Zwierzęta w sylwestra. Nie stresuj zwierząt w Nowy Rok!

Fot. skycaptaintwo [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. skycaptaintwo [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Szampan, noworoczne życzenia, ale przede wszystkim miliony sztucznych ogni rozjaśniających noc sylwestrową – tak świętujemy nadejście Nowego Roku. Szkoda tylko, że często zapominamy przy tym o zwierzętach, a dla nich noworoczna feta bynajmniej nie kojarzy się z dobrą zabawą.


Powtórka z biologii

Zanim zdradzimy co zrobić, by nasze zwierzęta weszły w nowy rok możliwie komfortowo, warto zastanowić się, co jest przyczyną problemu. Race wystrzelone na sylwestra obok pięknych efektów wizualnych wyzwalają także te dźwiękowe. Te ostatnie niekiedy bywają przykre dla naszych uszu, bo wybuch niektórych petard generuje hałas o natężeniu 130-160 dB. Mówiąc obrazowo: jest to głośniej niż przy starcie odrzutowca i stanowi granice bólu dla człowieka. Nadmierny hałas może powodować nie tylko ból i uszkodzenie słuchu, ale także dolegliwości ze strony układu nerwowego i krwionośnego, nie mówiąc już o tak „trywialnych” skutkach jak zmęczenie i stres. Warto przy tym pamiętać, że jesteśmy istotami o dość przeciętnej wrażliwości zmysłów i coś, co dla nas jest ledwie umiarkowanie głośne, dla naszych zwierząt jest już nadmiernym hałasem.

Zwierzęta drapieżne w drodze ewolucji wykształciły nader czułe zmysły, co umożliwia im sprawne zdobywanie pożywienia. Kot śpiący na parapecie czy pies wylegujący się na kanapie może mało przypomina drapieżnika, ale nadal nim jest. Ewolucyjnie i genetycznie nie różni się wiele od swoich dzikich przodków, podobnie jak my niewiele różnimy się od człowieka pierwotnego zamieszkującego jaskinie. Nasze „domowe” drapieżniki mają bardzo czułe zmysły, a to wpływa na skalę nieprzyjemnych doznań, jakich doświadczają w sylwestra. Pies doskonale słyszy dźwięki w zakresie częstotliwości 16-50 000 Hz, podczas gdy człowiek obdarzony doskonałym słuchem może usłyszeć tony do 20 000 Hz. Słuch kota jest jeszcze bardziej czuły, a na dodatek dzięki szybkim ruchom uszu znacznie szybciej niż pies potrafi zlokalizować źródło hałasu.

Niestety wrażliwość zwierzęcych uszu jest ich zmorą w czasie sylwestra. Umiarkowany hałas jaki często towarzyszy wystrzałom fajerwerków dla zwierząt może oznaczać już fizyczny ból. Do tego dochodzi stres związany z częstotliwością i długotrwałością takich dźwięków – wszak nierzadko już o dwudziestej słychać pierwsze wystrzały. Do tego dochodzą błyski, kojarzące się zwierzętom z piorunami. Nic dziwnego, że wiele zwierząt wpada wtedy w panikę i stara się ukryć lub uciec jak najdalej. Wiele z nich boi się już zwykłej burzy, a w sylwestra dla zwierząt panuje taka kilkugodzinna burza, tylko znacznie głośniejsza i dłuższa.


Fot. Matt [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy