Najzimniejsze miejsca na świecie

Najzimniejsze miejsca na świecie praktycznie nie nadają się do życia, ale nieustraszeni i dobrze przygotowani odkrywcy i naukowcy znaleźli sposoby, by tam przetrwać. W większości tych miejsc zwykłe termometry nie działają. Twoja skóra, jeśli zostanie odsłonięta, zamarznie w ciągu kilku minut, a kropelki w Twoim oddechu zamieniają się w kryształki podczas wydechu. Jednak te zimowe sceny, spowite śniegiem i ociekające błyszczącymi soplami, mogą być naprawdę piękne. Oto 10 najzimniejszych miejsc na świecie!fot. shutterstockfot. shutterstock
 1. Dome Fuji, Antarktyda, temperatura: -93,20oC
 2. Stacja badawcza Wostok, Antarktyda, temperatura: -89,20oC
 3. Stacja Amundsen-Scott South Pole, Antarktyda, temperatura: -82,80oC
 4. Dome Argus, Antarctic Plateau, temperatura: -82,50oC
 5. Denali na Alasce, temperatura: -73,80oC
 6. Wierchojańsk, Rosja, temperatura: -69,80oC
 7. Stacja badawcza Klinck, Grenlandia, temperatura: -69,60oC
 8. Ojmiakon, Rosja, temperatura: -67,80oC
 9. North Ice, Grenlandia, temperatura: -66,10oC
 10. Snag, Yukon, Kanada, temperatura: -62,70oC

Dome Fuji, Antarktyda, temperatura: -93,20oC

W 2010 roku satelita Landsat 8 skierował swoje instrumenty na wysoki grzbiet pokrywy lodowej Antarktydy Wschodniej i potwierdził to, czego naukowcy oczekiwali po lokalnym klimacie: jest tam zimno, naprawdę zimno. Najniższa temperatura zanotowana, to -92,30oC. Tym samym ta sucha, zimna pustynia została uznana za najzimniejsze miejsce na Ziemi. Chociaż temperatury rzadko przekraczają -30,00oC, ludzie znaleźli sprawdzone sposoby na życie i pracę w tym regionie. Znana również jako Dome F lub Valkyrie Dome, Dome Fuji jest siedzibą japońskiej stacji badawczej, która została założona w 1995 roku, a rdzenie lodowe wiercone w tym regionie dają nam wgląd w 720 000 lat paleoklimatycznej historii.
Lokalizacja bazy Dome Fuji. Źródło: Forestfarmer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Stacja badawcza Wostok, Antarktyda, temperatura: -89,20oC

Jedno najzimniejszych miejsc na Ziemi jest, co dziwne, także jednym z najbardziej słonecznych. W grudniu stacja badawcza Wostok na Antarktydzie cieszy się ponad 22 godzinami nasłonecznienia. Wostok odnotowuje też najniższą średnią temperaturę w sezonie letnim, -32,00oC. Stacja została założona przez Związek Radziecki w 1957 roku i jest miejscem fascynujących badań. Oprócz rdzeni lodowych i magentronomii, naukowcy spenetrowali Jezioro Wostok, ogromne subglacjalne jezioro ukryte pod lodem. Tam odkryli ekosystem drobnoustrojów i organizmów wielokomórkowych, który został odcięty od reszty świata. Stacja Wostok jest domem dla około 25 do 30 osób, które w letnich miesiącach prowadzą tam badania.
Stacja badawcza Wostok. Źródło: shutterstock

Stacja Amundsen-Scott South Pole, Antarktyda, temperatura: -82,80oC

Ludzie, którzy mieszkają i pracują na stacji Amundsen-Scott South Pole Station, widzą tylko jeden wschód i jeden zachód słońca rocznie, więc być może nie jest zaskakujące, że jest to jedno z najzimniejszych miejsc na ziemi, a najniższa temperatura, jaką tam zanotowano, to –82,80oC. Położona wysoko na płaskowyżu Antarktydy stacja znajduje się blisko 3000 m nad poziomem morza. Jest mało prawdopodobne, aby nawet w letni dzień temperatura przekroczyła -12,00oC. Stacja została zbudowana przez Stany Zjednoczone w 1956 roku, a dziś średnia populacja wynosi około 150 osób. Naukowcy ze stacji zajmują się wszystkim, od badań neutrin, przez prace biomedyczne po obserwacje kosmicznego mikrofalowego tła za pomocą teleskopu. Podczas dziewięciomiesięcznego sezonu zimowego stacja jest odcięta od reszty świata, ponieważ paliwo, które napędza jedyne samoloty zdolne do podróży, zamieniłoby się w bezużyteczną galaretkę.
Stacja Amundsen-Scott South Pole. Źródło: shutterstock

Dome Argus, Antarctic Plateau, temperatura: -82,50oC

Dome Argus znajduje się w pobliżu obecnego rekordzisty Dome Fuji. Tak naprawdę nie jest do końca pewne, gdzie jest zimniej, ale naukowcy spekulują, że pobliski grzbiet jest domem dla najniższych temperatur na Ziemi. W 2018 roku zespół z University of Colorado w Boulder wykorzystał technologię mapowania w podczerwieni do zidentyfikowania regionów we wschodniej Antarktydzie, w których temperatury mogą spaść poniżej -90,00oC. Występują one w płytkich obniżeniach topograficznych w pobliżu najwyższej części pokrywy lodowej, na wysokości od 3800 do 4050 m n.p.m., a Dome Argus jest jednym z głównych kandydatów. Na razie najniższa temperatura osiągnięta do tej pory wyniosła -82,50oC w lipcu 2005 roku.
Stacja Dome A na mapie Arktyki. Źródło: Alexrk2, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Denali na Alasce, temperatura: -73,80oC

Denali, dawniej znany jako Mount McKinley, jest najwyższą górą w Ameryce Północnej, wznoszącą się na ponad 6000 m n.p.m. To także raj dla wspinaczy, ale jeśli myślisz o wspinaczce, będziesz potrzebować wyjątkowej ciepłych ubrań. Stacja meteorologiczna umieszczona blisko szczytu odnotowała w 2003 r. najniższą zarejestrowaną temperaturę w Stanach Zjednoczonych: -73,80oC. Niegdyś znany jako Mount McKinley, rząd USA zmienił oficjalną nazwę na Denali - nazwę używaną przez lud Koyukon, który zamieszkuje obszar wokół góry.
Denali, źródło: shutterstock

Wierchojańsk, Rosja, temperatura: -69,80oC

To rosyjskie miasto, które zamieszkuje około 1400 osób, leży za kołem podbiegunowym i jest uważane za północny „biegun zimna” ‒ w lutym 1892 roku temperatura spadła tu do -69,80oC. Co ciekawe, w Wierchojańsku latem temperatury regularnie przekraczają 30,00oC. W mieście występują jedne z największych wahań temperatury między zimą a latem na całej Ziemi.
Stacja Wierchojańsk, źródło: shutterstock

Stacja badawcza Klinck, Grenlandia, temperatura: -69,60oC

Grenlandia, największa wyspa na świecie, jest słabo zaludniona z powodu gigantycznej pokrywy lodowej pokrywającej znaczną część jej lądu. Jednak w tym niegościnnym klimacie znajdziemy wiele stacji meteorologicznych, obsługiwanych przez nieustraszonych naukowców. Stacja pogodowa w Klinck na Grenlandii została zaprojektowana w celu gromadzenia wielu form danych środowiskowych, takich jak temperatura powietrza, ciśnienie, wilgotność i wiatr, które są przesyłane przez satelitę z powrotem do naukowców. Oprócz ważnej nauki o klimacie stacje te zarejestrowały niektóre z najbardziej ekstremalnych warunków na półkuli północnej. Stacja Badawcza Klinck znajduje się w pobliżu najwyższego punktu na pokrywie lodowej i to właśnie ona zarejestrowała temperaturę - 69,60oC w grudniu 1991 r.
Stacja Badawcza Klinck zlokalizowana jest na Grenlandii, źródło: shutterstock

Ojmiakon, Rosja, temperatura: -67,80oC

Czasami określana jako najzimniejsza na stałe zamieszkana osada na Ziemi jest domem dla mniej niż 1000 osób i znajduje się między dwiema dolinami, które zatrzymują między nimi zimne wiatry, potęgując niesprzyjające warunki klimatyczne. Oymyakon zanotował najniższą w historii temperaturę -67,80oC w dniu 6 lutego 1933 roku. Nazwa miejscowości pochodzi od lokalnego gorącego źródła, z którego mieszkańcy korzystają zimą, ale dopiero po przebiciu się przez grubą skorupę śniegu i lodu.
Ojmiakon, źródło: shutterstock

North Ice, Grenlandia, temperatura: -66,10oC

To założona przez British North Greeland Expedition w 1952 roku stacja badawcza. Odczyt temperatury z 1954 roku: -66,10oC, był wówczas najniższym, jaki kiedykolwiek zarejestrowano na półkuli północnej. Wyprawa prowadziła szeroko zakrojone badania obejmujące geologię, sejsmologię, fizjologię i glacjologię.
Stacja Badawcza North Ice zlokalizowana jest na Grenlandii, źródło: shutterstock

Snag, Yukon, Kanada, temperatura: -62,70oC

Położona w dolinie w kształcie misy w Jukonie w Kanadzie, Snag to opuszczona wioska, w której podczas niezwykłej zimy w latach czterdziestych XX wieku odnotowano rekordowo niską temperaturę, -62,70oC. Średnia temperatura w mieście w styczniu wynosi minus 10,.60oC, a średnia temperatura w lipcu to 13,90oC.
Sang, Yukon. Źródło: shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

 1. “https://www.treehugger.com/coldest-places-in-the-world-to-live-4869363”; data dostępu: 2021-05-13
 2. “https://www.businessinsider.in/slideshows/miscellaneous/10-of-the-coldest-places-on-earth/slidelist/66536897.cms#slideid=66536905”; data dostępu: 2021-05-13
 3. “https://www.newscientist.com/question/coldest-places-earth/”; data dostępu: 2021-05-12
 4. “https://www.sciencefocus.com/planet-earth/what-are-the-10-coldest-places-on-earth/”; data dostępu: 2021-05-12
 5. “https://www.livescience.com/29913-coldest-places-on-earth.html”; data dostępu: 2021-05-14
Ocena (5.0) Oceń: