Odwiedzaj piękne miejsca i pomagaj zwierzętom

Szukasz ciekawego miejsca na weekendowy wypad lub dłuższy wyjazd? Pomyśl o Puszczy Białowieskiej, miejscu ze wszech miar wyjątkowym. W tym pięknym, wpisanym na listę UNESCO, lesie spotkasz nie tylko sławnego żubra. Żyje tam również uroczy, niewiele większy od wróbla, drapieżny ptak – sóweczka.sówkafot. materiały WWF

Małe i puchate, ale z charakterem
Uważny miłośnik dzikiej natury w lesie zawsze patrzy pod nogi i wokoło, ale dziś chcemy cię zachęcić, byś uniósł głowę także ku koronom drzew i wypatrywał małej, puchatej kulki o bystrych, złocistych oczach. Sóweczka świetnie się kamufluje, więc nie gwarantujemy ci, że ją dostrzeżesz, lecz twoje szanse zwiększa fakt, iż jest to sowa dzienna. W przeciwieństwie do swoich kuzynek i kuzynów, jest aktywna i poluje w dzień.

Dzienny tryb życia sóweczki wynika z tego, że słabo widzi ona po zmroku, a ostatnią rzeczą, jakiej mogłaby sobie życzyć, jest długie szukanie dziupli w zupełnej ciemności. I to jeszcze z ofiarą w dziobie… Warto także wspomnieć, że sóweczka ma kilka domów – korzysta z wielu dziupli, a każdą z nich wykorzystuje do innych celów. Ofiarami tej sprawnej łowczyni padają z reguły myszy i nornice, ale nie pogardzi ona niewielkim ptakiem. Jej, długi jak na sowę, dziób sprawnie dzieli mięso ofiar na paski, a pazury – którymi sprawnie unieruchamia zdobycz – ostrzą się same!

W tej całej historii jest jednak smutny element – sóweczka jest ptakiem zagrożonym i znajduje się pod ścisłą ochroną.

Drapieżnik w niebezpieczeństwie
Nie jest tajemnicą, że główną przyczyną problemów dzikich zwierząt jest człowiek. Ogólnie sowy nigdy nie miały z ludźmi lekko. Nasi przodkowie bali się ich i tępili je wierząc, że ptaki te zwiastują nieszczęście. Dziś z kolei niszczymy ich siedliska i uniemożliwiamy im spokojną egzystencję w ich naturalnym środowisku. Wycinka Puszczy Białowieskiej jest najlepszym dowodem na to, jak bezduszny potrafi być człowiek. Wycinając stare, dziuplaste drzewa zmniejszamy szanse sóweczki na przetrwanie. Ptak ten zamieszkuje bowiem dziuple wystukane i opuszczone przez dzięcioły – stąd nazywany jest dziuplakiem wtórnym – i nie jest w stanie samodzielnie stworzyć sobie miejsca do życia. Jeśli dzięcioły nie będą robić otworów w drzewach, sóweczki nie będą miały gdzie mieszkać.

Szacuje się, że na terenie naszego kraju żyje obecnie tylko około 1 000 – 1 500 par lęgowych sóweczki. Z każdym wyciętym z prastarej puszczy drzewem, szanse na przetrwanie tego ptaka maleją. Sóweczka najlepiej czuje się w miejscach, których jest coraz mniej – w starych borach, wolnych od niszczycielskiej działalności człowieka.

Wsparcie dla sóweczki
Fundacja WWF Polska prowadzi szereg działań mających na celu poprawę sytuacji zagrożonych gatunków na terenie naszego kraju. W trosce o sóweczkę:

•    wyznaczamy strefy ochronne, obejmujące obszar w promieniu 50 metrów od jej gniazda;
•    zabiegamy o ochronę cennych, dobrze zachowanych obszarów lasów, dzięki czemu sóweczka ma więcej siedlisk do wyboru;
•    dzielimy się wiedzą i wyjaśniamy, dlaczego tak ważne jest zachowanie fragmentów lasów naturalnych, które są idealnym miejscem do życia dla rzadkich ptaków, takich jak sóweczka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest las naturalny, polecamy ci książkę „Drugie życie drzewa”, która powstała z myślą o czytelniku dopiero rozpoczynającym swą edukację przyrodniczą.

Czy pojedyncza osoba może pomóc sóweczce?
Jak najbardziej! Możesz symbolicznie adoptować tego wyjątkowego ptaka i dać mu szansę na przetrwanie. Za pomocą formularza umieszczonego w tym tekście możesz pomóc fundacji WWF w ochronie sóweczki. Wystarczy, że wybierzesz, jak dużą strefę ochronną wokół gniazda chcesz zapewnić. Każde 5 zł to 5 m2 bezpiecznego lasu dla sóweczki. Dzięki naszym darczyńcom jesteśmy w stanie nieść pomoc zagrożonym gatunkom, które same nie mogą nawet poprosić o pomoc.

Autor: Franciszek Ciborowski

art. sponsorowany

Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy