim na Słowacji. Masyw Babiej Góry ma kształt asymetryczny - jego południowa strona jest łagodna, a północna bardzo stroma, miejscami urwista. Kompletnie dominuje nad okolicą i sprawia, że ​​Beskid Żywiecki jest drugim co do wysokości pasmem górskim w Polsce i najwyższym pasmem w całych Beskidach Zachodnich. Polacy nazywają ten najwyższy szczyt Diablakiem. Istnieje kilka legend o górze, z których większość przedstawia diabła jako jedną z postaci. Może to być odbiciem kapryśnej, zwykle bardzo wietrznej, czasem zdradliwej i/lub naprawdę diabelskiej pogody na szczycie. Z tego samego powodu Babia Góra nazywana jest przez miejscowych „Matką złej pogody”. Według niektórych starych legend Babia Góra to zamieniona w kamień siedząca staruszka („baba”). Babijski szczyt od wieków słynął wśród miejscowej ludności jako miejsce sabatów czarownic.
Widok z Pilska na Babią Górę. Źródło: shutterstock

Śnieżka, Karkonosze - 1603 m n.p.m.

Śnieżka wznosi się na wysokości 1602 lub – według najnowszych czeskich pomiarów – 1603 m, jest najwyższym szczytem w Karkonoszy. Co ciekawe, w XVI wieku uważano go za najwyższy szczyt Europy. Jej stożkowaty kształt przypomina wygasły wulkan. Jednak badania jego struktury zdecydowanie temu zaprzeczają. Stożek skalny zbudowany jest w głównej części ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami. Baza górska pozostaje jednak granitowa. To główny powód charakterystycznego kształtu Śnieżki. Najbardziej niedostępne są stoki południowe i północne, które wpadają w dwie głębokie, polodowcowe doliny. Łagodniejsza strona to strona południowo-wschodnia. Szczyt Śnieżki został zdobyty prawdopodobnie po raz pierwszy w połowie XV wieku. Obecny jest tu specyficzny klimat, podobny do tego, jaki panuje na kole podbiegunowym i ta właśnie „cecha” doprowadziła do występowania tu roślinności alpejskiej. Średnia roczna temperatura na Śnieżce nieznacznie przekracza 0°C, najgorętszy miesiąc utrzymuje się na poziomie średnio 10,6°C, a najwyższa zanotowana temperatura to 24,6°C (28.07.2013). Dzięki temu pokrywa śnieżna utrzymuje się tu od października do końca maja.
Wejście na Śnieżkę. Źródło: LIDERO / Shutterstock.com

Śnieżnik, Sudety, Masyw Śnieżnika - 1423 m n.p.m.

Śnieżnik, pol. Masyw Śnieżnika, to masyw w Sudetach Wschodnich na pograniczu Czech i Polski. Po stronie polskiej w dużej mierze jest objęty obszarem chronionym zwanym Śnieżnickim Parkiem Krajobrazowym. Cały masyw, z wyjątkiem wierzchołka, porośnięty jest jednolitymi lasami, głównie świerkowymi, choć występują też piękne lasy mieszane. Lasy poprzecinane są dziesiątkami kilometrów utwardzonych dróg wybudowanych w połowie XIX wieku na potrzeby wyrębu przemysłowego, a dziś spacerów. W wąskich, ciemnych dolinach leżą dwa najważniejsze miasta Masywu Śnieżnika – odseparowane od świata, urzekające Międzygórze z dużą bazą turystyczną oraz dawne górnicze miasto Kletno z ciekawą dawną kopalnią uranu. Do największych atrakcji turystycznych należą: Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Sanktuarium Marii Śnieżnej na Iglicznej nad Międzygórzem, Wodospad Wilczki, Ogród Bajek w Międzygórzu, Trójmorski Wierch oraz Skały Mariańskie.
Szczyt Śnieżnika, Sudety, Czechy - około stycznia 2017: Kamienna rzeźba słonia na szczycie Śnieżnika w zimowy dzień. Rozległy widok na góry.

Tarnica, Bieszczady - 1346 m n.p.m.

Położona w południowo-wschodnim krańcu Polski Tarnica jest najwyższym szczytem w Bieszczadach Zachodnich. Należy do Korony Gór Polskich. „Tarnica” jako nazwa szczytu musi wydawać się zabawna, o ile uświadomimy sobie, że to popularne w Karpatach Wschodnich słowo oznacza siodło ( w języku rumuńskim „tarnița” to siodło) . Górę wznoszącą się 500 metrów nad doliną Wołosatki łatwo rozpoznać po charakterystycznym kształcie. Tarnica ma dwa oddzielne szczyty o wysokości 1346 m i 1339 m.  Na górze Tarnicy znajduje się żelazny krzyż, zbudowany w 1987 roku dla upamiętnienia wizyty Karola Wojtyły. Tarnica to idealny punkt widokowy na polskie Bieszczady.
Krzyż na szczycie Tarnicy w Bieszczadach. Źródło: iwciagr / Shutterstock.com

Turbacz, Gorce - 1310 m n.p.m.

Turbacz to najwyższa góra w paśmie Gorców w Beskidach Zachodnich. Ze względu na niezliczoną ilość małych gór, z których składa się ten łańcuch, Turbacz jest niemal z każdego miejsca ukryty za innymi, niższymi górami. W promieniu 5 kilometrów od Turbacza znajdują się faktycznie 22 nazwane szczyty przekraczające 1000 metrów, 12 przekraczające 1100 metrów i 4 szczyty przekraczające 1200 metrów. Właściwie szczyt Turbacza jest jednym z najwyższych szczytów w całej Polsce, nie objętym żadnym rezerwatem. Północna strona góry, dostępna z Poręby Wielkiej lub Rabki-Zdroju, jest znacznie łagodniejsza i odpowiednia dla osób szukających spokoju i samotności. Turbacz jest popularny wśród turystów z skrzyżowaniem kilku szlaków zlokalizowanych przed miejscowym schroniskiem PTTK.
Zima na Turbaczu w Gorcach. Źródło: Shutterstock.com

Radziejowa, Beskid Sądecki - 1262 m n.p.m.

Radziejowa – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego i jest zlokalizowany między dolinami Dunajca i Popradu. Nazwa szczytu pochodzi od osoby o nazwisku lub przydomku Radziej. Z wysokością 1266 m.n.p.m Radziejowa należy do grona Korony Gór Polski. Na szczycie góry znajduje się 20-metrowa drewniana wieża widokowa, z które roztacza się panorama na Tatry, Pieniny, Beskidy Żywiecki czy Gorce. Najszybciej i najprościej na Radziejową dostać się można drogą, która prowadzi z Przełęczy Obidza (nad Kosarzyskami). Trasa jest na tyle prosta, że bez problemu można ją pokonać z dziećmi.
Pasmo Radziejowej widoczne spod Bacówki nad Wierchomlą. Źródło: Pudelek (Marcin Szala), CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Skrzyczne, Beskid Śląski - 1257 m n.p.m.

Skrzyczne to góra w południowej Polsce, w województwie śląskim, niedaleko Szczyrku. Jest to najwyższa góra Beskidu Śląskiego i należy do Korony Gór Polski. Uważany jest za najdzikszy, najbardziej stromy i najpiękniejszy szczyt Beskidu Śląskiego. Prawie w całości porośnięty jest lasami. Na szczycie Skrzycznego znajduje się łąka – dzięki temu góra jest fantastycznym punktem widokowym. Ze szczytu rozciąga się panorama Szczyrku, Żywca, Jeziora Żywieckiego, Bielska-Białej, Beskidu Żywieckiego i Babiej Góry. Najłatwiejszą drogą na Skrzyczne, jest szlak niebieski prowadzący ze Szczyrku.
Skrzyczne. Źródło: shutterstock

Mogielica, Beskid Wyspowy - 1170 m n.p.m.

Mogielica jest najwyższym szczytem (1170 m) Beskidu Wyspowego. Nazywana jest także z uwagi na charakterystyczny kształt - Kopą. By wejść na najwyższą górę Beskidu Wyspowego trzeba przeznaczyć około 1.5 godziny. Na szczyt Mogielicy prowadzi szlak niebieski ze Szczawy w Dolinie Kamienicy, żółty szlak prowadzony z Tymbarku i szlak zielony poprowadzony od Przełęczy Rydza-Śmigłego. Na górze znajduje się drewniana wieża widokowa (22 metry), która została wybudowana w 2008 roku i z której rozpościera się wspaniały widok na Beskidy, Tatry, Babią Górę.
Zimowy widok na szczyt Mogielicy i wieżę widokową

Mędralowa, Beskid Makowski - 1169 m n.p.m.

Mędralowa to szczyt na granicy polsko-słowackiej o wysokości 1169 m n.p.m. należący do Pasma Przedbabiogórskiego w Beskidzie Makowskim. Mędralowa ma dwa wierzchołki (zachodni i wschodni), które są od siebie oddalone o 500 metrów. Pomiędzy nimi znajduje się Hala Mędralowa, która dawniej wykorzystywana była przez pasterzy do wypasania zwierząt. Na wschodnim, niższym wierzchołku znajduje się słupek graniczny III/90, gdzie do 1564 r. łączyły się granice Polski, Węgier i ziem śląskich, a w czasie II wojny światowej graniczyły tu ziemie Generalnego Gubernatorstwa ze Słowacją. Obecnie w punkcie tym zbiegają się granice Słowacji i Polski. Jest to też  jednocześnie najdalej na północ wysunięty kraniec Słowacji.
Szałas na Hali Mędralowaj. Źródło: Jurbox at pl.wikipedia, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. Marek Kępa; “9 Most Glorious Polish Mountain Ranges”; culture.pl/en; 2022-02-02
 2. LovePoland; “Mountains”; lovepoland.org; 2022-02-02
 3. Overhere.eu Travel Smart; “The best Polish mountains in a nutshell”; overhere.eu; 2022-02-10
 4. “https://tpn.pl/”; data dostępu: 2022-02-11
Ocena (4.1) Oceń: