Niezwykłe matki w świecie zwierząt

Należy pamiętać, że nie tylko ludzie podejmują niezwykłe kroki, aby chronić, pielęgnować i wychowywać swoje młode. Królestwo zwierząt jest pełne samic ‒ matek, które poświęcają czas, aby nauczyć swoje dzieci, jak znaleźć pożywienie i chronić się przed żywiołami. Często to matki mają obowiązek chronić i wychowywać swoje młode. Nie wspominając o całej pracy włożonej przed porodem, w tym budowaniu gniazd i pilnowaniu jaj. Oto sześć wyjątkowych matek w świecie zwierząt.fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Orangutan
  2. Niedźwiedź polarny
  3. Słoń afrykański
  4. Gepard
  5. Pingwin cesarski
  6. Ośmiornica

Orangutan

Matki orangutanów to jedne z najciężej pracujących samotnych matek w królestwie zwierząt, a więź między matką orangutana a jej młodymi jest jedną z najsilniejszych w naturze. W ciągu pierwszych dwóch lat życia młode są całkowicie zależne od samic, zarówno w zakresie jedzenia, jak i transportu. Mamy przebywają z młodymi od sześciu do siedmiu lat, ucząc je, gdzie znaleźć pożywienie, co i jak jeść oraz jak budować gniazdo. Wiadomo, że samice orangutanów „odwiedzają” swoje matki, dopóki nie osiągną wieku 15 lub 16 lat.
Samica orangutana, fot. shutterstock

Niedźwiedź polarny

Samice niedźwiedzi polarnych zwykle rodzą parę młodych, które trzymają się przy niej przez około dwa lata, aby nauczyć się niezbędnych umiejętności przetrwania w zimnym klimacie. Matki zagrzebują się w głębokich zaspach śnieżnych, tworząc przestrzeń, która daje schronienie przed żywiołami. Zwykle rodzą od listopada do stycznia i utrzymują młode w zdrowiu, wykorzystując ciepło ich ciała i mleko. Gdy młode będą wystarczająco silne, aby wytrzymać rygory Arktyki poza jaskinią, rodzina wyrusza, by polować na foki, ponieważ mama jest bardzo głodna: do momentu opuszczenia schronienia nie miała w pysku nic do jedzenia.
Samica niedżwiedzia polarnego z młodymi, fot. shutterstock

Słoń afrykański

Jeśli chodzi o słonie afrykańskie, świeżo upieczona mama nie wychowuje swoich młodych sama. Słonie żyją w matriarchalnym społeczeństwie, więc inne samice z grupy społecznej pomagają cielęciu wstać po urodzeniu i pokazują mu, jak zdobywać pożywienie. Starsze słonie dostosowują tempo stada, aby młode mogło nadążyć. Obserwując dorosłych cielę uczy się, które rośliny jeść i jak uzyskać do nich dostęp. Jeśli małe słoniątko zostanie sierotą, zaadoptuje je reszta stada.
Mama słoń z młoodym, fot. shutterstock

Gepard

Matki gepardów wychowują młode w izolacji. Przenoszą swoje dzieci ‒ zwykle od dwóch do sześciu młodych - co cztery dni, aby zapobiec nagromadzeniu się zapachu, który mogą wyśledzić drapieżniki. Po 18 miesiącach szkolenia myśliwskiego młode gepardy w końcu opuszczają swoje matki. Młode tworzą następnie grupę rodzeństwa, która pozostanie razem przez kolejne sześć miesięcy.
Gepard z młodymi, fot. shutterstock

Pingwin cesarski

Proces narodzin pingwinów cesarskich polega na współpracy między matką a ojcem. Matka wyczerpuje swoje zapasy żywności, produkując jajko. Po złożeniu jaja przekazuje je ojcu, co wymaga od nich największej uwagi, ponieważ uszkodzenie jaja oznaczałoby śmierć przyszłego pisklęcia. Następnie matka pokonuje kilkadziesiąt kilometrów, aby dotrzeć do oceanu i łowić ryby. Później wraca do miejsca wylęgu, aby zwrócić pokarm nowo wyklutym pisklętom.
Samica pingwina karmiąca młode, fot. shutterstock

Ośmiornica

Po złożeniu przez samice ośmiornic olbrzymich ogromnych ilości jaj ‒ utrzymują one rozwijające się młode w stanie dotlenionym i wolnym od bakterii, wachlując je organami zwanymi syfonami. Podczas tego procesu matki ośmiornic przestają jeść i nie opuszczają terenu, chroniąc swoje potomstwo (najdłuższy taki okres, jaki kiedykolwiek zaobserwowali naukowcy, wynosił cztery i pół roku.). Chociaż chroni to dzieci przed drapieżnikami, jest to prawdziwy akt poświęcenia. Aby przetrwać bez pożywienia, samice ośmiornic olbrzymich trawią tłuszcze i białka z własnego ciała, ostatecznie umierając w wyniku samozniszczenia.
Ośmiornica olbrzymia, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JS)

Bibliografia

  1. “https://www.treehugger.com/hardest-working-moms-in-the-animal-kingdom-4863069”; data dostępu: 2021-05-26
  2. “https://www.worldwildlife.org/stories/5-remarkable-animal-moms”; data dostępu: 2021-05-26
Ocena (5.0) Oceń: